شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۶ مارس ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آژانس: ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی را گسترش می‌دهد

دویچه وله

بنا به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران با گسترش غنی‌سازی اورانیوم تلاش‌ها برای حل مناقشه هسته‌ای را به مخاطره می‌اندازد. آژانس نگران آن است که ایران بتواند سوخت لازم برای تولید کلاهک اتمی را به دست آورد.


 


در گزارش محرمانه‌ای که روز دوشنبه (۳۱ مه) از سوی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای منتشر شده، آمده است که دولت ایران طرح غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم خود را هم‌چنان پیش می‌برد. در این گزارش به نقل از منابع سازمان ملل متحد آمده که ایران در شروع ماه آوریل حداقل ۵،۷ کیلوگرم اورانیوم با غلظت بالا تولید کرده است.


علاوه بر آن، در این گزارش ذکر شده که ایران بیش از ۲۴۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غلطت پایین در اختیار دارد و این میزان دو برابر مقداری است که در چارچوب پیشنهادهای بین‌المللی برای مبادله با میله‌های سوختی راکتور اتمی با ایران در نظر گرفته شده بود.


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش محرمانه خود ابراز نگرانی کرده که دولت ایران به این ترتیب می‌تواند، سوخت لازم برای ساخت تولید کلاهک اتمی را به دست آورد. شورای حکام آژانس در هفته آینده به همین مناسبت تشکیل جلسه خواهد داد.


دولت ایران امیدوار است با به رسمیت شناخته شدن رسمی طرح مبادله اورانیوم در ترکیه، از تصویب قطعنامه تحریم جدید شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی جلوگیری کند. بنا به این طرح، ایران می‌بایست ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم با غلظت پایین خود را در ظرف یک ماه به ترکیه ارسال کند که در آنجا زیر نظر ناظران بین‌المللی قرار گیرد. در ازای آن، ایران سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی خود در تهران را دریافت خواهد کرد.

در گزارش آژانس آمده است که ایران با غنی‌سازی اورانیوم نزدیک به ۲۰ درصدی که از ماه فوریه آغاز کرده است، هم‌چنان قطعنامه‌های شورای امنیت را نادیده می‌گیرد

منبع: دویچه وله: 11 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.