شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تشدید بحران در میان اصولگرایان [سه خبر]

ایسنا

رحيم مشايي:
ـ ما مي‌گوييم اسلام اين است كه در ايران است
ـ همايش ايرانيان خارج از كشوربسيار ارزشمند بود
ـ كساني كه به من ظلم كرده‌اند را به خدا واگذار كرده‌ام


سرويس: سياسي
1389/05/16
08-07-2010
16:22:09
8905-09377:
كد خبر


 


 


رييس دفتر رييس‌جمهور گفت: ملت ايران انتظار دارد كه حرف‌ها را منطقي بزند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) اسفنديار رحيم مشايي روز شنبه در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار و شهداي رسانه در پاسخ به سوالي مبني بر صحت خبر دعوت از هوشنگ امير احمدي به ايران براي حضور در همايش ايرانيان خارج از كشور و انتشار دعوتنامه آن از سوي يك روزنامه گفت: اگر ايشان دعوت مي‌شد در همايش حضور پيدا مي‌كرد. ايشان اصلا دعوت نشده و آن دعوت‌نامه‌اي كه در اين روزنامه منتشر شده جعل اين روزنامه است و يك دروغ بزرگ است. من نمي‌فهمم چرا اين روزنامه اصرار دارد كه ايرانيان را منفي جلوه دهد و چه منفعتي دارد كه ما تصوير منفي از نخبگان ايراني سراسر دنيا ارائه دهيم. من بررسي كردم، كاري كه اين روزنامه انجام داد منفي بود و به شدت موقعيت خود را از دست داد.


وي ادامه داد: البته اصرار اين روزنامه معلوم است. قبلا يك اتهامي به من زده است كه من ايشان (هوشنگ اميراحمدي ) را به تهران دعوت كرده‌ام. حالا به زور مي‌خواهد اين را بچسباند كه اتهام قبلي خود را تاييد كند. قبلا نيز به من دروغ بسته است، دروغ بستن ايشان را به من همه مي‌دانند كه يكي دو تا دروغ نيست . جمع بزنيم فكر مي‌كنم كه ‌٣٠ تا دروغ آشكار و بين بسته است. البته اهميتي ندارد من به حرف‌هاي‌شان اصلا توجهي نمي‌كنم و هيچ اهميتي ندارد.


وي ادامه داد: همه مردم ايران مي‌دانند كه من به قدر كافي شجاع هستم. اين روزنامه قبلا نيز چنين اتهامي را به من زده بود، وقتي مي‌خواهم اثبات كنم ايشان را من دعوت نكرده‌ام، عليه اين روزنامه نيز به خاطر مساله‌اي كه قبلا مطرح كرده بود در اين ارتباط شكايت كرده‌ام، آن‌وقت خودم مي‌آيم اين فرد(هوشنگ اميراحمدي) را دعوت كنم كه شكايت خودم را نقض كنم! ايشان اصلا فكر نمي‌كند و حرف مي‌زند. اگر من قبلا آقاي اميراحمدي را دعوت كرده‌ بودم ديگر شكايتي نمي‌كردم. شكايت كرده‌ام و مي‌گويم كه ايشان دروغ بسته‌اند به من. حالا خودم دعوتش كنم كه مردم به من بخندند. چه كسي اين حرف‌ها را از ايشان باور مي‌كند. اصلا متن دعوتنامه‌اي آني نيست كه اين روزنامه منتشر كرده است. اصلا فرمت‌ دعوتنامه چيز ديگري است. اگر دعوت شده بود، چرا در همايش شركت نكرد. من افسوس مي‌خورم كه در كشور كساني باشند كه هنوز به ظرفيت‌هاي ايرانيان عزيزمان آشنا نباشند. البته ممكن است يك معدود افرادي به نام ايران و ايراني‌نما داشته باشيم در دنيا مثل منافقين اما اين‌ها در برابر جمعيت خروشان ايراني در هر كجا كه زندگي مي‌كنند عددي به حساب نمي‌آيند.


رييس دفتر رييس‌جمهور همچنين با بيان اين‌كه « در مورد صحبتي كه در ارتباط با مكتب ايراني كردم جنجال‌هايي ايجاد شده است» خاطرنشان كرد: متاسفانه مثل همه صحبت‌هاي قبلي من برخي دوست دارند كه فحشي به من بدهند خب، بدهند، اگر دوست دارند. اگر دوست دارند فحش بدهند، بدهند ولي من فكر مي‌كنم ملت ايران انتظار دارد كه حرف‌ها را منطقي بزند. البته ملت ايران دوست دارد كه صحبت‌ها منطقي گفته شود. اين حرف من حرف جديدي نبود، بارها گفته‌ام و اين حرف ، حرف امام(ره) است. امروز حرف‌هاي مختلفي در دنيا به نام اسلام زده مي‌شود آيا ما قبول داريم؟ ما قبول نداريم. ما اسلامي را قبول داريم كه امروز در ايران مستقر است. در سخنراني خود نيز تصريح كردم كه اسلام ناب اين است، انديشه ناب اين است. تعجب مي‌كنم از برخي از صحبت‌هايي كه در مورد اين مطلب گفته مي‌شود.


وي گفت: البته به خاطر ظلمي كه به من مي‌كنند برخي مي‌گويند آقا تو چرا آرامي و انقدر ساكتي، من مي‌گويم من اين‌ها را واگذار به خدا كرده‌ام و خداوند از من بخشنده‌تر است و به نفع آن‌هاست. آن‌ها را به خدا واگذار كرده‌ام.


به گزارش ايسنا وي با تبريك روز خبرنگار به تمامي خبرنگاران گفت:‌ دولت در كنار ملت بزرگ ايران هميشه قدرشناس تلاش‌هاي خبرنگاران براي پيشرفت كشور بوده است.


خبرنگاري پرسيد: با توجه به اين‌كه شما با خبرنگاران ارتباط زيادي داشته‌ايد، مهمترين خاطره‌تان از اين تعامل چه بوده است؟


مشايي پاسخ داد: من چند سالي از زندگي‌ام را در كنار خبرنگاران بود‌م و همه آن خاطره بود و شايد يكي از زيباترين دوران‌هاي زندگي من دوراني است كه در رسانه مسووليت مستقيم داشتم و اكنون نيز مسووليت ديگري بر عهده دارم، مسوول شوراي اطلاع‌رساني دولت هستم و خودم را يك خبرنگار كوچك مي‌دانم.


وي در پاسخ به سوالي در مورد دومين همايش بزرگ ايرانيان خارج از كشور كه هفته پيش در تهران برگزار شد، گفت: اين دومين همايش بزرگي بود كه در تهران برگزار شد. ما همايش‌هاي زيادي در سراسر جهان داشته‌ايم ولي همان‌طور كه گفتم اين همايش دوم بزرگ ايرانيان در داخل كشور بود. در همايش اول چندين تصميم بزرگ گرفته شد از جمله اين‌كه صندوق ارزي ايرانيان خارج از كشور براي مشاركت ايرانيان ايجاد شود كه در آستانه همايش دوم اين صندوق اعلام موجوديت كرد و در همايش دوم با حضور رييس‌جهمور رونمايي شد و اين دستاورد بزرگ اقتصادي بود، اصل خود برگزاري همايش نيز يك دستاورد بزرگ بود.


وي گفت: تبليغات وسيعي صورت مي‌گرفت كه جمعيت ميليوني خارج از كشور مرتبط با داخل نيستند و در واقع اين ايرانيان خارج از كشور به مسائل داخل كشور و پيشرفت كشور علاقه‌اي ندارند كه اين‌ها تبليغات مسمومي بود. ايران نيز مانند خيلي از كشورها مهاجراني در بيرون از مرزها دارد كه به دلايل مختلف از جمله تجارت يا كسب دانش در بيرون از كشور حضور دارند.


رييس دفتر رييس‌جمهور گفت: اصل برگزاري اين همايش كه زمينه‌ساز اين شد كه فرهيختگان علمي، تجار و اساتيد دانشگاه از سراسر دنيا در ايران گرد هم آيند، خود دستاورد بزرگي بود و باعث خنثي شدن تبليغات دشمن شد. در جلسات مختلف ايرانيان خارج از كشور علاقمندي خود را براي مشاركت در پيشرفت ايران اعلام مي‌كردند. در يك سال گذشته تبليغات وسيعي در دنيا صورت گرفته بود و اين‌گونه القا مي‌كردند كه ايرانيان خارج از كشور با نظام و دولت مخالف هستند و اين همايش خنثي كننده اين تبليغات بود. ديديد كه در اين همايش افراد فرهيخته ايراني از سراسر دنيا حضور پيدا كردند. از چند ماه قبل از برگزاري همايش شبكه‌هاي مختلف صهيونيستي و وابسته به قدرت‌هاي استكباري و عوامل وابسته به سلطه تلاش كردند كه اين همايش برگزار نشود، تبليغات زيادي كردند كه ايرانيان در اين همايش شركت نكنند و وقتي ديدند كه ايرانيان نخبه با علاقه به اين همايش آمدند شروع كردند به توهين كردن، آن‌ها را مزدور و جاسوس خواندند در حالي كه آن‌ها اساتيد برجسته بودند.


وي گفت: اين همايش يك برد بزرگ سياسي براي نظام بود و فرصتي براي شكوفايي و اين‌كه ايرانيان خارج از كشور با اوضاع داخل و پيشرفت‌هاي كشور آشنا شوند و در واقع اين ايرانيان بعد از بازگشت مي‌توانند پيام انقلاب و ملت ايران را به جهانيان اعلام كنند.


وي با اشاره به اين‌كه « من خود با ‌١٤٠ نفر از آن‌ها ملاقات كردم » ادامه داد: در اين همايش نزديك به ‌٥٦ پنل تخصصي برگزار شد و درصدد هستيم كه امسال و سال آينده قبل از برگزاري همايش سوم ايرانيان خارج از كشور چندين نشست موضوعي با حضور متخصصان ايراني خارج از كشور برگزار كنيم.


مشايي بار ديگر تاكيد كرد كه نتايج اين همايش بسيار ارزشمند بود.


//////////////////


رييس دفتر رييس‌جمهور در همايش بزرگداشت روز خبرنگار و تجليل از شهداي رسانه گفت: تقاضاي عاجزانه من اين است كه همكاران ما در عرصه‌ رسانه با نگاه بلند جهاني كه متوجه ماموريت‌هاي بلند انقلاب اسلامي باشد، دست به فعاليت رسانه‌اي بزنند و از اين منظر شايد كمتر عبادتي را بتوان با اين شغل عزيز سنجيد.


به گزارش ايسنا اسفنديار رحيم‌مشايي اظهار كرد: ظرفيت امروز رسانه‌اي ما در حد شايسته‌ انقلاب اسلامي نيست و متاسفانه همين ظرفيت نيز براي تحقق مسووليت بزرگي كه امروز بر عهده‌ ملت ايران قرار دارد، همگرا در كنار هم قرار نگرفته‌اند و بخشي از اين انرژي و ظرفيت رسانه‌اي در جهت اعتلاي نام عزيز ايران نيست.


وي با اشاره به اهميت كار خبر و خبرنگاري و فضيلتي كه اين كار دارد، گفت: مديريتي كه امروز در دنيا خود را مسلط كرده است، از ساليان پيش با درك حوزه رسانه و عملكرد موثر خبر سرمايه‌ وسيعي را در اين ارتباط به كار گرفته است تا افق نگاه جوامع را بر اساس منافع خود ترسيم كند و حركت جوامع را در جهت تحقق آن اهداف خاصي كه دنبال مي‌كند، سامان دهد؛ لذا به گونه‌اي برنامه‌ريزي مي‌كند كه حجم برنامه‌هاي توليد شده و انتقال داده شده به جوامع به گونه‌اي باشد كه ذهنيتي را در آحاد مردم جوامع ايجاد كند كه جريان سلطه به دنبال آن است و در واقع اين تصور را ايجاد كند كه جريان سلطه امروز قدرت‌ها بر دنيا يك امر بديهي، لازم و ضروري است و صورت ديگر يعني اين‌كه در دنيا از سلطه‌ قدرت‌ها خبري نباشد، شدني نيست و اين‌كه دنيا بايد به گونه‌اي باشد كه سلطه‌ قدرت‌ها در آن حاكم باشد. در واقع آن‌ها با توليد اخبار اين تصور را در اذهان عمومي ايجاد مي‌كنند.


وي گفت: عرصه‌ رسانه و عرصه توليد خبر مبناي همه تحليل‌هاست و هيچ تحليلي بدون خبر امكان‌پذير نيست. هرچه تحليل‌ها بر اساس اخبار باشد، قوي‌تر و موثرتر خواهد بود؛ بنابراين به هر ميزاني كه خبرها در كنار هم بنشيند و قرار بگيرند و يك حقيقت را فرياد بزنند آن حقيقت در منظر افكار جهان از نفوذ بالاتري برخوردار خواهد بود و در واقع انديشه‌ها را نيز شكل مي‌دهد.


وي افزود: جنگ اصلي در دنيا جنگ در حوزه‌ رسانه است. شما يك فرض را تصور كنيد؛ فرض اين باشد كه رسانه‌ها به كناري گذاشته شوند، در اين صورت قدرت مسلط معنا نخواهد داشت و سلطه‌اي وجود نخواهد داشت. سلطه‌اي اگر هست با بمباران خبر است. بمباران خبر است كه بمباران هسته‌يي، خوشه‌اي و رگبار مسلسل‌ها را موجه جلوه و افكار عمومي جهان را شكل مي‌دهد.


رييس دفتر رييس‌جمهور گفت: ملت بزرگ ايران كه مي‌خواهد بر اساس ارزش‌هاي ديني و ملي خود راه جديدي را پيش‌روي جهانيان باز كند به تلاش وافر و گسترده‌اي در حوزه رسانه نيازمند است. امروز بيش از گذشته خبر و رسانه نقش‌آفرين است و شما بهتر از من مي‌دانيد كه فردا رسانه و خبر خيلي بيشتر از امروز تعيين‌كننده خواهد بود. اگر مي‌خواهيد ايراني بمانيم، انقلابي زندگي كنيم و بر اساس ارزش‌هاي اصيل‌مان جامعه‌اي را بسازيم و براي بسترسازي جامعه نهايي به دست آخرين پرچمدار توحيد و منجي بشر برسد، بايد در زمينه رسانه سرمايه‌گذاري بيشتري انجام دهيم نه اين‌كه دو راه در پيش داريم، اين يك راه است.


وي اظهار كرد: البته من در جمع شما زيره به كرمان مي‌برم و تمام افتخار خود را اين مي‌دانم كه در حوزه‌ رسانه‌اي سابقه‌اي دارم، ولي بايد توجه كرد بدون تلاش اصولي و درست در حوزه رسانه نمي‌توان راه به جايي برد كه در شان اين انقلاب و ملت باشد. امروز تلاش‌هاي زيادي در حوزه‌ رسانه در كشورمان شده است، اما به شدت ناكافي است و ما نواقصي در سطح ملي و نواقص بزرگ‌تري در عرصه بين‌المللي داريم.


وي ادامه داد: پيام و خبر مال ماست، ولي رسانه‌اي كه خبر را عرضه مي‌كند مال ما نيست و اين نقص است. از افتخارات اين ملت اين است كه خبرسازترين ملت دنياست. البته در حوزه مهمتر و موثرتر. امروز دنيا ملت ايران را به عنوان ملتي شناخته است كه با شجاعت و جسارت در عرصه‌ تصميم‌گيري و اتخاذ مواضع و اعلام مواضع با داشتن پيام‌هايي دلپذير براي تمامي انسان‌ها وارد مي‌شود. ملت ايران خبرساز و منشاء خبر است و امروز مهمترين اخبار مستقيم و غيرمستقيم به انقلاب بزرگ ملت ايران و نوع نگاه مكتب ايران مرتبط است.


وي افزود: در دنيا تلاش گسترده صورت مي‌گيرد كه حقيقت مسائل آشكار نشود. ايده‌هاي موثر سازنده كه ملت‌هاي دنيا در كنار هم قرار مي‌گيرند و مطرح مي‌كنند عملياتي نشود. فرصت مشاركت در تصميم‌گيري‌ها در عرصه‌ جهاني براي ملت‌هاي مختلف فراهم نشود و يكي از راه‌هاي موثر منع و ايجاد مانع در برابر ملت‌ها، انحراف افكار و مسير است و اين كم‌هزينه‌تر است. آن‌ها به جاي آن‌كه با ملت‌ها مواجه شوند، مسير ملت‌ها را تغيير مي‌دهند و اين راحت‌تر و دامنه آن نيز وسيع‌تر است و اين كارها را با رسانه انجام مي‌دهند.


مشايي گفت: تصويري كه از ملت ايران در رسانه‌هاي غربي ارايه مي‌شودف تاثيري دروغين است. بخش عظيمي از تصاويري كه ارايه مي‌شود دروغين است براي اين كه حقيقت ملت ايران كه يك حقيقت پاك است براي جهانيان مشخص و آشكار نشود. امروز غربي‌ها بيش از اين‌كه از ظرفيت‌هاي سرزمين‌هاي اسلامي بترسند از ملت ايران مي‌ترسند؛ چراكه حقيقت اسلام در ايران است. انديشه ناب در ايران است و آن‌ها تلاش مي‌كنند به واسطه‌ حكومت‌هاي متعدد در جهان اسلام نشان دهند كه ايران نيز يكي از حوزه‌ها در جهان اسلام است. نيكسون در يكي از كتاب‌هاي خود در بيان تئوريش مي‌گويد كه جهان اسلام يك ظرفيت بزرگ است كه ملت‌هاي متنوع و دولت‌هاي زيادي در آن هستند و اين‌گونه نيست كه ما اين فريب را بخوريم كه بگوييم اسلام يعني ايران و انقلاب اسلامي ايران. در واقع مي‌بينيد كه آن‌ها اين تئوري را دنبال مي‌كنند.


وي خاطرنشان كرد: نكته اصلي اين حقيقت است كه ما مي‌گويم اسلام اين است كه در ايران است و گرنه ادعاي اسلام در دنيا زياد است و خيلي‌ها خودشان را پيشگام اسلام در دنيا مي‌دانند. من در اين‌جا مي‌خواهم دو نكته را بيان كنم؛ ظرفيت امروز ما در حد شايسته انقلاب اسلامي نيست و متاسفانه همين حد هم در كنار هم براي تحقق مسووليت بزرگي كه امروز برعهده‌ ملت ايران است، همگرا در كنار هم قرار نگرفته و بخشي از اين انرژي و ظرفيت رسانه‌اي در جهت اعتلاي نام عزيز ايران نيست و ما هنوز با نقطه‌ مطلوب‌مان فاصله زيادي داريم و اين ظرفيت كه وجود دارد شايسته‌ ماموريتي كه برعهده ما هست، نيست. دنياي امروز تشنه پيام است. دنيا تشنه پيام‌هاي آزادي‌بخش است و هر روز كه مي‌گذرد اين تشنگي نيز بيشتر مي‌شود.


وي ادامه داد: بايد با نگاه بين‌المللي خبر را توليد كنيم و ديگر دامنه خبر فقط محلي نيست. رسانه‌ها هر خبر شما را با انتخاب و گزينش خودشان در صدر اخبار دنيا قرار مي‌دهند و ما نبايد خبر را بر اساس يك ذهنيت محدود تنظيم و منتشر كنيم. امروز هر خبري كه منتشر و توليد مي‌شود شناسنامه جهاني دارد. ما بايد امروز در توليد و تنظيم خبر نگاه جهاني را مبنا قرار دهيم. امروز ملت‌هاي دنيا تشنه‌ اخبار درست هستند. تشنه اخبار درست از حقيقت دين، انقلاب اسلامي و ايران.


انتهاي پيام


 


16/5/89


http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1588723&Lang=P 


 


پاسخ دفتر احمد خاتمي به رحيم مشايي:
سخنان خود را قبل از بيان به اسلام شناسان اصيل عرضه و در صورت تائيد نقل كنيد


سرويس: سياسي
1389/05/16
08-07-2010
17:29:38
8905-09420:
كد خبر


 


 


دفتر آيت‌الله سيداحمد خاتمي بخشي از اظهارات اخير اسفنديار رحيم مشايي رييس دفتر رييس‌جمهور را تعريض به خطبه نماز جمعه اخير وي


دانسته و توضيحاتي را در اين زمينه منتشر كرده است.


به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) در اين توضيح به قسمتي از سخنان مشايي در مورد مكتب اسلام و ايران در مراسم اختتاميه همايش ايرانيان خارج از كشور مبني بر اين‌كه « ... برخي‌ها از من خرده مي‌گيرند كه چرا نمي‌گويي مكتب اسلام و مي‌گويي مكتب ايران، از مكتب اسلام دريافت‌هاي متنوعي وجود دارد اما دريافت ما از حقيقت ايران و حقيقت اسلام، مكتب ايران است و ما بايد از اين به بعد مكتب ايران را به دنيا معرفي كنيم ...» اشاره شده و آمده است:


1- همان‌گونه كه از جملات فوق استفاده مي‌شود مفهوم اين سخنان تقابل بين مكتب اسلام و ايران است، ما در اظهارات نظر به ظهور عبارات داريم؛ از ظهور اين عبارات استفاده تقابل مي‌شود.


2- پر واضح است كه اين برداشت در تقابل با موضع امام خميني(ره) مي‌باشد كه آيت‌الله خاتمي در نماز جمعه به برخي از جملات امام خميني (ره) از جمله (نهضت ما اسلامي است قبل از آن‌كه ايراني باشد) صحيفه امام ج 11 ص 111 اشاره فرمودند. لذا اين جمله آقاي مشايي كه گفته‌اند حرف‌شان حرف امام است سخني ناثواب مي‌باشد.


3- اين جمله كه ايشان گفته‌اند اسلام قرانت‌هاي مختلف دارد نيز كلام ناثوابي است؛ زيرا ما در باب اصول دين و ارزش‌ها قرائت‌هاي مختلف نداريم، اين جمله گوياي پرولاريزم ديني است كه خود موضعي نادرست محسوب مي‌شود.


4- آقاي مشايي گفته‌اند آقايان را به قرآن ارجاء مي‌دهم؛ لطفا" ذكر كنند كدام آيه از قرآن كريم تقابل بين اسلام و ايران را تائيد كرده است؟ برعكس؛ ده‌ها آيه از قرآن ناسيوناليسم و ملي‌گرايي را محكوم نموده است.


5- اينك اگر جناب آقاي مشايي با اين اظهارنظرها مي‌خواهند گفتار خود را تصحيح كنند، ما استقبال مي‌كنيم كه فردي از سخن نادرست برگردد و اصولا رسالت عالمان ديني همين تذكر و هشدار است تا صراط مستقيم براي همگان آشكار شود.


6- به جناب آقاي اسفنديار رحيم مشايي توصيه مي‌كنيم از به كار بردن ادبيات توهين‌آميز دست بكشند. سخن منتقدان را فحش خواندن يا در برخي از سخنراني‌ها به مخالفان خود تعريض نهرواني دادن يا ادعاي فضل كردن و اين‌كه اعلام كنند مخالفان‌شان متوجه صحبت‌هاي ايشان نمي‌شوند اين ادبيات نادرست است، ايشان حق دارند كه به نقدها پاسخ داشته باشند ولي نقد بايد ماقال باشد نه من قال.


7- آقاي مشايي از ظلمي كه به وي مي‌شود شكوه كرده‌اند و ظالمان را به خدا حواله كرده‌اند. ما به ايشان مي‌گوييم همان‌گونه كه ظلم حرام است فراهم آوردن زمينه ظلم هم حرام است. همان‌گونه كه غيبت حرام است فراهم آوردن زمينه غيبت هم حرام است. همان‌گونه كه تهمت حرام است فراهم آوردن زمينه تهمت هم حرام است. متاسفانه آقاي مشايي در برخي از اظهارات خود را در معرض تهمت قرار مي‌دهند؛ لذا به ايشان توصيه مي‌كنيم كه سخنان خود را قبل از بيان به اسلام شناسان اصيل عرضه كنند و در صورت تائيد آنگاه نقل كنند تا زمينه شكوه براي‌شان فراهم نياييد.


8- آيت‌الله خاتمي در خطبه خود به صراحت فرق بين عشق به ايران زمين و وطن‌دوستي و ملي‌گرايي را بيان كردند و گفته‌اند وطن دوستي يا به تعبير برخي مسوولان عشق به ايران زمين در آموزه‌هاي ديني قرار دارد. ((حب‌الوطن من الايمان)) از روايات است، اما ملي‌گرايي تقابل اسلام و ايران مي‌باشد؛ لذا نبايد اين دو موضوع به هم خلط گردد.


ادبيات آيت‌الله خاتمي چه در خطابه چه در مصاحبه و مكتوب، ادبيات مودبانه در نقل و نقد گفته‌ها است نه نقد گوينده كه اين روش اسلامي است. ايشان در خطابه جمعه گفته‌هاي آقاي مشايي را نقد كردند و متعرض شخص ايشان نشدند گرچه جناب مشايي هم در مصاحبه به صراحت نامي نبردند اما به خطبه‌هاي آيت‌الله خاتمي تعريض داشتند.


انتهاي پيام


http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1588766&Lang=P


 

فارس [16/05/89]: آيت‌الله شيخ محمد يزدي در گفت‌وگو با فارس:

مشايي در مباحث تخصصي ديني و بحث‌هايي كه از آن بي‏اطلاع است، وارد نشود


خبرگزاري فارس: نائب رئيس مجلس خبرگان رهبري با انتقاد از ورود مكرر رئيس دفتر رئيس جمهور به مباحث تخصصي ديني و اظهارات اخيرش در همايش ايرانيان خارج‌ كشور تاكيد كرد: نبايد به‏خاطر خوشامد ديگران عزت اسلام را زيرسؤال ببريم.


 


آيت‌الله شيخ محمد يزدي نائب رئيس مجلس خبرگان رهبري كه در واكنش به سخنان اخير اسفنديار رحيم‌مشائي در خصوص معرفي مكتب ايران با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس گفت‌وگو مي‌كرد، اظهار داشت: بار ديگر آقاي مشايي در بحث‌هايي كه در شأن وي نيست، وارده شده و اظهارنظرهاي غلط و نابه‌جا كرده است.
وي افزود: هر كس اظهارات ايشان را در اختتاميه‌ مراسمي كه براي ايرانيان ساكن خارج از كشور برگزار شده ملاحظه كند؛ مطمئن مي‌شود ايشان نبايد درباره‌ اسلام و ايران صحبت كنند و يا آنكه حداقل بايد كتاب خدمات متقابل ايران و اسلام شهيد مطهري را مي‌خواندند و بعدا حرف مي‌زدند.
رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: هر فرد عادي كه در جريان انقلاب اسلامي ايران قرار داشته باشد، عزت كنوني ايران را از اسلام و حاكميت كشور و مقاومت جوانان ايران مي‌داند؛ مبارزات اول انقلاب به رهبري امام راحل (ره)، مقاومت مردم در جنگ تحميلي 8 ساله و تقديم اين همه شهيد و جانباز و تحمل همه شدائد و سختي‌ها توسط مردم ايران، همه و همه براي اسلام و حاكميت دين بوده است.
وي افزود: هيچ‌كس منكر نيست كه اعتقادات اسلامي مردم كه هرگاه احساس خطر كردند، با حضور ميليوني خود از نظام و اسلام دفاع كرده‌اند و عزت امروز ايران، از اسلام است؛ نه از ايران و ايراني بودن.
آيت‌الله يزدي اضافه كرد: ايران شاهنشاهي در طول تاريخ، جز ظلم و ستم و وابستگي به شرق و غرب كار چشم‌گيري نداشته و در جريان انقلاب، كساني كه دنبال ثروت، زندگي و مال و دنيا بودند، يا فرار كرده و از كشور خارج شدند و يا در گوشه و كنار دنبال خوشگذراني‌هاي خود بودند اما مردم عزيز به خصوص نسل جوان ما، جان خود را در دست گرفته به ميدان آمدند.
وي خاطر نشان كرد: امروز ناديده گرفتن حقايق و زيرسؤال بردن عزت اسلام و مسلمين به خاطر خوش‏آمد اين و آن و حرف‌هايي كه سلطنت‌طلبان و ملي - مذهبي‌ها زده و مي‌زنند را به زبان آوردن بسيار تأسف‌انگيز است؛ به خصوص با داشتن مسئوليتي خطير در رياست جمهوري.
نائب رئيس مجلس خبرگان رهبري با بيان اينكه نمي‌تواند در اين گفت‌وگوي اجمالي همه نقاط لغزش و انحراف رئيس دفتر رئيس جمهور به خصوص در مطالبي كه اگر گفته باشد، خطرناك است، برشمرد، به ذكر برخي جملات از رحيم‌مشائي پرداخت كه آنها را نمونه‌هايي از انحرافات فكري نامبرده دانسته است.
آيت‌الله يزدي با اشاره به جملات رحيم‌مشائي كه گفته بود "اگر يافتيد جايي را كه خدا تكريم شده اما انسان تكريم نشده، بدانيد آن خدا همان خدا نيست "، "اگر ديديد جايي انسان تكريم شده است و خداوند پيدا نيست، يقين بدانيد آنچه تكريم شده، انسان نيست "، به طرح اين سؤال پرداخت كه پس آن همه آيات قرآني كه درباره‌ خداوند متعال و آيات الهي است، چه معني دارد؟
وي بر همين اساس تاكيد كرد كه به هر حال صلاح نظام، تشكيلات رياست جمهوري و شخص رئيس جمهور كه همواره در خط رهبري و حامي مباني ديني بوده‌ است، نيست كه رئيس دفتر وي در بحث‌هاي تخصصي كه نسبت به آنها بي‌اطلاع است، وارد شود و بيش از اين به حيثيت خود و مرتبطين آسيب برساند.
آيت‌الله يزدي تصريح كرد: ايران امروز كه در سايه‌ انقلاب اسلامي پيشرفت و رشد قابل توجهي داشته و رهبر معظم انقلاب كه با تدبيرهاي دقيق و حساب شده، توانستند آتش فتنه را خاموش كنند، آماده همكاري با كساني است كه دشمني ندارد، اما ميدان براي دشمنان اسلام و انقلاب بسته است.
رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم در خاتمه با دعا براي هدايت همگان و ايمن شدن از شر نفس، خدا را سپاس گفت كه حقايق روشن و آشكار است و مردم كشورمان بيدار و متوجه هستند و اقشار مختلف جامعه از دانشگاهيان، نخبگان، فرهيختگان تا اعاظم و روحانيت و مراجع عظام، همواره مترصد و نگهبان اسلام و انقلاب و نظام هستند.


 

منبع: ایسنا، و فارس، 16 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.