شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

عفو بین الملل خواستار شفافیت در پروندۀ متهمان کهریزک شد

رادیو فرانسه

سازمان "عفو بین الملل"، جمهوری اسلامی ایران را به شفافیت کامل درمحاکمۀ متهمان پروندۀ کهریزک فراخوانده و خواستار افشای هویت دو متهم محکوم شده به مجازات مرگ شد. عفو بین الملل افزون بر این خواستار انتشار جزئیات تحقیقات و روند رسیدگی به اتهام های متهمان شد.


سازمان عفو بین الملل دیشب (جمعه شب) از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست در مورد دو متهم پروندۀ موسوم به "پروندۀ کهریزک" که به اتهام ضرب و جرح منجر به قتل سه تن از بازداشت شدگان رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم به مرگ محکوم شده اند از خود " شفافیت کامل" نشان دهند.
این سازمان مدافع حقوق بشر با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که مایل است در جریان نکته به نکتۀ تحقیقات مقامات جمهوری اسلامی در مورد اعمال شکنجه در بازداشت کهریزک ونیز جزئیات اتهامات وارده به متهمین و دلایل و مدارک این اتهامات قرار گیرد.
در بخشی از اطلاعیۀ عفو بین الملل تأکید شده است که این شفافیت برای احترام به "عدالت" و "حقیقت" ضروری و اساسی است.
عفو بین الملل در قسمت دیگری از اطلاعیۀ دیروز خود از جمهوری اسلامی ایران خواست هویت دو متهم محکوم شده به مجازات اعدام یا به زبان قوۀ قضائیۀ ایران "قصاص" را اعلام و جزئیات روند دادرسی را فاش کند.
خبرگزاری فرانسه پس از نقل نکات مهم اطلاعیۀ عفو بین الملل یادآوری می کند که رسانه های دولتی ایران در روز چهارشنبه از محکوم شدن دو تن از متهمان پروندۀ کهریزک به اعدام و محکومیت ٩تن دیگر به زندان و بالاخره تبرئۀ یکی از متهمان در دادگاه بدوی خبر دادند.
این دوازده تن در پی کشته شدن دست کم سه تن از بازداشت شدگان رویداد های پس از انتخابات در بازداشتگاه کهریزک در پی شکنجه و ضرب و شتم منجر به مرگ بازداشت شدگان تحت تعقیب قرار گرفته اند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه ، عفو بین الملل از آن بیم دارد که چند نفری از طرف مقامات جمهوری اسلامی در این ارتباط بیگناه محکوم شوند و به عنوان سپر بلای آمران و عاملان واقعی شکنجه های اعمال شده در این بازداشتگاه مورد استفاده قرار گیرند.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، گزارشی که پریروز (چهارشنبه) منتشر شد این دو تن به اتهام ضرب و جرح منجر به قتل محسن روح الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی فر به مجازات قصاص محکوم شده اند.
پس از افشای اعمال شکنجه ها و شرایط غیر انسانی بازداشتگاه کهریزک، این بازداشتگاه به دستور آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، تعطیل شد.
سرانجام این که، بازداشتگاه کهریزک صحنۀ تجاوز جنسی به بازداشت شدگان زن و مرد نیز بوده است و افشای این تجاوزها از سوی مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی و یکی از دو نامزد معترض به نتایج انتخابات صورت گرفته است.

منبع: رادیو فرانسه: 12 -04- 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فرانسه:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.