شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۵ آوریل ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

توتو، کنگره آمریکا، اشرف

همبستگی ملی

عکس گزیده دیدگاه است


پیام دزموند توتو به گردهمایی ایرانیان و حمایت از قطعنامه اکثریت کنگره آمریکا درباره تضمین حفاظت اشرف


 


اسقف اعظم دزموند توتو، برنده جایزه صلح نوبل، مدافع نامدارحقوق بشر در آفریقا وجهان، طی پیامی به مجاهدان اشرف، حمایت خودرا  از  قطعنامه اکثریت کنگره آمریکا درباره تضمین حفاظت اشرف وهم چنین از  گردهمایی بزرگ ایرانیان در تاورنیِ پاریس  اعلام کرد.
متن پیام عالیجناب اسقف اعظم دزموند توتو بدین  قراراست:

ژوئن
۲۰۱۰
ساکنا ن عزیز اشرف!
پس از حملات مرگبار سال گذشته به اشرف،  من از موضع کسانی که حمله به پناهندگان ناراضی ایرانی در کمپ اشرف را محکوم کردند , منجمله موضعگیری اسقف اعظم کانتربری در همبستگی باشما، حمایت کردم.
اکنون میخواهم حمایت خودرا  از قطعنامه اکثریت  در کنگره امریکا اعلام کنم که به رئیس جمهور اوباما فراخوان میدهد : «از کلیه اقدامات لازم و مناسب برای پایبندی به تعهدات ایالات متحده به موجب قوانین و التزاماتش به  معاهدات بین المللی برای تضمین امنیت فیزیکی و حفاظت ساکنان قرارگاه اشرف در برابر هرگونه رفتار غیرانسانی و اخراج  غیرداوطلبانه  ازسوی نیروهای امنیتی عراق» حمایت کند .
امنیت ساکنان اشرف بر اساس قانون انساندوستانه بین المللی و قانون حقوق بشر  بین المللی بایستی توسط نیروهای امریکایی تضمین شود.
ساکنان اشرف بر اساس قوانین بین المللی و کنوانسیونهای  ژنو «افراد حفاظت شده»  هستند.  بنابراین، محدودیتها و محاصره غیر قانونی اشرف، که توسط دولت فعلی عراق اعمال میشود،  بایستی بلادرنگ برداشته شود.
هم چنان که  دبیرکل سازمان ملل  متحد در بیانیه خود به تاریخ
۱۴ مه ۲۰۱۰ تاکید کرده است: ساکنان اشرف بایستی  بدون هرگونه مانعی  به نیازمندیها و خدماتی انساندوستانه دسترسی  داشته باشند و در برابر جابه جایی جمعی اجباری یا بازگرداندن اجباری که نقض اصل جهانشمول نان رفولمان است، حفاظت شوند.
من همچنین برای گردهمایی بزرگ اپوزیسیون دموکراتیک  ایران که در این ماه در پاریس، در حمایت از حقوق ساکنان اشرف و قیام مردم ایران برای دمکراسی و آزادی برگزارمیشود آرزوی موفقیت می کنم.  
جنبش آزادیخوانه مردم ایران به رغم سرکوب شدید و صدور احکام ظالمانه اعدام برای خانواده های ساکنان اشرف در داخل ایران، هم چنان  ادامه دارد.
خدا شما را حفظ کند
اسقف دزموند توتو
اسقف اعظم دزموند توتو هم چنین در پیامی جداگانه برای گردهمایی بزرگ ایرانیان درتاورنی پاریس نوشت: من یک مسیحی هستم. من با افتخار با بوداییها ، هندوها، یهودیان و مسلمانان برای تحقق همه آنچه که مذاهبمان آنها را پاک و مقدس میشمرند کار میکنم. امیدوارم و دعا میکنم که همه شمایانی که امروز در پاریس گرد آمده اید چراغی از حقوق بشر، شرف انسانی و عدالت انسانی را برفروزید تا سراسر ملتها را روشنایی بخشد.
بخشهایی از پیام اسقف دزموند توتو بدین قراراست:


یک بیانیه حمایت از حقوق بشر در ایران
عالیجناب دزموند توتو
اسقف کیپ تاون ، آفریقای جنوبی
برنده جایزه  نوبل صلح در سال
۱۹۸۴

خواهران و برادران عزیزم،
اگرچه نمیتوانم امروز درگردهمایی شما در پاریس باشم، اما درخواست کرده ام که این پیام امید به شما داده شود.
عدالت، انصاف و حقوق بشر فضیلتهای اصلی عصر ما شده اند. آنها آنچه را که یک انسان کامل را تعریف میکند بیان میکنند. متاسفانه ، اینها در عین حال فضایلی است که متاسفانه همواره یا اغلب مورد انکار یا سوء استفاده قرار میگیرند.  در وطن من یعنی آفریقای جنوبی، اکثریت عظیمی از مردم برای قرنها از عدالت و حقوق بشر محروم بوده اند. من این فرصت و این امتیاز را داشتم که بخشی از مبارزه برای عدالت و حقوق بشر در وطن خودم باشم. بخاطر این بخش کوچک ولی عمومی مبارزه به دریافت جایزه صلح نوبل مفتخر شدم. برای اینکه برادران وخواهرانم بتوانند ازحقوق بشر ،  شرف و عدالت برخوردار شوند، بسیاری دیگر بسا بیشتر از من قیمت دادند.  در سرزمین من ، آن مبارزه همچنان ادامه دارد، و نفس مبارزه هدیه ای است که حقوق بشر اعطا نموده است. آن مبارزه هیچگاه نباید پایان پذیرد چرا که نفس مبارزه بینه آشکار حقوق بشر و شرف است.
امروز در ایران، آن مبارزه برای حقوق بشر و شرف یکبار دیگر قامت بر افراشته است.  برغم خطرات عظیم، مردم ایران میگویند که همچون همه کسانی که به حقوق بشر، عدالت و صلح اعتقاد دارند و بخاطر آن قیام میکنند، آنها نیز خواهان تجدید بنای جایگاه حقیقی شان هستند.
مفتخرم  که در کنار سایر برندگان جایزه نوبل و بیشمارانی دیگر در داخل و خارج ایران می ایستم تا حکومت ایران را به احترام به حقوق بشر فرابخوانم.....
من یک مسیحی هستم. من با افتخار با بوداییها ، هندوها، یهودیان و مسلمانان برای تحقق همه آنچه که مذاهبمان آنها را پاک و مقدس میشمرند کار میکنم. امیدوارم و دعا میکنم که همه شمایانی که امروز در پاریس گرد آمده اید چراغی از حقوق بشر، شرف انسانی و عدالت انسانی را برفروزید تا سراسر ملتها را روشنایی بخشد.
در این روز ، و برای همیشه ، رحمت خدا بر شما باد

منبع: همبستگی ملی، 6 تیر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
همبستگی ملی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.