شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ -  ۹ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ايران بزرگترين مصرف کننده دارو در جهان است

ایسنا

دبير شوراي هماهنگي  بيمه‌هاي درماني خراسان‌جنوبي ايران را بزرگترين مصرف کننده دارو در جهان دانست و  افزود: سالانه بيش از20 ميليارد عدد دارو در اشکال مختلف در کشور مصرف مي‌شود که  سرانه هر ايراني 300 عدد دارو در سال است .


به گزارش خبرنگار  خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه خراسان جنوبي، عليرضا رمزي دبير شوراي  هماهنگي بيمه‌هاي درماني خراسان‌جنوبي در جشنواره استاني تجويز و مصرف منطقي دارو  در بيرجند گفت: هم اکنون هزينه صرف شده درنظام سلامت کشور از  GDP (توليد ناخالص  داخلي) 3/6 درصد است .


وي افزود:30 درصد منابع نظام سلامت کشور  از محل عمومي، هشت درصد از کارفرمايان، 50 درصد مردم و پنج درصد توسط نهادها و  ارگانهاي مرتبط تامين مي‌شود .


دبير شوراي هماهنگي بيمه‌هاي درماني  خراسان‌جنوبي در زمينه نحوه مديريت در نظام سلامت گفت: در اين راستا 25 درصد توسط  وزرات بهداشت،10 درصد تامين اجتماعي، شش درصد بيمه خدمات درماني، 9درصد ارگانها و  50 درصد توسط مردم صورت مي گيرد .


رمزي افزود: عملکرد نظام سلامت به چهار  عامل توليت، تامين مالي، تامين منابع و ارائه خدمات نيازمند است .


وي ادامه داد: با توجه به اينکه خراسان  جنوبي از استانهاي محروم کشور است، اما ميانگين دريافت داروهاي تزريقي و آنتي  بيوتيک‌ها در استان کمتر از ميانگين کشوري است؛ لذا با بررسي‌هاي پژوهشي و ميداني  مي‌توان در جهت تجزيه و تحليل رابطه بين مصرف و تجويز منطقي دارو اقدام کرد .


غلامرضا آهني معاون غذا و داروي دانشگاه  علوم پزشکي بيرجند نيز با بيان اينکه کميته تجويز و مصرف منطقي دارو در سال 1375 در  استان خراسان جنوبي تشکيل شده است افزود: از آغاز فعاليت اين کميته تا سال 1386 در  مجموع 73 هزار و 400 نسخه پزشکي جمع‌آوري و ثبت شده است .


وي افزود: با فعاليت اين کميته با عنوان  کميته بررسي نسخ 65 هزار و 714 نسخه در سال 1387 و حدود 888 هزار و 549 نسخه در سال  گذشته در استان جمع‌ آوري و در نرم ‌افزار ويژه به ثبت رسيده است .


معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي  بيرجند پزشکان، داروسازان، رسانه‌ها، مطبوعات و مردم را از جمله گروههاي هدف اين  جشنواره ذکر و اظهار كرد: اين جشنواره در راستاي افزايش شاخص‌هاي آماري، بهبود  تجويز و مصرف دارو در سطح استان برگزار شده است .


آهني ترويج و ارتقاي فرهنگ صحيح تجويز  مصرف منطقي دارو در جامعه، ايجاد بستر مناسب براي تهيه و نمايش آثار هنري مرتبط،  تلاش در جهت تغيير نگرش مردم نسبت به مصرف خودسرانه دارو و افزايش اگاهي و ايجاد  انگيزه در پزشکان و دارو سازان نسبت به رعايت فرهنگ تجويز منطقي دارو را از جمله  اهداف اين جشنواره ذکر کرد .


وي افزود: تعيين شاخص‌هاي تجويز و مصرف  دارو در منطقه تحت پوشش، ارائه بازخورد نتايج شاخص‌هاي تجويز و مصرف منطقي دارو و  الگوي نسخه نويسي به گروه‌هاي پزشکي، داروخانه‌ها، مراکز بهداشتي، درماني و  بيمارستانها و ارائه راهکارها و پيشنهادات براي سياستگذاري از جمله وظايف کميته  تجويز و مصرف منطقي دارو است .


معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي  بيرجند جمع‌آوري و ورود نسخ بيمه روستايي به نرم افزار، جمع‌آوري و ورود اطلاعات  نسخ بيماران بستري در بيمارستانها، ورود اطلاعات نسخ مراکز و درمانگاه‌هاي دولتي،  استفاده از نظرات و پيشنهادات مسوولين را از جمله برنامه هاي در دست اقدام کميته  مزبور ذکر کرد .


يادآوري مي‌شود در اين جشنواره پنج پزشک  عمومي، دو پزشک متخصص و دو دارو ساز استان که در تجويز منطقي دارو داراي عملکرد  خوبي بودند تجليل شدند .

منبع: ایسنا: 20 خرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.