شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۶ مارس ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مخالفت ترکیه با کنار کشیدن از پرونده هسته‌ای ایران

دویچه وله

 آمریکا از ترکیه خواسته است که خود را از پرونده هسته‌ای ایران و مسائل جانبی آن کنار بکشد. دولت ترکیه با این خواست مخالف است، ولی قول داده است که به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران پایبند بماند 


احمد داود اوغلو وزیر خارجه ترکیه پس از یک دوره مذاکره فشرده با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در استانبول جریان داشت، اعلام کرد که ترکیه خود را از پرونده هسته‌ای ایران کنار نمی‌کشد.

پیش از این هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا از ترکیه خواسته بود تا از روند تحرکات جاری پیرامون پرونده هسته‌ای ایران خود را کنار بکشد.

وزیر خارجه ترکیه در پاسخی غیرمستقیم به کلینتون گفت که هیچکس نمی‌تواند به ما بگوید از این روند خود را کنار بکشیم. ترکیه در موضوعی که از آن تاثیر می‌گیرد، دخالت خواهد کرد».


وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که آنکارا سخنی علیه هیچکس نخواهد گفت و به نام کسی تصمیم‌گیری نمی‌کند، بلکه بر اساس منافع ملی خود عمل کرده و سعی دارد نقشی مثبت در موضوع پرونده هسته‌ای ایران ایفا کند.


روزنامه «رادیکال» ترکیه با انتشار جزئیات مذاکره میان احمد داود اوغلو و کاترین اشتون نوشت که پرونده هسته‌ای ایران بیشتر این مذاکرات را به خود اختصاص داد.


به نوشته روزنامه رادیکال، اشتون از نقش ترکیه در پرونده هسته‌ای ایران ابراز خرسندی کرده و خواستار ادامه تلاش‌های آنکارا برای حل و فصل این موضوع شد.


ترکیه، قطعنامه شورای امنیت علیه ایران را اجرا می‌کند


ترکیه همچنین اعلام کرد که علیرغم رای منفی خود به چهارمین قطعنامه تحریم علیه ایران در شورای امنیت، مفاد این قطعنامه را قاطعانه اجرا خواهد کرد.


وزیر خارجه ترکیه در این زمینه گفت: «شورای امنیت موضوعی را به تصویب رسانده و این یک قطعنامه الزام‌آور است، چرا که بر اساس بند هفتم منشور سازمان ملل صادر شده است. بنا بر این بحثی در مورد قطعنامه تحریم ایران وجود ندارد؛ بلکه موضوع اصلی اکنون چگونگی ادامه عملیات دیپلماتیک است».


ترکیه و برزیل پیش از صدور قطعنامه شورای امنیت علیه ایران، به توافقی با تهران دست یافتند. بر اساس این توافق قرار شد تا ایران اورانیوم با درصد غنی‌شده پایین را به ترکیه تحویل داده و در مقابل اورانیوم غنی‌شده با درصد بالاتر برای مصرف در نیروگاه‌ تحقیقاتی خود دریافت کند.


این توافق با واکنش سرد غرب مواجه شده و آمریکا آن را تلاشی از جانب ایران برای وقت‌کشی عنوان کرد.


این در حالی بود که ترکیه، غرب را متهم کرد که از فرصت به دست آمده برای حل و فصل مسالمت‌آمیز پرونده هسته‌ای ایران استفاده نمی‌کند.


دو مرحله برای روند عملیات سیاسی با ایران


به گفته وزیر خارجه ترکیه، روند عملیات سیاسی در قبال ایران دو مرحله دارد. وی گفت: «در قدم اول باید اعتمادسازی صورت گیرد که در این زمینه می‌توان به توافق به عمل آمده برای تبادل اورانیوم با ایران تکیه کرد. در قدم دوم نیز باید مذاکرات آتی میان ایران و گروه ۱+۵ را مدنظر قرار داد و آن را به سمت حل مشکل هدایت کرد».


ترکیه خواستار این شد که مذاکره با ایران هر دو موضوع «اعتمادسازی» و «مذاکره» را به شکل موازی در بر گیرد تا بدین ترتیب از میزان تنش‌ها کم شود.


وزیر خارجه ترکیه که در لیسبون پایتخت پرتغال به شکل اتفاقی با منوچهر متکی همتای ایران خود دیدار کرد، همچنین خواستار لغو مجازات‌ها علیه ایران در صورت پیشرفت در مذاکرات شد.


احمد داود اوغلو گفت که ترکیه با ارسال نامه‌ای برای سعید جلیلی مذاکره‌کننده ارشد ایرانی در پرونده هسته‌ای از وی خواسته است تا با مذاکرات هسته‌ای به شکل مثبت تعامل کند و چنین خواسته‌ای را از غرب نیز دارد و موضوع را به اطلاع اشتون رسانده است.


وی همچنین اعلام کرد که ایران آماده است تا در ماه سپتامبر آینده مذاکره با گروه ۵+۱ شامل آمریکا، روسیه، انگلستان، فرانسه، چین و آلمان را از سر بگیرد.


پس از این که محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهور ایران در واکنش به صدور چهارمین قطعنامه شورای امنیت علیه ایران، مذاکرات بر سر پرونده هسته‌ای را برای مدت دو ماه به تعلیق درآورد، سعید جلیلی چندی قبل با ارسال نامه‌ای برای کاترین اشتون، خواستار شروع مذاکره با کشورهای 1+5 شد، ولی برای این امر سه شرط «مشخص شدن هدف گفتگو»، «اجتناب از هرگونه تهدید به فشار» و «اعلام نظر صریح اروپا در مورد سلاح هسته‌ای اسراییل» را مطرح کرد.


اروپا نیز با ارسال نامه‌ای از شروع مذاکرات استقبال کرده و پیش‌بینی کرد که مذاکرات در پاییز آینده از سر گرفته شود.

منبع: دویچه ‌وله: ۲۵ تیر ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.