شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

شورای امنیت بدون صدور قطعنامه، اقدام نظامی اسرائیل را محکوم کرد

رادیو فرانسه

شورای امنیت سازمان ملل متحد در پایان ساعت ها بحث، سحرگاه امروز حمله نیروهای نظامی اسرائیل به کاروان دریائی کمک رسانی به مردم نوارغزه را محکوم دانسته و خواستار آزادی فوری بیش از چهارصد تن از دستگیر شدگان کشتی ترک "مرمره" و چند شناور دیگر این کشورتوسط نیروهای اسرائیلی گردید.


در جلسه اضطراری شورای امنیت که به درخواست دولت ترکیه تشکیل گردیده بود اعضاء با صدور بیانیه ای از سوی رئیس دوره ای این شورا اقدام نظامی اسرائیل در حمله به کاروان بشردوستانه برای نوارغزه را محکوم کرد. در جریان این حمله بنا بر آخرین گزارش ها نه نفر کشته وشماری دیگر زخمی گردیده اند.


دولت اسرائیل می گوید نیروهای اسرائیل در آغاز هدف تیراندازی قرار گرفته و در دفاع از خود به تیراندازی متقابل دست زده اند. گزارش ها حاکی از آن است که جز چند تن، هنوز شمارزیادی از سرنشینان دستگیر شده ناوگان کمک رسانی در بازداشت اسرائیل به سرمی برند. بیانیه شورای امنیت سازمان ملل همچنین خواستار انجام "تحقیقات سریع، بیطرف و مستقل" در مورد رویدادهای روز دوشنبه گردیده واز اسرائیل می خواهد کشتی های توقیف شده و سرنشینان آنها را در اسرع وقت آزاد نماید.


در عین حال شورای امنیت از صدور قطعنامه ای علیه اسرائیل خود داری کرده و تنها به محکومیت اقدام این کشور در یک بیانیه ی رئیس دوره ای شورا بسنده کرده است. و دولت ترکیه و کشورهای عربی حامی مردم غزه قبل از آغاز نشست شورا خواستار محکومیت شدید اسرائیل گردیده بودند. این احتمال وجود داشت که در صورت پیشنهاد قطعنامه ای علیه اسرائیل آمریکا آنرا وتو نماید. رئیس شورای امنیت در بیانیه خود خواستار محکومیت شدید اقدام نظامی اسرائیل گردیده و تاکید کرده است که شورای امنیت خواستار تحقیقات سریع، بی طرفانه، مستقل، شفاف و بر اساس معیارهای بین المللی است. هنوز در مورد چند چون نهادی که باید مسئولیت تحقیقات رابرعهده گیرد خبری منتشر نشده و در بیانیه رئیس شورای امنیت به آن اشاره نشده است.
 در تهران آیت الله "علی خامنه ای" رهبرجمهوری اسلامی امروزدر اولین واکنش به رویداد های روز گذشته در آبهای بین المللی ، خواستارادامه اعزام کاروان های کمک رسانی به نوارغزه گردید.
آیت الله خامنه ای طی پیامی دراین رابطه از جمله نوشته است که : "فلسطین ، دیگر نه مسئله ای عربی و حتی نه فقط مسئله اسلامی ، بلکه مهمترین مسئله حقوق بشری جهان معاصر است.
وی می گوید :" کارنمادین و درخشان اعزام کاروان دریائی به غزه ، باید دردهها شکل و شیوه ی دیگر بارها و بارها تکرارشود .
آیت الله خامنه ای در ادامه پیام خود می افزاید :" دولت های عربی در معرض آزمونی دشوار قرار گرفته اند . ملت های بیدار عرب از آنان اقدامی قاطع و جازم مطالبه می کنند .

منبع: رادیو فرانسه: 11 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فرانسه:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.