شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بهانه تحریم ها؛ کدام دلیل مستحکم تر است؟
علی فیاض

علي فياض

حلقه تحریم های اقتصادی – تجاری تنگ تر می شود. تحریم ها از وسایل نظامی عبور کرده و به بنزین و نفت و شرکت های تجاری دیگر هم سرایت کرده است. حتی شیخ نشین امارات که تا کنون یکی از بزرگ ترین شرکای تجاری رژیم بوده و سرمایه های به غارت رفته ایرانیان توسط اطلاعاتی ها، پاسداران و آخوند ("آقا"!!؟؟؟)زاده های بی مصرف در آنجا به برج ها و هتل های آنچنانی تبدیل شده است، تا بازار دبی از رونق نیفتد، به تحریم ها پیوسته و حساب های بیش از 41 شرکت تجاری را مسدود ساخته و ... و امروز خبر می رسد که سوخت هواپیماها نیز در همین کشورهای همسایه چون کویت و دبی و برخی دیگر از کشورهای اروپایی، شامل تحریم ها شده است!

بنابر چهارمین قطعنامه شورای امنیت، "کشورها اجازه دارند محموله های دریایی ایران را بر اساس قوانین بین المللی در آب های آزاد بازرسی، توقیف و حتی در صورت لزوم نابود کنند."

رژیم البته بی پروا به شرایط اقتصادی – معیشتی مردم، همچنان با زور و قلدری "نظامی" – سیاسی عربده می کشد و به سازمان های شناخته شده حقوقی، از جمله سازمان ملل دهن کجی می کند. رژیم سال هاست که بر سر بحران هسته ای و انرژی اتمی خود، با حیله و ریای ویژه آخوندی، جامعه جهانی را به بازی گرفته است و می گیرد...

تلاش های برخی از حکومت های غربی برای بحران آفرینی و محدود سازی و وارد آوردن فشار بر رژیم - به بهانه برنامه های هسته ای آن – که منافع خود را دنبال می کنند، تا امتیازات بیشتری بگیرند و در مواردی کالاهای خود را چند برابر به آنها بفروشند و آنها را به دریوزگی هر چه بیشتر بکشانند، تا کنون سودی برای مردم ایران نداشته است.  

بهانه ی آنها نیز به نظر نگارنده، به اندازه کافی مستدل و منطقی نبوده و از "حقانیت" برخوردار نیست. و درست هم به همین دلیل است که بسیاری از آزادی خواهان و روشنفکران چپ گرا، به تبلیغ و حمایت از این "بهانه" بر نمی خیزند. واقعیت این است که محدود ساختن کشورها در دست یابی به انرژی هسته ای – و یا حتی سلاح هسته ای – تا زمانی که خود مخالفان، به کلاهک های اتمی بسیاری مسلح می باشند، از منطق قوی و دلیل "محکمه پسند" برخوردار نیست. چگونه می شود کشورهایی که خود دارای کلاهک های اتمی و موشک های مجهز به سلاح هسته ای می باشند و نه با هند کاری دارند و نه پاکستان – و نه حتی اسراییل که کشوری متمرد و یاغی به شمار می رود و تا کنون ده ها قطعنامه سازمان ملل و ... را به سخره گرفته است – ناگهان به کره شمالی و ایران و در مواردی سوریه و لیبی و ... پیش تر عراق حمله می کنند؟ آیا نمی توان با بهانه های انسانی تر و مستدل تری این رژیم ها را زیر فشار گذاشت؟

واقعیت و حقیقت این است که برای به زانو در آوردن آخوند و رژیم افسار گسیخته و یاغی آن، دلایل مستحکم تر، جدی تر و "محکمه پسند" تری وجود دارد؛ حقوق بشر و نقض آن!

اما از آن جایی که بسیاری از کشورها خود نیز به نوعی، به اشکال دیگری حقوق بشر را نقض می کنند، شهامت آن را ندارند که با تکیه بر این امر مهم به تحریم ها و محدودیت ها و زمینه سازی برای واژگونی ناقضین حقوق بشر به تلاش برخیزند. و گر نه بمب هنوز ساخته نشده اتمی، آیا مهم تر از نقض مداوم حقوق بشر، شکنجه، کشتار و زندانی کردن بیش از هفتاد میلیون انسان می باشد؟ آیا نابودی ذره ذره و شبانه روزی یک انسان هولناک تر است یا نابودی آن در یک دقیقه؟

تصور می کنم هر موجود احمقی دومین نوع نابودی را ترجیح دهد. و حالا کشورهای قدرتمند جهان بدون توجه به این موضوع که "محکمه پسندترین" دلیل برای برخورد با رژیم های یاغی نقض حقوق بشر و سرکوب شهروندان می باشد، چسبیده اند به تاسیسات اتمی!

آخر به چه زبانی باید بگوییم، بهترین دلیل برای محکومیت آخوندها و رژیم ضد بشری و جنایتکارانه آنها، نه انرژی اتمی و هسته ای و بمب و ...، که نقض مداوم حقوق شهروندان می باشد. هولناک ترین جنایات، ظلم و ستم، تبعیض، انگیزیسیون، تعزیر(شکنجه شرعی)، رفتار ضد بشری با مردم، کشتار منتقدین و دگر اندیشان، استثمار زحمتکشان و کارگران، نقض مداوم حقوق نیمه دوم(زنان)، سر به نیست کردن روشنفکران و نویسندگان و شاعران، به سخره گرفتن مصوبات بین المللی و ... در هر دادگاه عادلانه بشری، می تواند بهترین دلیل برای واژگون ساختن یک رژیم باشد. البته اگر حقوق انسان، ملاک و معیار حقانیت باشد!

 

 

 "یادداشت‌های  روز "، ویژه سایت دیدگاه نوشته می‌شوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت‌های روز سایت دیدگاه" قید کنید   

 

 

alifayyaz@live.se

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علي فياض:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.