شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

این جنداله چه صیغه ای است!
کورش طاهری

كوروش طاهري

گروهی که تا این اندازه بی در و پیکر باشد که رهبرش را از آسمان به ربایند و بعد تخلیه اطلاعاتی کنند و سپس اعدامش کنند نه می تواند ادعای مبارزه برای خلق سیستان و پلوچستان کند ونه می تواند خود را به عنوان یک گروه مبارز و مخالف با جمهوری اسلامی ایران نشان دهد. در قرن ارتباطات و در زمانی که جهان به سوی تعقل گرائی و صلح طلبی و دفاع از حقوق شهروندی بیش می رود اقدامات تروریستی و قربانی کردن جان مردم بی دفاع نه شاهکاری برای سازمان انجام دهنده محسوب می شود و نه نشانی از داشتن قدرت و نفوذ در بین مردم تلقی می شود!

کشتن و تخریب کردن بسیار ساده و آسان است و نیازی به پیچیدگی و ابراز و اظهار شهامت ندارد. این که یک نوجوان و یک جوان را به بمب مجهز کرد تا آنان هم خود را قربانی کنند و هم مردم بی دفاع را- نشان از ضعف و باطل بودن گروه اقدام کننده آن دارد. جنداله با اقداماتی که انجام می دهد در واقع به حکومت جمهوری اسلامی کمک می کند تا دایره امنیتی را در منطقه تنگ تر و حضور نظامی نیروهای رژیم را وسیع تر کند. در چنین وضعیتی بخش بزرگی از درآمدهای رایج مردم که از طریق تجارت و مبادلات مرزی خارج از دایره تعریف شده گمرگی حکومت انجام می شود با خطر کاهش آن و بستن راه ها و مجاری این تجارت مواجه می شود. تاثیر اقدامات تروریستی گروه جنداله را می توان چنین بر شمرد:

پرهیز از کار سیاسی و ناتوانی در ارتباط با مردم.

اقدام به ترور و سوء استفاده از احساسات پاک تعدادی نوجوان و جوان برای انجام اقدامات تروریستی که در واقع بخشی از جنایات علیه بشریت است!

تنگ کردن زمینه فعالیت گروهها و سازمان های سیاسی مخالف رژیم در منطقه در پی حضور نظامی وسیع رژیم در سیستان و پلوچستان.

تنزل مبارزه مردم ستمدیده سیستان و پلوچستان در حد اقدامات یک گروه تروریستی بر اساس بنیاد و خواست های طایفه ای.

نداشتن درک صحیح از اوضاع منطقه و اتخاذ تصمیمات غلط و ضد انسانی

تلاش برای ایجاد تفرقه بین مذاهب سنی و شیعه در منطقه در حالی که اصول مذهبی اهل تسنن بر اساس پرهیز از خشونت و دفاع از صلح طلبی استوار است!

فقیر کردن بیشتر منطقه به جهت خودداری جمهوری اسلامی ایران از حداقل ایجاد امکانات تولیدی و زیستی در این استان محروم با تکیه بر امنیتی و نظامی کردن منطقه و مقابله با این گروه.

اقدامات این گروه منتسب به یک طایفه باعث شده تا تبلیغات روانی  حکومت بیشتر در مردم منطقه نفوذ و اثر کند و این عامل موجب می شود تا مردم فقیر و ستمدیده در برخورد با سایر سازمان های مخالف حکومت تحت تاثیر مقطعی این تبلیغات قرار می گیرند.

سلب اعتماد کامل رژیم ار به کار گماردن افراد بومی در مشاغل دولتی ودر نتیجه افزایش بیکاری و فقر زیادتر در استان محروم یستانو پلوچستان

کردستان/خوزستان/آذربایجان و... از منظز مطالبات اجتماعی و در بعضی جهات شرائط یکسانی با سیستان و پلوچستان دارند اما سازمان ها و احزاب فعال در این استان ها هیچگاه به اقدامات تروریستی دست نزدند و در فاز نظامی نیز در منطقه کردستان ایران/ نیروهای بیشمرگ در برخورد با نیروهای نظامی حکومت و در شرائط جنگ نابرابر سعی می کردند که اصول رایج در جنگ را رعایت کنند و به زخمی ها و اسیران کمک کنند و یا کوشش کنند که جوانان فریب خورده حکومت در لباس بسیج یا سپاه پاسداران را بدون تلفات جانی محاصره و اسیر و سپس آزاد کنند!

آن چه که از عبدالمالک ریگی رهبر اولیه این گروه مشاهده شد در واقع تبلور وضعیت این گروه در برخورد کور و فاقد دانش سیاسی با مسائل و مشکلات منطقه سیستان و پلوچستان است. زیرا وی در مصاحبه ها و تخلیه اطلاعات از خود مقاومتی نشان نداد و پر واضح بود که وی خصوصیات یک رهبر با بینش سیاسی و احاطه بر دنیای سیاست حداقل در سطح  گروهکوچکی چون جنداله را دارا نبود! به قول معروف مشت نمونه خروار است!

کوروش طاهری

Korosh_ims@yahoo.com

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

 

 

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.