شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ایران و روسیه: پایان دوستی؟

دویچه وله


محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی روسیه را متهم کرد که در مناقشه هسته‌ای به جانب آمریکا رفته است. روسیه به اتهامات آقای احمدی‌نژاد واکنشی تند نشان داد. خبرگزاری‌ها از پایان دوستی ایران و روسیه سخن می‌گویند.


در مناقشه بر سر برنامه‌ی هسته‌ای ایران، روسیه تا کنون در کنار ایران قرار داشت. اما در روزهای اخیر روسیه نشان داده آماده است به پیش‌نویس تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی در شورای امنیت رأی مثبت بدهد. این امر واکنش مقامات ایرانی را برانگیخته است.

محمود احمدی‌نژاد طی سخنانی در کرمان از موضع دیمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه انتقاد کرد. آقای احمدی‌نژاد ضمن اشاره به دوستی پرسابقه جمهوری اسلامی با روسیه گفت که از روسیه انتظار داشته از توافق تبادل سوخت هسته‌ای که ایران با ترکیه و برزیل منعقد کرده، حمایت کند.


آقای احمدی‌نژاد در سخنرانی خود تاکید کرد، مایل است حرف‌هایش به گوش رئیس‌ جمهوری روسیه برسد. او گفت که توضیح رفتار مدودف برای سران جمهوری اسلامی دشوار شده است. به نظر رئیس جمهور ایران، دولت روسیه با حمایت از پیش‌نویس قطعنامه‌ی وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، در کنار دشمنان جمهوری اسلامی قرار گرفته است.


محمود احمدی‌نژاد، که امیدوار بود با امضای بیانیه تهران و آمادگی برای مبادله سوخت هسته‌ای، از تصویب قطعنامه‌ی تازه‌ای در شورای امنیت جلوگیری کند، اینک خود را در برابر قدرت‌های جهانی تنها می‌بیند.


روسیه به این اظهارات رئیس جمهور ایران واکنش سریع نشان داد. کرملین احمدی‌نژاد را متهم کرد که «با ماجراجویی و تندروی سیاسی، تصمیمات مبهم و حرف‌های جنجالی، مایه نگرانی جامعه جهانی شده است.»


سخنگوی دیمیتری مدودف در امور سیاست خارجی به خبرنگاران گفت که روسیه نه به قصد دنباله‌روی از آمریکا، بلکه به خاطر منافع ملی خود با برنامه هسته‌ای ایران مخالفت می‌کند. او همچنین گفت: «تا کنون با عوام‌فریبی سیاسی کسی نتوانسته است اعتبار کسب کند.»

منبع: دویچه وله: 5 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.