شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ - ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

احمد خاتمی: حمله به ايران همان و به خطر افتادن منافع آمريكا در سراسر جهان همان

ایسنا

 يك عضو هيات رييسه مجلس خبرگان از طرح مباحثي مبني بر « مكتب  ايراني اسلام» انتقاد كرد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا ) آيت‌الله سيداحمد خاتمي طي سخناني در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران اظهار كرد: از  ويژگي‌هاي برتر نظام ما اسلاميت نظام بود كه سرانجام منجر به نظام اسلامي شد، اين  مساله خيلي مهم است؛ به تعبير امام راحل نهضت ما اسلامي است قبل از آن‌كه ايراني  باشد.


وي با تاكيد بر اين‌كه « اصلا ايران با اسلام هويت  خود را پيدا كرد» افزود: متقابلا هم اسلام خدمتي بزرگ به ايران كرد؛ خدمات متقابل  اسلام و ايران شهيد مطهري براي اثبات اين واقعيت و اين ارتباط متقابل است. در  ابتداي انقلاب يكي از سياسيون گفته بود كه فرق ما با امام(ره) اين است كه امام(ره ) ايران را براي اسلام مي‌خواهد و ما اسلام را براي ايران. اين سخن همان ملي‌گرايي  شرك‌آلود است كه امام(ره) آن را نهي مي‌كرد و مي‌فرمود ملي‌گرايي خلاف اسلام است و  خلاف دستور خداست. بر خلاف قرآن مجيد است. ايراني كه بخواهد در برابر اسلام قرار  گيرد، ملي‌گرايي شرك‌آلود است.


وي با بيان اين‌كه «روشن است كه وطن‌دوستي غير از  ملي گرايي است» تصريح كرد: ملي‌گرايي به اين مفهوم كه انسان اسلام را در مقابل  ايران قرار دهد و بگويد كه اسلام مكتب‌هاي مختلف دارد و يك مكتب ايراني دارد. اين  با وطن‌دوستي متفاوت است وطن دوستي قابل قبول است و در متن اسلام هم آن را نشانه  ايمان دانسته‌اند. اما مكتب ايران در برابر مكتب اسلام همان ملي‌گرايي شرك‌آلود است  كه امت مسلمان ما هرگز نپذيرفته و نخواهد پذيرفت.


خاتمي تصريح كرد: ما دلداده اسلام و ايران اسلامي  هستيم ما همه چيزمان اسلام است، مقصد ما مكتب ماست؛ بنابراين زمزمه‌هاي اين‌چنيني  تبار آن‌چناني دارد كه اول انقلاب يكي از سياسيون مي‌گفت و سرانجامش هم جمهوري  ايراني است اين حرف هيچ تفاوتي با جمهوري ايراني ندارد. ما همه چيزمان اسلام است . مدافع ايران اسلامي هستيم. همين متدينين هستند كه همواره از وطن حمايت كرده‌اند و  تاريخ هم نشان داده كه در عرصه دفاع از وطن متيدنين در خط اول دفاع از وطن بودند و  بسياري از ملي‌گرايان و مدعيان ملي‌گرايي به اين وطن خيانت كردند.


وي هم‌چنين با تاكيد بر مقابله با بدحجابي و با  اشاره به اين‌كه « اين پنجمين خطبه‌اي است كه بنده مي‌خوانم و مرثيه دردناك حجاب را  سر مي‌دهم» خاطرنشان كرد: دليل آن هم اين است كه متاسفانه روز به روز شاهد خبرهاي  هنجارشكنانه در اين رابطه هستيم؛ برگزاري برخي جشنواره‌هاي مبتذل و برخي  افتتاحيه‌هاي مبتذلي كه در آن خواننده‌هاي زن و مرد دف بزنند. يا خبرهاي نگران  كننده از برخي سواحل درياها مي‌رسد. يا خبر دوچرخه سواري بانوان در خيابان‌هاي  عمومي تهران، يا به وجود آمدن فروشگاه‌هاي آن‌چناني در برخي مناطق تهران از جمله  شمال كه فروشندگان زن با لباس مبتذل و بد براي جلب مشتري حاضر مي‌شوند.


وي افزود: گاهي به بنده گفته مي‌شود وقتي اثر  ندارد چرا مي‌گويي؟ ما تكليف داريم منكر را بگوييم و در برابر منكر تحمل نكنيم. در  اين چهار خطبه حرف‌هاي خود را زديم الان دو كلمه بيشتر نمي‌گويم. اول اين كه  دلسوزي‌هايي كه دلسوزان اين نظام و دين و مراجع عظام تقليد و امامان جمعه و متدينين  دارند براي ايجاد انگيزه بيشتر براي يافتن علاج اين معضل است. معتقديم مسوولان عالي  نظام ما درد دين دارند. هيچ كدام از مسوولان عالي نظام اين وضعيت نابهنجار حجاب را  نمي‌پسندند؛ بنابراين هرگز نبايد برداشت از اين صحبت‌ها اين باشد؛ كساني كه اين  اعتراض‌ها را مي‌كنند مي‌خواهند دولت را تضعيف كند.


امام جمعه موقت تهران با تاكيد بر حمايت از دولت  گفت: اين دولت برآمده از حضور چهل ميليوني و بيش از 24 ميليون راي است. دولت قانوني  و مشروع است و بايد او را كمك كرد. جريان فتنه تمام تلاشش اين است كه حتي اگر  بتوانند يك روز از عمر اين دولت كم كنند، اما ما معتقد به تقويت دولت قانوني به  همراه رهبري هستيم، ولي حمايت به به و چه چه كردن نيست. حمايت ما ناصحانه است و اين  خدمت به كشور بقيه‌الله الاعظم است. اين حرف‌هايي كه زده مي‌شود خير و صلاح مملكت  است، امنيت رواني اجتماعي و خانوادگي را در رعايت اين اصل مي‌دانيم.


وي با تاكيد بر فعاليت فرهنگي و كار اجرايي كردن  همزمان در مقابله با بدحجابي گفت: صحبت اين نيست كه برخي مي‌گويند كار فرهنگي انجام  دهيم و برخي مي‌گويند كار انتظامي بايد انجام شود. طرح اين مساله به اين شكل غلط  است. كدام عالم ديني است كه بگويد در مقابله با بدحجابي از همان  اول بزن بزن كنيم؟  هيچ عالم و رساله اين را نمي‌گويد، بلكه تاكيد بر كار فرهنگي و كار اجرايي به صورت  همزمان است. ما هرگز نگفتيم فقط كار اجرايي شود. سخن ما اين است كه امثال من كه  تريبون داريم، طوري حرف نزنيم كه بد حجاب‌ها و بي حجاب‌ها احسنت بگويند و بگويند كه  دل‌مان خنك شد. بلكه بايد طوري حرف بزنيم كه متدينين مطمئن شوند مسوولين هم اين درد  را دارند. آ‌ن‌ها هم بدحجابي را خطر مي‌دانند و سخنان ما بايد مايه آرامش متدينين  باشند كه صاحبان اصلي انقلاب هستند.


وي با بيان اين‌كه « در روز خطر و روز حادثه آن‌ها  كه ايستادگي مي‌كنند متدينين هستند» گفت: بدحجاب‌ها و بد پوشش‌ها روز خطر نه تنها  صحنه را خالي مي‌كنند بلكه دست تسليم بلند مي‌كنند؛ بنابراين كار فرهنگي و اجرايي  هر دو لازم است. فقط كار فرهنگي صرف جواب نمي‌دهد اگر اين است، شما بفرماييد درباره  شرب خمر ما كار فرهنگي كنيم. اگر كار فرهنگي جواب مي‌دهد، چرا شما با دزد مقابله  فرهنگي نمي‌كنيد؟ خاتمي يادآر شد: متن اسلام مي‌گويد كار فرهنگي كنيد، حدود الهي را  هم اجرا كنيد و مسوولين براي كارهايي كه در اين زمينه كرده‌اند، گزارش دهند. بنده  خبر دارم كه كارگروه ويژه درباره حجاب كار مي‌كنند مسوولان بايد كارهاي فرهنگي و  اجرايي را به مردم گزارش دهند تا مردم آرامش و امنيت پيدا كنند. در عمل ببينند كه  در مقابله با بي‌حجابي و بدحجابي عزم و اراده و فعاليت‌هايي وجود دارد.


وي با اشاره به 17 مرداد؛ روز خبرنگار نيز گفت : خبرنگاران چشم و گوش اين ملت هستند؛ آن‌ها با گزارش ديده‌ها و شنيده‌هاي‌شان و با  ارائه گزارش صادقانه‌شان مي‌توانند خدمتگزار صديق اين كشور در عرصه تصميمات درست  باشند. خبرنگاران در عرصه‌هاي مختلف حضور مثل دوران دفاع مقدس و بعد از آن خوش  درخشيده‌اند و ما ياد و خاطره‌ همه شهيدان اين عرصه را گرامي مي‌داريم.


وي خطاب به خبرنگاران گفت: اصل صداقت و امانت‌داري  در نقل خبرها و اصل مقابله با شايعات و رعايت مصالح نظام اسلامي در گزارش‌هاي‌تان  به عنوان اصول پذيرفته شده و اساسي باشد و قطعا از اين رهگذر خدمات شايسته‌اي  خواهيد كرد.


اين عضو هيات رييس مجلس خبرگان به اظهارات اخير  رييس ستاد ارتش آمريكا نيز اشاره كرد و گفت: رييس ستاد ارتش آمريكا به صراحت گفت كه  طرح حمله نظامي به ايران را در اختيار دارد و بلافاصله اضافه كرد كه چشم‌انداز حمله  به ايران نگران كننده است. نماينده آمريكا در آژانس هم بلافاصله گفت كه تهديدهاي  رييس ارتش آمريكا را جدي نگيريد. سخن اين است كه تهديدهاي شما چه جدي و چه شوخي و  چه جنگ رواني باشد، ما نه تهديدهاي شما را تهديد مي‌دانيم و نه مذاكره‌هاي‌تان را  جدي‌مي‌گيريم. دولت آمريكا دولتي فريبكار و دروغگو و غيرپايبند به ارزش‌هاي  بين‌المللي است. از طرفي آمريكا تمام شيطنت خود را به كار مي‌برد كه در شوراي امنيت  قطعنامه عليه ايران صادر شود. تحريم‌هاي يك‌جانبه هم اعمال مي‌كند. از سوي ديگر هم  مي‌گويد كه خواهان مذاكره با ايران است. اين يعني همان دست چدني با روكش مخملي و  دروغگويي و فريب.


وي با بيان اين‌كه «تمام شواهد و غرائن نشان  مي‌دهد كه اين سخنان جنگ رواني است» خطاب به دولتمردان آمريكايي گفت: شما در 31 سال  گذشته در موارد زيادي تا نزديكي حمله رفتيد و حمله نكرديد اين به مفهوم آن است كه  شما نتوانستيد غلطي كنيد و از اين به بعد هم نخواهيد توانست. جا دارد رييس ارتش  آمريكا از حمله به ايران نگران باشد؛ چون مي‌داند حمله به ايران همان و به خطر  افتادن منافع آمريكا در سراسر جهان همان. اگر بخواهد بچه مردني خود يعني رژيم  صهيونيستي را به جان ما بيندازد خواهد ديد كه فرمايش امام راحل كه فرمود اسراييل  بايد از صحنه روزگار محو شود، تحقق مي‌يابد.


وي تصريح كرد: همه هستي رژيم صهيونيستي از  آمريكاست اگر آمريكا يك روز كمكش را به اين رژيم قطع كند، نمي تواند ادامه حيات دهد  در حمله سي و سه روزه رژيم صهيونيستي به لبنان آمريكا پل هوايي به اين كشور زده بود  و سلاح تزريق مي‌كرد. اوباما چندي پيش گفت اتحاد ما با اسراييل فوق استراتژيكي و هم  پيماني است. پس شما معترفتيد كه با اين رژيم يكي هستيد. پس منتظر باشيد اگر رژيم  صهيونيستي متعرض ايران شود مواجه با خطر طوفاني و براندازانه ايران اسلامي مواجه  شويد.


خاتمي هم‌چنين به حمله هفته‌ پيش رژيم صهيونيستي  به لبنان و غزه اشاره كرد و گفت: در هفته گذشته رژيم صهيونيستي به لبنان و غزه حمله  كرد. ارتش لبنان هم جانانه مقاومت كرد و بعد از چند ساعت رژيم صهيونيستي آتش‌بس را  قبول و مفتضحانه عقب‌نشيني كرد.


وي گفت: حرف ما اين است اگر دنيا نگران صلح جهاني  و آرامش جهاني است، بداند خطر اساسي عليه صلح جهاني رژيم صهيونيستي است اگر  مي‌خواهند آرامشي بر جهان حاكم باشد بدانند تا اين رژيم جنايت كار هست، صلحي حاكم  نخواهد شد. رژيمي كه پايبند به هيچ قانون بين‌المللي نيست به كاروان آزادي حمله  مي‌كند، خانه مردم را سرشان خراب مي‌كند، به كودك و زن و پير حمله مي‌كند. اين خطر  عليه صلح جهاني است و جهان بايد عليه او بپاخيزد.


به گزارش ايسنا وي در خطبه اول نيز با توصيه همگان  به تقوا گفت: از نام هاي قيامت روز يادآوري خاطره‌ها و كارهايي است كه انجام  داده‌ايم. هرچه كرديم در قيامت تجسم خواهد يافت. آن‌ها كه رفتار خوب داشتند و آن‌ها  كه رفتار بد داشتند. آن‌ها كه رفتار بد داشتند به شدت پشيمان مي‌شوند اما پشيماني  سودي ندارد. اما حالا كه دست ما باز است و مي‌توانيم كوله‌باري از اعمال صالح با  خود پيش بفرستيم، تلاش كنيم كوله بار اعمال ما اعمال صالح باشد.


وي همچنين با اشاره به ماه رمضان كه در آستانه آن  هستيم، گفت: طبق خطبه‌ پيامبر(ص) در اين ماه بايد بيشتر با دعا مانوس باشيم. دعا  جلوه ذكر خداست. برخي دعا مي‌كنند كه استجابت بگيرند، اين نگاه ابزاري است، اما از  نظر خداوند دعا كردن خود مطلوب است. ما بايد دو نگاه داشته باشيم؛ يعني هم نگاه  ابزاري و هم اين نگاه كه خود دعا مطلوب است. جمع اين دو نگاه مي شود توحيد ناب  محمدي .

منبع: ایسنا: 15 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.