شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تفسیری بر دو بازی: هلند-برزیل -غنا -اوروگوئه! شب شعف و شادی,یا, شب غم و ماتم!

كوروش طاهري

تفسیری بر دو بازی: هلند-برزیل  -غنا -اوروگوئه!

شب شعف و شادی, ,یا شب غم و ماتم!

آرژانتین هنرمند است یا برزیل/ آلمان سازمان تیمی بهتری دارد یا هلند/ اسپانیا فوتبال با حاشیه دارد یا پاراگوئه چرا غنا بالا آمده است و تیم هائی مثل ایتالیا یا انگلیس حذف شدند آیا انگلیس نمی توانست حاشیه های پیرامون تیم خود را جمع کند؟. نقش مربیان در هدایت تیم ها چگونه است /از بازیکنانی که تمام فصل در فوتبال حرفه ای بازی می کنند چه انتظاراتی وجود دارد/ آیا جام جهانی عقب مانده تر از جام های باشگاهی شده است؟ جنگ روانی تا چه میزان بر کیفیت تیم ها اثر می گذارد و نقش داوران در ایجاد بحران های تیمی و سازمانی تا چه اندازه است/ چرا نوآوری های تاکتیکی در جام جهانی افول کرده است. ممکن است که از این دست سئوال ها به ذهن هر کسی که فوتبال را تعقیب می کند خطور کند. هر یک از این عوامل و نیز فاکتورهای دیگری در بیشرفت یا پسرفت تیم های شرکت کننده در نوزدهمین دوره جام جهانی می تواند مورد توجه و ارزیابی قرار گیرد.

از امروز جمعه 2 جولای /مرحله یک چهارم مسابقات جام جهانی که به مرحله مرگ و زندگی و قرار گرفتن در بین چهار تیم برتر جهان معروف است آغاز می شود. از بین هشت تیم حاضر در این مرحله  صعود تیمهای آلمان/هلند/آرژانتین/اسپانیا/برزیل /اوروگوئه تا حدودی قابل بیش بینی بود اما تیم های غنا و پاراگوئه از شانس کمی برای صعود برخوردار بودند. به ویژه حضور ایتالیا و فرانسه قهرمان و نائب قهرمان دوره قبل و آمادگی انگلیس در مرحله مقدماتی انتخابی ورودی به جام به همراه آفریقای جنوبی و پرتغال /از جمله دلایل کاهش شانس صعود دو تیم پاراگوئه و غنا بود. اما با تمام این فراز و نشیب ها این اتفاق به وقوع پیوست و این دوتیم به مرحله یک چهارم نهائی راه یافتند!

هلند و برزیل بازی نخست این مرحله را در ساعت 18.30 به وقت تهران آغاز می کنند. اين‌سومين بازي 2تيم در جام جهاني است. در اين سه بازي 2بار برزيل پيروز بوده است كه به يك چهارم نهايي جام جهاني 1994 و نيمه نهايي 1998 باز مي‌گردد. تنها پيروزي هلند مقابل برزيل به دور دوم جام جهاني 1974 باز مي‌گردد.دونگا مربی کنونی برزیل در 2باري كه تيم ملي كشورش هلند را در جام جهاني شكست داده، كاپيتان برزيل بوده است ولی فان مارويك  مربی هلند این موقعیت را نداشته است. اکنون جنگ روانی بین برزیل و هلند بالا گرفته است. یوهان کرایف بازیکن بزرگ دهه هفتاد فوتبال هلند و جهان انتقاد خود را متوجه شیوه بازی تیم برزیل در جام نوزدهم می کند و دونگا را مسئول این شیوه می داند که به زعم کرایف/ مردم از تیم برزیل بازی زیبا انتظار دارند صحبت های بازیکن بزرگ سابق جهان برای کاهش انتقادات از فان مارویک مربی هلند در آستانه این بازی بزرگ نیز به موقع در باره تیم برزیل بیان شده است.هلند تیمی است که در در 22 بازی تاکنون بازنده نبوده است و از مهاجمینی برخوردار است که در فوتبال هلند به عنوان یک سنت شناخته شده است. اما مشکل به تاکتیک/ مارویک /بر می گردد که به خاطر چیدمان دفاعی از توانائی و قدرت تهاجمی  مهاجمان تیمش کاسته می شود. برزیل فوتبالی تکنیکی با تکیه بر داده های بیشتر حرفه ای دارد در حالی که هلند از نقطه نظر سازمانی و کار تاکتیکی بهتر از برزیل نشان داده است. اما فوتبال همیشه کار تاکتیکی و تکنیکی نیست بلکه شانس و شرائط بازی نیز سرنوشت هر تیمی را می تواند رقم بزند. یک پنالتی زودهنگام یا یک اخراج آنی/ یک یا چند اشتباه داور/و...از جمله حوادث کوچک برای تعیین سرنوشت بزرگ است. این بازی نشان دهنده هنر و علم مربیان هر دو تیم است زیرا در جریان بازی این دو عنصر می توانند بیش روی هر یک از دو مربی که بتوانند از این دو فاکتور به خوبی بهره گیرند راهکارهای بهتری را قرار دهد. از نظر مدیریت در داخل زمین هر دو تیم تقریبا در یک حد و اندازه هستند و کاپیتان های هر دو تیم باز از موقعیت یکسان در معیارهای فوتبال ملی و بین المللی برخوردارند اما یک فاکتور در این میان وجود دارد یعنی همه در جریان حواشی و وقایع داخل تیم ها نیستند که چه کسی با چه کسی است و چه کسی از کدام یک  حرف شنوی بیشتری دارد و از این قبیل مسائل حاشیه ای که بنوبه خود سازنده متن هم هستند!

بازی دوم از این مرحله را تیم های اوروگوئه و غنا در ساعت 23 به وقت تهران برگزار می کنند. هر دو تیم با صعود خود بر بیش بینی ها ی صدها کارشناس و صدها مفسر و هزاران هزار شرط گذار خط بطلان کشیدند. اوروگوئه در این دوره از بازی ها دارای تیمی است که دو نوع شیوه در کار تاکتیکی این تیم مشاهده می شود یکی شیوه کلاسیک و دیگری شیوه مدرن! این دو شیوه با کار سازمانی تیم به خوبی تلفیق و سازگار شده است. سنت دفاعی در باشگاه های اروگوئه از نشانه های این شیوه کلاسیک است در حالی که در خط میانه و خط حمله اوروگوئه دارای بازیکنانی است که فوتبال مدرن را به خوبی بازی می کنند و به خصوص فورلان یک مهاجم با عیار بالا در فوتبال مدرن و امروزی است. غنا نیز از این قاعده مستثنی نیست و اگر مایکل ایسین بازیکن رعنا و با تکنیک غنا قبل از آغاز جام مصدوم نشده بود اکنون غنا در شرائط بهتری قرار داشت. مربی صرب این تیم از غنا تیمی با سازماندهی روسیه و قدرت بدنی خاص آفریقا و مشابه با درگیری های فیزیکی ترک ها ساخته است.

یکی از مشکلات این تیم نداشتن تجربه کافی تعدادی از بازیکنان جوان این تیم است که بعضی اوقات خود و بازی را به دست احساسات می سپارند و از تعقل گرائی فاصله می گیرند. دروازه بان غنا یکی از نقطه های اتکای این تیم است هر چند غنا در بازی امشب نماینده تمام ملل آفریقائی است که در برابر اوروگوئه یکی از چهار نماینده حاضر در این مرحله صف آرائی می کنند و بالطبع از حمایت تما شاگران و عوامل میزبانی برخوردار است! پیروزی اوروگوئه بر غنا می تواند تکرار تاریخ و سال های طلائی 1930 و 1950برای این تیم باشد که هر دو بار در آن سال ها بر تخت قهرمانی جهان نشست و فاتح جام جهانی در آن دو دوره از تاریخ جام شد/ برای غنا نیز می تواند اولین حادثه بزرگ در تاریخ این کشور و همه ملل آفریقائی نام و لقب گیرد. امشب/ دو چهره متفاوت دارد: شب شعف و شادی یا شب غم و ماتم است!

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.