شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ -  ۹ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

احمدی نژاد - خبرنگار، مکتب ایران، و مذاکره

ایسنا

رييس‌جمهور:/كامل/
*
هر دستگاهي كه از خبرنگاري شكايت كرده، شكايتش را پس بگيرد
*
اگر روزي با اسم بردن از مفسدان اقتصادي كارها پيش برود اين كار را مي‌كنم


سرويس: سياسي
1389/05/16
08-07-2010
15:42:54
8905-09311:
كد خبر


 


رييس‌جمهور گفت: بالاترين سطح آزادي در جمهوري اسلامي ايران است و عده‌اي كاري نكنند كه اين را مخدوش كنند و بهانه به دست برخي از افراد ندهند.


به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر محمود احمدي‌نژاد در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار و تجليل از خانواده شهداي رسانه با تبريك روز خبرنگار در پاسخ به مطلب يكي از مهمانان حاضر در اين جلسه كه گفته بود برخي از خبرنگاراني كه به خارج از كشور رفته‌اند، اكنون براي بازگشت به كشور مشكلاتي دارند، گفت: هر ايراني هر كجاي دنيا كه باشد هر لحظه مي‌تواند به وطن خود بيايد و در وطن خود حضور پيدا كند و نمي‌توان مانع رفت و آمد آنها به وطن‌شان شد.


وي ادامه داد: همه عزيز هستند و هيچ كسي منعي براي ورود ايرانيان ندارد. عزيزاني هستند كه در نقاط مختلف دنيا ساكن هستند و مي‌توانند به وطن برگردند و اگر مشكل حقوقي در كشوري كه ساكن هستند دارند و يا تحت فشارهاي سياسي و اقتصادي در آن كشور هستند مي‌توانند به شوراي عالي ايرانيان اين مشكل‌شان را انتقال دهند تا مشكل‌شان رفع شود. اگر مي‌خواهند به ايران بازگردند و خدمت كنند راه باز است. از ناحيه‌ دولت به معناي دولت مانعي وجود ندارد. البته اگر بحثي در دستگاه قضايي مثل شكايت و يا مواردي مثل اين باشد بايد پيگيري شود تا مشكل حل شود.


وي در ادامه به تعامل دولت با رسانه‌ها اشاره كرد و گفت: فكر مي‌كنم بيشترين سطح تماس با رسانه‌ها را در دولت نهم و دهم داشته‌ايم. من خودم اينقدر ارتباط دارم كه برخي اعتراض مي‌كنند كه چرا اينقدر زياد. جلسات ما با خبرنگاران تقريبا آزاد بوده و هر كسي هر سوالي كه داشته مي‌تواند بپرسد. در سطح بين‌المللي نيز اين‌گونه بوده است و خبرنگاران اجازه داشته‌اند هر سوالي را بپرسند و من فكر مي‌كنم دولت نهم و دهم گسترده‌ترين سطح تماس با رسانه‌ها را داشته‌ است. البته نمي‌گويم اين كافي است ولي تا آنجا كه امكانپذير بوده اين ارتباطات گسترده بوده و ايجاد شده است.


رييس‌جمهور در ادامه به سخنان برخي از ميهمانان اين جلسه اشاره كرد و گفت: برخي از حرف‌هاي شما را قبول دارم. من قبول ندارم كه اگر نويسنده يك مقاله‌اي نوشت و نقدي كرد، فورا با آن برخورد شود و به هر قيمتي كه شده آن را محكوم كنند. من به صراحت مي‌گويم كه اين را قبول ندارم. در اين چهار – پنج سال فكر مي‌كنم ما شاهد بيشترين نقد و انتقاد و حتي تخريب عليه دولت بوده‌ايم و من اينجا اعلام مي‌كنم كه هر دستگاهي در هر جايي از هر خبرنگاري طرح شكايت كرده از طرف دولت شكايتش را پس بگيرد.


وي گفت: من قبول دارم كه برخي براي خود مصونيت درست كرده‌اند. اين درست نيست. طبق قانون شخصيت‌هايي بايد حريم‌شان به خاطر حفظ استقلال و منافع كشور حفظ شود، مثل امام و رهبري و رييس‌جمهور و هر كس اتهامي را وارد كرد بايد مدعي‌العموم خود وارد شود و شكايت كند. البته راجع به من اين اتفاق نيفتاده است. من ناراحت اين موضوع نيستم. من نوكر مردم هستم، اما ديگران نيز نبايد برخي مصونيت‌هايي را براي خود تصور و حلقه‌هايي را ايجاد كنند و اين‌كه مثلا كسي مقاله‌اي نوشته و در آن مقاله اسم كسي را نيز نبرده است، ولي مي‌آيند و مي‌گويند چون به فلان آقا برخورده شما بايد بياييد و جواب بدهيد. رييس‌جمهور ادامه داد: جالب است اتفاق اخيري كه رخ داد، هيات منصفه به اتفاق آرا گفته بود كه فلان فرد به خاطر انتشار فلان مقاله مجرم نيست و در واقع فقط انتقاد كرده ولي قاضي مربوطه گفته است كه من اجازه دارم برخلاف هيات منصفه راي بدهم و هفت ماه حبس تعليقي براي اين فرد قاضي در نظر گرفته است.


رييس‌جمهور با اشاره به نقش رسانه‌ها و اهميت كار خبر، گفت: امروز نقش رسانه‌ها و اهميت خبر يك نقش بي‌بديل است، امروز بدون خبر و رسانه نمي‌توان زندگي كرد.


وي با بيان اينكه هيچ جرياني امروز بدون رسانه و خبر امكان گسترش و بقا ندارد، گفت: از پيچيده‌ترين كارها، كار اطلاع‌رساني و كار رسانه است.


احمدي‌نژاد ادامه داد: اين حرف درستي نيست كه بگوييم رسانه يك امر مطلق و بي‌رنگ است و اين نشدني است. رنگ و بوي رسانه برآمده از بستري است كه از آنجا برخاسته است.


رييس‌جمهور با بيان اين‌كه امروز كساني كه شعار اطلاع‌رساني آزاد، دسترسي آزاد به اطلاعات و اينكه دانستن حق مردم است مي‌دهند، برعكس اين شعارها عمل مي‌كنند، گفت: مي‌بينيد خبرنگاري كه 30 سال كار كرده به خاطر يك كلمه نوشتن در وبلاگ شخصي‌اش و اينكه مطلبي گذاشته كه گوشه‌اي به صهيونيست‌ها مي‌زند با خشونت هر چه تمامتر او را از محل كارش اخراج مي‌كنند و در واقع كسي كه در نقطه‌ مقابل سياست‌هاي استكباري بايستد تمام خدماتش را ناديده مي‌گيرند و او را اخراج مي‌كنند و اين كار از سوي كساني صورت مي‌گيرد كه مدعي اين حرف‌ها يعني آزادي انديشه و اطلاع‌رساني هستند. در آمريكا سنگين‌ترين خفقان فكري و انديشه وجود دارد.


رييس‌جمهور ادامه داد: كساني كه هدف‌شان تسلط بر دنيا است براي گسترش هر چه بيشتر اين تسلط به صورت هر چه تمامتر از ابزار و عنصر رسانه استفاده مي‌كنند. آنها سنگين‌ترين تهاجمات رواني را با رسانه سازماندهي مي‌كنند. با خبر و خبررساني و پوشش اخبار به افكار عمومي القا مي‌كنند كه اقتدار مطلق دارند و در واقع اينگونه القا مي‌كنند كه خيلي توانمند هستند. با رسانه خود را طرفدار آزادي و حقوق بشر معرفي مي‌كنند با آن كه جنايت‌هاي بزرگي را انجام داده‌اند. در نقطه مقابل جبهه آزاديخواهان را متفرق، ضعيف و عقب‌افتاده معرفي مي‌كنند.


احمدي‌نژاد گفت: شب گذشته در تلويزيون آگهي‌اي در وسط سريال زير هشت منتشر شد كه البته گويي حواس‌شان نبود. تبليغ تلفن همراه بود و تبليغ مي‌كرد كه شما به كشورهاي مختلف مي‌رويد مي‌توانيد با استفاده از اين تلفن با داخل ارتباط برقرار كنيد. وقتي كه اسم كشورهاي آفريقايي و عربي را مي‌گفت چهره‌ يك مرد سوار بر شتر و در بيابان را پخش مي‌كرد ولي وقتي كه اسم كشورهاي اروپايي را آورد، هواپيما و برج و اين‌ها را پخش كرد. با زدن اين مثال مي‌خواستم بگويم كه چقدر آنها با تبليغات سعي مي‌كنند ذهنيت‌ها و افكار عمومي را شكل دهند.


رييس‌جمهور گفت: آنها در واقع با رسانه‌ها سعي مي‌كنند ما را ضعيف، كوچك، حقير و ناتوان و ناكارآمد معرفي كنند.


به گزارش ايسنا رييس‌جمهور در ادامه با بيان اين‌كه بي‌عرضه‌ترين، كم‌بهره‌ترين و ناكارآمدترين مديريت را كشورهاي غربي دارند، گفت: من مي‌توانم اين را اثبات كنم. ما با چه درآمدي كشور را اداره مي‌كنيم، چه مقدار نفت مي‌فروشيم و چقدر ماليات مي‌گيريم، اين‌ها همه معلوم است، ولي آن‌ها از كجا آورده‌اند و روي هم چيدند، از كدام كشورها آورده‌اند، ما بيش از 200 سال شاهد برده‌داري جديد بوديم، صدها ميليون انسان را به بيگاري كشيده‌اند و مفت و مجاني براي آن‌ها كار كرده‌اند، مزارع‌شان را آباد كرده‌اند، چقدر منابع كشورها را غارت كرده‌اند، چه ملت‌هايي كه در فقر هستند و نمي‌دانند كه چقدر معادن آن‌ها توسط استعمارگران به قيمت‌هاي مفت غارت شده است، چقدر نفت ملت‌ها را به قيمت مفت مي‌برند و مي‌بينيم كه خريدار نفت دو برابر فروشنده نفت سود مي‌برد.


وي افزود: قبل از اين‌كه روي اين نفت كاري انجام دهد، اجازه نمي‌دهند كه قيمت واقعي نفت مشخص شود و از روي تحميل‌هاي سياسي بر روي نفت چه سودهايي مي‌برند و اين‌كه چگونه آن‌ها كسري بودجه خود را به ديگر كشورها منتقل مي‌كنند، مي‌بينيد در مورد مردم افغانستان چه كرده‌اند، كساني كه صدام را تجهيز كرده بودند به بهانه مبارزه با كشتار سلاح جمعي آمدند و به عراق لشكركشي كردند و به گونه‌اي تبليغ مي‌كنند كه گويي ملت عراق، ملتي مجرم و تروريسم است. مي‌بينيد كه در فلسطين چه جنايت‌هايي مي‌كنند و كسي كه مورد ظلم واقع مي‌شود را فردي خشن و تروريسم معرفي مي‌كنند و مي‌بينيد اين كارها را با رسانه‌ها مي‌كنند، ماجرايي را به نام هولوكاست ساخته و پرداخته كرده‌اند و با تبليغات در ذهن مردم آن را رسوخ داده‌اند و جا انداخته‌اند و اين كارها را با رسانه و تبليغات انجام داده‌اند حتي تا حدي اين كار را به پيش بردند كه مي‌بينيد كه كساني در داخل كشور كه مدعي خط امام و انقلاب هستند، نمي‌توانند باور كنند كه اين ماجرا يعني هولوكاست ساختگي است و براي تسلط ملت‌ها ايجاد شده است و ساختگي بودن آن نيز مشخص است، چرا كه اجازه نمي‌دهند در مورد آن تحقيقات شود.


احمدي‌نژاد ادامه داد: ماجراي يازده سپتامبر چه بود؟ ديديد كه با ايجاد فضاي تبليغاتي و رسانه، افكار عمومي را به نحوي شكل دادند كه بتوانند به افغانستان و عراق حمله كنند. در ماجراي يازده سپتامبر گفتند كه سه هزار نفر كشته شده‌اند و در بين اين سه هزار نفر هيچ صهيونيستي نبود و از روز قبل به صهيونيست‌ها گفته بودند كه سر كار نيايند و در اثر حمله آن‌ها به عراق بيش از 110 هزار نفر كشته شده‌اند، صدها هزار نفر در افغانستان كشته شده‌اند.


رييس‌جمهور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اينكه مظلوم‌ترين ملت‌هاي تاريخ، ملت ايران است،‌گفت: معادله را ببينيد كه چگونه شكل داده‌اند كسي كه 20 هزار بمب اتم ذخيره كرده است مدعي مي‌شود و مي‌گويد كه ممكن است ايران بمب بسازد و با اتكا به رسانه‌ها، هياهو ايجاد مي‌كنند.


وي با بيان اينكه غربي‌ها از رسانه به عنوان ابزار جنگ عليه ملت‌ها استفاده مي‌كنند، گفت:‌ آنها با رسانه خود را متمدن معرفي مي‌كنند، ولي شما اگر اهل مطالعه باشيد متوجه مي‌شويد كه متوحش‌تر از آن‌ها در تاريخ وجود ندارد. چه كسي جنگ راه انداخت تا سلاح‌هايش را بفروشد؟ چه كساني ميكروب توليد كردند تا بتوانند دارو بفروشند؟ آنها ديگران را تحقير مي‌كنند و خود را متمدن معرفي مي‌كنند. غيردموكرات‌ترين‌ حكومت‌ها را آزادي‌خواه معرفي مي‌كنند. خشن‌ترين ديكتاتورها مورد حمايت آمريكا هستند و حكومت‌هاي آزاده‌خواه مورد بغض دولت آمريكاست.


رييس‌جمهور با بيان اين‌كه ضعيف‌ترين ارتش در طول تاريخ، ارتش آمريكا بوده است و در هيچ جنگي پيروز نشده است، گفت: آنها هر جا وارد شدند شكست خوردند، ولي با رسانه و تبليغات، جور ديگري خود را معرفي مي‌كنند و ابهت دروغين براي خود درست مي‌كنند.


وي با بيان اين‌كه امروز ما شاهد يك جنگ واقعي هستيم، گفت: در واقع اين جنگ، جنگ سنگين رسانه‌اي است‌، آن‌ها با ابزار رسانه ديگران را عقب افتاده معرفي مي‌كنند و خودشان را پيشرفته و متمدن، در حالي كه خشن‌ترين رفتارها در خود آمريكا صورت مي‌گيرد، ديديد كه پليس آمريكا چه كار مي‌كند وقتي كه به كسي مشكوك مي‌شود درجا مي‌كشد و اين اختيار را دارد كه بكشد، آن‌ها با رسانه مانع انتشار واقعيت‌ها مي‌شوند، بمباران خبري ايجاد مي‌كنند كه حقايق منتشر نشود، ما امروز در يك جنگ گسترده و همه جانبه‌ رسانه‌اي قرار داريم كه عليه ما و ملت‌ها تدارك ديده شده است و در واقع رسانه جزء برنده‌ترين سلاح آن‌هاست و سلاح اقتصادي و سياسي اين‌قدر اثر نداشته است كه سلاح رسانه اثر دارد.


به گزارش ايسنا رييس‌جمهور با اشاره به تاثيرات رسانه و هم‌چنين ايجاد ماجرا به وسيله رسانه از سوي غربي‌ها گفت: همين دو روز گذشته در همدان ديديد كه چه اتفاقي افتاد. ما به زيارت مردم همدان رفته بوديم و مردم همدان نيز به استقبال آمده بودند و جمعيت زيادي بود. در بين جمعيت يك نفر يك ترقه از آن ترقه رنگي‌ها كه در چهارشنبه سوري مي‌زنند، انداخت و با هر انگيزه‌اي انجام داد و ملت نيز آن طرف ما حضور داشتند و تكاني نخوردند و اتفاقي نيفتاد، ولي ديديد كه بلافاصله شروع شد، كمتر از يكي دو دقيقه خبر را منتشر كردند. البته اول يك شبكه داخلي خبر را زد و بعد ديديد كه آنها چه غوغايي درست كردند. گفتند كه چقدر زخمي و كشته داده، احمدي‌نژاد را به يك نقطه‌ نامعلوم برده‌اند. سرنوشت احمدي‌نژاد معلوم نيست چه شده. در حالي كه ما در بين مردم بوديم و سخنراني مي‌كرديم و آنها داشتند اين قضيه را پر و بال مي‌دادند.


احمدي‌نژاد با بيان اين‌كه بسياري از شبكه‌هاي خارجي براي تاثيرگذاري بر ذهن ملت‌ها ايجاد شده است، گفت: ما بايد از كار رسانه‌اي حداكثر استفاده را بكنيم. البته ما نمي‌توانيم خبر غيرواقعي را منتشر كنيم و از نظر اخلاقي نيز اين حق را نداريم. ما در نقطه مقابل آنها قرار داريم. ما فكر مي‌كنيم كه بايد خبر درست باشد، اميدآفرين و اميدبخش باشد و به نفع ملت‌ها باشد و فكر مي‌كنيم كه اگر انسان‌ها اميدوار باشند زودتر بساط ظلم جمع مي‌شود و اگر مردم مايوس باشند كاري نمي‌توان كرد.


رييس جمهور افزود: ما فكر مي‌كنيم تك تك انسان‌ها محترمند و ارزش دارند و بايد عادلانه رفتار كنيم. ما بدخواه ديگران نيستيم، حتي بدخواه مردم آمريكا و آقاي بوش نيز نيستيم و اگر با آقاي بوش مقابله مي‌كنيم به خاطر فسادي است كه در جامعه ايجاد مي‌كند و مي‌خواهيم جلوي اين فساد را بگيريم و به نفع او نيز هست.


وي با بيان اين‌كه رسانه‌ها در عرصه‌ داخلي و بين‌المللي مسووليت دارند، گفت: همان‌طور كه دوستان تاكيد كردند امروز ايران يك كشور در كنار ساير كشورها نيست. ايران يك جغرافيا و يك قوم نيست. ايران امروز يك فرهنگ است. ايران امروز يك مكتب و جريان تاريخي است و پرچمدار ايستادگي در برابر زورگويان. امروز ايران نقطه‌ اتكاي ملت‌هاست. نام ايران مصادف است با خداپرستي، مبارزه با ظلم.


رييس‌جمهور گفت: البته مشكلات زيادي داريم. هنوز حيات طيبه برپا نشده است و جامعه‌ جهاني آرماني برپا نشده است كه مشكلات مادي از پيش پاي بشريت برداشته شود. نوري در ايران درخشيده است و اميدها به ايران است. مهم‌ترين ماموريت ما حفظ ايران است، بايد اقتدار و توانمندي ايران حفظ شود.


احمدي‌نژاد با اشاره به قطعنامه‌هاي غربي‌ها عليه ايران گفت: آن‌ها يك كاغذپاره به نام قطعنامه و تحريم نوشته‌اند كه براي ما ارزشي ندارد. آنها مي‌خواهند به ملت ايران فشار بياورند و دروغ مي‌گويند كه ما نمي‌خواهيم به ملت ايران فشار بياوريم. آنها مي‌گويند مي‌خواهيم به ملت ايران فشار بياوريم كه آنها نيز به دولت ايران فشار بياورند. واقعا چه احمق‌هايي بر دنيا حاكم هستند. اينها ارزشي ندارد. مي‌خواهند با تبليغات فشار بياورند و بگويند كه ايران عقب‌نشيني كرده است.


وي گفت: امروز بايد از اقتدار، مكتب و هويت ايران، سرزمين و وحدت ايران با تمام وجود دفاع كنيم و اين دفاع، دفاع از انسانيت و آرمان مشترك بشري است. بحث ملي‌گرايي نيست. برخي اشتباه متوجه شده‌اند و ايرانيان هيچ وقت ملي‌گرا به معناي انحرافي آن نبوده‌اند. ملت ايران داشته‌هاي خود را با دنيا تقسيم كرده است.


رييس‌جمهور با بيان اين‌كه بهترين نقدها و عالمانه‌ترين نقدها بايد در ايران صورت بگيرد، گفت: ما بايد در عرصه‌ خبر، افق جهاني را در نظر بگيريم، ما در جنگ رسانه‌اي بايد بايستيم و از خودمان دفاع كنيم و شما در خط مقدم قرار داريد. ما بايد در مقياس انسان و جهان برنامه‌ريزي كنيم.


وي خطاب به اهالي رسانه گفت: ميليون‌ها گوش شنوا براي شنيدن پيام ملت ايران آماده است و ما بايد از اين ظرفيت استفاده كنيم و رسانه‌ها در انتقال پيام ملت ايران و انقلاب اسلامي نقش اساسي دارند.


رييس‌جمهور با بيان اين‌كه مي‌خواهم چند سفارش به اعضاي دولت، خبرنگاران و مديران مسوول رسانه‌ها داشته باشم، گفت: سفارش اولم به دولت است. اين‌كه ما بايد سعه صدر داشته باشيم. رسانه‌ها با دولت و حكومت يك خانواده هستند. ما همه يك ماموريت داريم و آن ساختن ايران است. ما بايد براي ساختن ايران تلاش كنيم و اين ماموريت يعني بلند كردن پرچم توحيد، عدالت و ايستادن در برابر زورگويان و خودخواهان بر عهده اين خانواده است. ما همه يك خانواده هستيم و تقسيم كار صورت گرفته است. كساني كه مي‌خواهند به تقابل‌ها دامن بزنند از خانواده‌ ما نيستند. من از وزرا و روابط عمومي‌ها و مسوولان مي‌خواهم كه ارتباط بيشتري با رسانه‌ها داشته باشند. ارتباط را گسترده كنند، تعامل بيشتري داشته باشند، گفت‌وگوهاي بيشتري صورت بگيرد و ما بايد همه ايران را بسازيم.


احمدي‌نژاد گفت: در اين جلسه بحث‌هايي را وزير ارشاد در مورد بيمه تكميلي خبرنگاران، مسكن خبرنگاران و اين‌كه خبرنگاري شغل سخت و زيان‌آوري است، مطرح كردند. من قبول دارم. شما فرزندان و سرمايه‌هاي اين ملت هستيد. ما خودمان را از شما و شما را از خودمان مي‌دانيم و جدايي وجود ندارد.


وي در ادامه خطاب به رسانه‌ها گفت: كار رسانه كار مقدسي است. آقاي زريبافان در اين جلسه گفتند 317 خبرنگار شهيد داريم و اين به نسبت جمعيت خبرنگاران زياد است. در يك حادثه سقوط هواپيما ده‌ها خبرنگار به رحمت خدا پيوستند. خبرنگار بايد در موقعيت‌هاي سخت حضور پيدا كند. در موقعيت‌هايي كه خطر وجود دارد، من در سفرهاي استاني غصه‌ خبرنگاران را مي‌خورم. خبرنگاران كه به هر حال زودتر از ما مي‌روند، ديرتر از ما برمي‌گردند و بايد در حين خبر خواندن و گزارش دادن، به برنامه بعدي نيز برسند و دائم بايد بدوند. فشار و سرعت اين كار بسيار بالاست و من اين را مي‌فهمم.


رييس‌جمهور خطاب به خبرنگاران با بيان اين‌كه قدر خودتان را بدانيد، تصريح كرد: شما خبرنگاران در خط مقدم يك ملت قرار داريد. قدر خودتان را بدهيد. ظرفيت‌هايتان را گسترش دهيد. مطالعاتتان را زياد كنيد. برخي از خبرنگاران كه براي مصاحبه با من مي‌آيند مي‌فهمم كه آنها قبل از مصاحبه، ساعت‌ها مطالعه كرده‌اند، اخبار را رصد كرده‌اند و با بالاترين آگاهي براي مصاحبه مي‌آيند. شما خبرنگاران بايد مطالعه‌تان زياد باشد و اطلاعات دقيق و صحيحي راجع به تاريخ كشورمان و اتفاقات داشته باشيد.


رييس‌جمهور با اشاره به اهميت آزادمنشي در عرصه‌ خبر گفت: بايد حق را گفت. البته معنايش اين نيست كه هر حقي را بگوييم، بلكه برخي مواقع بايد يك حق را در سينه نگه داريم، ولي اگر مطلبي را مي‌گوييم بايد حق باشد و حق را بگوييم. بايد تلاش كنيم كه اميد در جامعه افزايش پيدا كند. خبرنگار بايد عاشق انسان باشد و خبرنگاري بدون عشق به انسان محال است. اگر در دنياي غرب خفقان سنگيني كه وجود دارد برداشته شود مي‌بينيد كه جامعه‌ خبري در آن‌جا نيز جامعه مردمي است.


احمدي‌نژاد خطاب به مديران مسوول رسانه‌ها گفت: يك مقدار كمتر به خبرنگاران و تهيه‌كنندگان خبر فشار بياوريد. خبرنگاراني به من رجوع كردند كه گفتند در ماه 60-70 هزار تومان حقوق مي‌گيرند. بايد اين مشكل رفع شود. به خبرنگاران توجه بيشتري شود و دولت نيز كمك مي‌كند. از سوي مسوولان كمتر خبرنگاران را تحت فشار قرار دهيد و اگر خبر درستي تهيه كرده است بگذاريد كه منتشر شود. بگذاريد در روزنامه‌ شما نيز يك خبر از خدمات دولت منتشر شود.


وي گفت: ما همه يك خانواده هستيم. ممكن است كه اختلاف سليقه داشته باشيم، ولي اين دوستي‌ها نبايد به هم بخورد. ما با هم دوست هستيم.


رييس‌جمهور هم‌چنين ادامه داد: بايد مديران رسانه‌ها اجازه دهند كه خبرنگاران و تحليل‌گران كمي بازتر باشند و كمك كنيم كه مشكلاتي كه دارند رفع شود.


احمدي‌نژاد هم‌چنين در اين جلسه در پاسخ به اظهارات يكي از خبرنگاران درباره اهميت مبارزه با مفاسد اقتصادي و اين‌كه به نظر مي‌رسد عزم دولت جهت برخورد با مفاسد اقتصادي كمتر شده است، گفت: دولت مبارزه با مفاسد اقتصادي را با قدرت دنبال مي‌كند و عزم دولت براي مبارزه نه تنها كمتر نشده بلكه ما تقريبا تمام راه‌هايي كه اين اجازه را براي مفاسد اقتصادي مي‌داد بسته‌ايم. البته نمي‌گويم كه كاملا بسته شده است. گوشه و كنار ممكن است راه‌هايي باقي مانده باشد، ولي ما تقريبا تمامي راه‌ها را بسته‌ايم و دولت در اين ارتباط مصمم است.


وي گفت: ما اميدواريم كه مفسدان اقتصادي مجازات شوند تا مردم خوشحال شوند.


رييس‌جمهور گفت: من مشكلي در نام بردن مفسدان اقتصادي ندارم و مطمئن باشيد اگر روزي به جايي برسيم كه كارها در اين زمينه جلو نرود و با اسم بردن از مفسدان اقتصادي كارها پيش برود بدانيد اين كار را مي‌كنم، اما هنوز مايوس نشده‌ام و اميدوارم كه ديگران نيز همراهي كنند.


احمدي‌نژاد گفت: مفاسد اقتصادي خيلي كم شده ولي كمش هم بد است. يك دانه‌ آن هم بد است و اضافي است.


وي خطاب به خبرنگاري كه در اين زمينه صحبت كرده بود، گفت: آقاي مردوخي گويا يادتان رفته است من 10-12 دقيقه در اين مورد صحبت كردم چه غوغايي شد. خبرنگار خطاب به احمدي‌نژاد گفت شما بت‌شكن هستيد. احمدي‌نژاد خطاب به وي گفت: بت‌شكن شما، ملت و فرهنگ و تمدن ايران است.


رييس‌جمهور در ادامه با گرامي‌داشت ياد شهداي رسانه گفت: اين شهدا راه را براي ما ترسيم كرده‌اند. راه آزادگي، عشق به خوبي‌ها و خدمتگزاري صادقانه به ملت.


احمدي‌نژاد هم‌چنين گفت: بار ديگر روز خبرنگار را به خبرنگاران تبريك مي‌گويم.


در اين مراسم علاوه بر رييس‌جمهور، مشايي رييس دفتر رييس‌جمهور، وزير ارشاد و تعدادي از مسوولان مطبوعات سخنراني كردند.


هم‌چنين در اين مراسم به خانواده 18 تن از شهداي عرصه‌ خبر لوح‌هاي تقديري اهدا و از آنها تقدير شد.


گفتني است از خانواده حسن قريب عكاس ايسنا نيز كه در حادثه سقوط هواپيماي C130 به شهادت رسيده بود، تقدير شد و خواهر وي به نمايندگي از خانواده‌اش لوح تقدير را از رييس‌جمهور دريافت كرد.


گفتني است در اين مراسم وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به برخي از مشكلات خبرنگاران و كارهايي كه اين وزارتخانه براي حل مشكلات خبرنگاران انجام داده است اشاره كرد.


انتهاي پيام


 

منبع: ایسنا، 16 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.