شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ -  ۳ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

روزشمار ساخت نيروگاه اتمي بوشهر

ایرنا

تهران - نيروگاه اتمي بوشهر به عنوان يکي از استثنايي ترين نيروگاه اتمي جهان روز شنبه در حالي سوختگذاري آن آغاز مي شود که بسياري از کارشناسان، اين نيروگاه را نه تنها افتخاري براي ايران اسلامي بلکه براي کل جهان اسلام مي دانند.        


به عقيده اين کارشناسان راه اندازي نيروگاه بوشهر نتيجه و نماد مقاومت و پايداري ملت ايران است که از تهديدها و فشارها نهراسيد و همواره بر حقوق خود تاکيد کرد.
بهره گيري از دو فناوري شرق و غرب ، طولاني شدن زمان ساخت نيروگاه اتمي بوشهربدلايل متعدد ، بمباران شدن در زمان جنگ از جمله مواردي است که به گفته اين کارشناسان اين نيروگاه را در مقايسه با ساير نيروگاه هاي اتمي جهان متمايز و استثنايي ساخته است.

**
تولد يک نيروگاه اتمي در قلب منطقه نفت خيز جهان
عمليات احداث دو واحد نيروگاه اتمي بوشهر در سال 1974 ميلادي (1355 شمسي)‌ از سوي آلمان ها آغاز شد.
شرکت کرافت ورک اونيون( KWU) که از شرکت‌هاي تابعه زيمنس محسوب مي شود، به ازاي دريافت 778 ميليون مارک طي قراردادي متعهد شد دو واحد نيروگاه اتمي را هر يک با قدرت هزار و 290 مگاوات از نوع رآکتور آب تحت فشار ( آب سبک) در بوشهر راه‌اندازي کند.
بر اساس اين، قرار بود نخستين واحد نيروگاه بوشهر در پايان سال 1980 ميلادي و دومين واحد نيز يک سال بعد يعني 1981 آغاز به کار کند و به شبکه برق سراسري ايران وصل شود.
هنگامي که ايران اين قرارداد را منعقد کرد، دو هزار 100 کارشناس آلماني به همراه هفت هزار ايراني در احداث اين نيروگاه که يکي از بزرگترين نيروگاه هاي اتمي وقت در جهان به شمار مي‌رفت، فعاليت داشتند.
تا قبل از پيروزي انقلاب اسلامي واحد اول حدود 85 درصد و واحد دوم تا حدودي تکميل شده بود اما پس از پيروزي انقلاب اسلامي طرف آلماني حاضر به ادامه همکاري با تهران نشد.
اين نيروگاه در جريان جنگ تحميلي هشت ساله هفت بار بمباران و در نتيجه آن خسارت‌هاي زيادي به آن وارد شد.

**
تلاش براي ساخت نيروگاه اتمي بوشهر و پنج توافق تهران - مسکو

با پايان جنگ تحميلي و عزم نظام جمهوري اسلامي براي بازسازي خرابي‌هاي به جاي مانده از اين جنگ هشت ساله و نيز جبران عقب افتادگي هاي دوران حکومت ستمشاهي بر کشور، زمزمه بر سر تکميل نيروگاه اتمي بوشهر که مي‌توانست بخش قابل توجهي از برق حوزه جنوبي کشور را تامين کند، بر سر زبان‌ها افتاد.
هرچند پيمانکار آلماني به رغم دريافت هزينه ساخت، از تداوم احداث نيروگاه سر باز زد اما ايران نااميد نشد و يافتن پيمانکار جديد را در دستور کار خود قرار داد.
دراين راستا تهران توانست با مسکو درخصوص همکاري هاي صلح آميز هسته اي و احداث اين نيروگاه به توافق هايي دست يابد.

سوم شهريور 1371 خورشيدي ( 25 اوت 1992 ميلادي) دو کشور موافقتنامه جامع همکاري‌هاي هسته اي را به امضا رساندند.

18
دي 1373 ( هشتم ژانويه 1995 ميلادي)‌ - شرکت روسي اتم استروي اکسپورت سه سال بعد از توافق دو کشور براي ساخت نيروگاه بوشهر، عمليات ساخت نيروگاه اتمي بوشهر را آغاز کرد.
بر اساس نخستين توافق تهران و مسکو، طرف روسي متعهد شد ظرف پنج سال يعني تا سال 2000 ميلادي نيروگاه را به مرحله راه‌اندازي برساند.

1376 (1998
ميلادي) - در اين سال توافق دوم ايران و روسيه براي نيروگاه بوشهر منعقد شد؛ در اين زمان دو طرف الحاقيه‌اي به قرارداد 1995 افزودند که طبق آن روسيه متعهد شد حدود 50 ماه ديگر يعني تا سال 2002 ميلادي به مرحله راه‌اندازي برساند اما اين پايان توافقات دو کشور نبود.
روسيه اين بار و در جريان توافق هاي سوم و چهارم خود با ايران متعهد شد تا دسامبر 2003 ميلادي نيروگاه را تکميل و به مرحله بهره برداري برساند اما پس از مدتي روس‌ها اعلام کردند که تا آوريل 2006ميلادي نيروگاه را به مرحله بهره برداري مي‌رسانند.

21
مهر 82 ( 13 اکتبر 2003) - روسيه اعلام کرد راه اندازي بوشهر به دليل مشکلات فني و نه فشارهاي سياسي يک سال به تعويق افتاده است.

**
سال 1383

اول شهريور 83 - معاون سازمان انرژي اتمي ايران با اعلام اينکه نيروگاه اتمي بوشهر در سال 85 به بهره برداري مي‌رسد، گفت: سوخت اوليه نيروگاه آماده حمل به ايران است. تبادل نظر در خصوص احداث واحد جديد در دستور مذاکرات مقامات دو کشور قرار دارد.

19
مهر 83 - کمال خرازي و سرگئي لاوروف وزراي خارجه وقت ايران و روسيه در نشستي مشترک از عزم دو کشور براي قرارداد ارسال سوخت هسته اي از روسيه به ايران و عودت سوخت مصرف شده به روسيه خبردادند و اعلام کردند که اين قرارداد در مرحله نهايي خود قرار دارد.

21
مهر 83- سرگئي ميرونوف رييس شوراي فدرال روسيه از توافق جديد تهران و مسکو بر سر يک زمان بندي جديد در مورد بوشهر خبر داد. بر اساس اين زمان بندي نيروگاه بوشهر در سال 2006 به اتمام مي رسد.

هشتم اسفند 83 ( 27 فوريه 2005) - تهران و مسکو توافقنامه‌اي را امضا کردند که به موجب آن روسيه سوخت نيروگاه اتمي بوشهر را به اين شرط تامين مي‌کند که جمهوري اسلامي ايران سوخت مصرف شده را به آنان پس بفرستد.

**
سال 1384

21
شهريور 84 ( 12 سپتامبر 2005) - روساي آژانس انرژي اتمي ايران و روسيه اعلام کردند که نيروگاه بوشهر را اواخر سال 2006 به بهره برداري مي رسانند.

19
آذر 84 - رضا آقازاده رييس سازمان انرژي اتمي ايران اعلام کرد: سال آينده (1385) نيروگاه بوشهر راه اندازي مي‌شود.

**
سال 1385

سوم مهر ( 26 دسامبر 2006) - رضا آقازاده رييس سازمان انرژي اتمي ايران و سرگئي کرينکو رييس آژانس فدرال اتمي روسيه توافق جديدي را امضا کردند که بر اساس آن مسکو متعهد شد تا پايان سپتامبر 2007 ميلادي واحد اول نيروگاه بوشهر را به طور آزمايشي راه اندازي کند و 6 ماه پس از آن يعني تا پايان مارس 2007 سوخت نيروگاه را به تهران ارسال نمايد.
بر اساس اين توافق قرار شد نيروگاه اتمي بوشهر در نوامبر 2007 به بهره برداري برسد و سه ماه پس از آن براي نخستين بار برق هسته اي وارد شبکه سراسري برق ايران شود.

20
آذر - سرگئي کرينکو رييس آژانس فدرال اتمي روسيه در جريان سفر به تهران به پيگيري توافقات مسکو پرداخت. آقازاده در نشست مطبوعاتي با وي اعلام کرد: طرف روسي براي تعهدات خود در راه اندازي بوشهر مشکلات مالي دارد و ايران آماده است در اين زمينه به طرف روسي کمک کند.
به گفته آقازاده، ايران براي حل اين مشکلات قول داد سررسيد پرداخت ها را جلوتر بياندازد.

هشتم بهمن - ايگور ايوانف رييس شوراي امنيت ملي روسيه در ديدار با متکي اعلام کرد که روسيه بر تعهدات خود مبني بر اتمام نيروگاه بوشهر در تاريخ مقرر پابرجا و مصمم است.

30
بهمن - بروز مشکلات مالي در پيمانکار روسي موجب شد تا مسوولان اتم استروي اکسپورت اعلام کنند به دليل تاخير در پرداخت اقساط، تغييراتي در برنامه زماني احداث نيروگاه صورت مي‌گيرد.
البته "محمد سعيدي " معاون امور بين الملل سازمان انرژي اتمي ايران بلافاصله اين ادعاي روس ها پاسخ داد و اعلام کرد: ايران هيچ تاخيري در پرداخت مالي قرارداد بوشهر به شرکت روسي نداشته است.
سعيدي خواستار آن شد که نيروگاه در موعد مقرر يعني شهريور 86 راه اندازي شود.

هفتم اسفند - غلامحسين الهام سخنگوي دولت اعلام کرد: علت تاخير در انتقال سوخت از روسيه به نيروگاه بوشهر ، چندان جدي نيست و اين مساله با گفت و گو حل مي شود؛ الهام مشکل اصلي در موضوع بوشهر را پرداخت به واحد پولي يورو يا دلار دانست.

18
اسفند - محمد سعيدي معاون امور بين الملل سازمان انرژي اتمي ايران پس از سفر به مسکو براي حل مشکلات مالي شرکت پيمانکار روسي نيروگاه بوشهر فرمولي را به عنوان پرداخت‌هاي پيش از موعد تعريف و برنامه ريزي کرد. وي گفت که مشکل طرف روسي بخاطر کمبود اعتبارات مالي اين شرکت است.

20
اسفند - رضا آقازاده رييس سازمان انرژي اتمي ايران اعلام کرد: هرچند ايران تعهد حقوقي براي پيش پرداخت به طرف روسي ندارد اما براي راه اندازي به موقع نيروگاه حاضر است نقدينگي آنها را افزايش دهد.
وي گفت که بخش پشتيباني نيروگاه مانند بخش آب صنعتي و انتقال آب دريا به سيستم گردش آب نيروگاه براي آماده راه اندازي است.

20
اسفند - معاون امور بين الملل سازمان انرژي اتمي ايران از فراهم شدن مقدمات فني و حقوقي ارسال سوخت به نيروگاه بوشهر در ماه مارس ( نيمه دوم اسفند 85 تا دهه اول فروردين86) خبر داد.

21
اسفند - هياتي از مقامات و کارشناسان شرکت اتم استروي اکسپورت براي حل و فصل مسايل مربوط به راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر وارد تهران شدند.

22
اسفند - اظهارات کرينکو درباره پرداخت‌هاي ايران براي راه اندازي بوشهر موجب شد تا شرکت توليد و توسعه انرژي اتمي ايران که کارفرماي نيروگاه بوشهر است، اطلاعيه‌اي در اين باره صادر و اعلام کند که شرکت روسي بايد سوخت نيروگاه را تا 11 فروردين 86 به ايران ارسال کند.
در اين اطلاعيه آمده بود: بر اساس تعهد اوليه روسيه قرار بود 8 جولاي 1999 تاريخ اتمام پروژه باشد که تاکنون پنج بار به تعويق افتاده است. حتي با فرض راه‌اندازي اين نيروگاه در سپتامبر 2007 اين پروژه هشت سال و سه ماه تاخير خواهد داشت.
اين شرکت اعلام کرد که تاکنون 12 ميليون و 700 هزار دلار به صورت علي الحساب به اتم استروي اکسپورت پرداخت کرده است که اسناد آن قابل انتشار است.

23
اسفند - معاون بين الملل سازمان انرژي اتمي ايران در واکنش به اظهارات کرينکو درباره مسايل مالي نيروگاه بوشهر گفت: تهران از 10اکتبر 2006 تا 14 مارس 2007 بيش از 75 ميليون دلار ( پنج ميليارد و 600 ميليون تومان) به پيمانکار روسي پرداخت کرده است.
وي همچنين اعلام کرد: از اول ماه مارس سال جاري ميلادي (2007) 18 ميليون و 200 هزار دلار در حال واريز شدن به حساب شرکت روسي است.

**
سال 1386

14
فروردين - واحدهاي پشتيباني نيروگاه اتمي بوشهر از جمله ساختمان‌هاي مربوط پمپ خانه و پست برق 400 کيلو ولتي نيروگاه اتمي بوشهر با حضور پرويز داودي معاون اول رييس جمهور به بهره برداري رسيد.

21
فرودين - معاون بين الملل سازمان انرژي اتمي ايران گفت: با توجه به پيشرفت 92 درصدي نيروگاه بوشهر، اين نيروگاه امسال به بهره برداري مي رسد.

23
فروردين - هياتي متشکل از مديران مالي و بانکي روسيه در سفر به تهران و گفت و گو با طرف ايراني، پيش نويس قرارداد مالي جديدي را تهيه کردند و قرار شد متن اين قرارداد مالي که تابع مقررات مالي در ايران است، در سفر هفته آينده هيات ايراني به مسکو نهايي شود.

دوم ارديبهشت- احمد فياض بخش رييس شرکت توليد و توسعه انرژي اتمي که کارفرماي نيروگاه اتمي بوشهر محسوب مي‌شود در سفر به مسکو با مدير عامل شرکت روسي اتم استروي اکسپرت ديدار و دو طرف توافق نامه مالي جديد نيروگاه اتمي بوشهر را امضاء کردند.

30
خرداد - سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه در حاشيه اجلاس وزراي خارجه کشورهاي ساحلي درياي خزر در تهران اعلام کرد : طرف روسي آماده است، تعهدات خود در رابطه با بوشهر را انجام دهد.

پنجم تير- سرگئي اشماتکو رييس شرکت پيمانکار روسي نيروگاه اتمي بوشهر در راس هيات مالي و براي بررسي علل تاخير در عمليات اجرايي نيروگاه وارد تهران شد.

12
تير - " محمد اميري " مدير کل دفتر ايمني هسته اي کشور گفت: در راستاي راه اندازي واحد اول نيروگاه اتمي بوشهر، آزمايش‌هاي راکتور تا دو ماه ديگر انجام مي شود و کار ساخت نيروگاه تا دو ماه آينده پايان خواهد يافت.

20
شهريور - رييس سازمان انرژي اتمي ايران با اعلام پيشرفت 95 درصدي ساخت نيروگاه بوشهر، وعده داد تا يک ماه ديگر گزارش نهايي از روند ساخت آن را ارايه کند.

29
شهريور- رضا آقازاده در حاشيه اجلاس سالانه آژانس در وين با همتاي روسي توافق کردند که تا پيش از سفر " ولاديمير پوتين " رييس جمهور روسيه به تهران در مهرماه، مسايل مربوط به زمان راه اندازي و تحويل سوخت نيروگاه اتمي بوشهر نهايي و در قالب يک سند يه امضاي طرفين برسد.

24
مهر - رييس جمهور روسيه که براي شرکت در نشست کشورهاي ساحلي درياي خزر براي نخستين بار به تهران سفر کرده بود، اعلام کرد: تاخير در کار اتمام نيروگاه اتمي بوشهر سياسي نيست و مسکو با جديت به دنبال آن است که اين نيروگاه هرچه زودتر به پايان برسد.
پوتين، کشورهاي ثالث تامين کننده برخي تجهيزات نيروگاه بوشهر را در ايجاد تاخيرها موثر دانست و گفت: روسيه هرگز از تعهدات خود شانه خالي نمي‌کند و طبق مقررات آژانس بين المللي انرژي اتمي روسيه سوخت را سه ماه قبل از راه‌اندازي بايد تحويل دهد.
در جريان اين سفر بود که پوتين به مقامات جمهوري اسلامي ايران قول داد سوخت نيروگاه بوشهر را به تهران تحويل دهد. راه اندازي نيروگاه بوشهر يکي از موضوعات مورد بحث ميان مقامات ايران و روسيه در جريان سفر پوتين به تهران بود و توافق‌هاي اوليه براي زمان راه‌اندازي صورت گرفت.

25
مهر - محمد البرادعي دبير کل وقت آژانس بين المللي انرژي اتمي در گزارش فصلي خود به نقل از منابع روس اعلام کرد سوخت نيروگاه اتمي بوشهر 26 ماه نوامبر براي ارسال به ايران پلمپ مي‌شود.

22
آذر - سرگئي شماتکو رييس اتم استروي اکسپورت از توافق تهران و مسکو درباره تاريخ خاتمه عمليات ساخت و تکميل نيروگاه بوشهر خبر داد.

25
آذر - سيد محمدعلي حسيني، سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: نمي توان زمان دقيقي را يراس اتمام نيروگاه بوشهر تعيين کرد.

26
آذر - نخستين محموله سوخت نيروگاه اتمي بوشهر وارد ايران شد. حجم سوخت اوليه نيروگاه بوشهر 82 تن است که شامل سوخت با غناي 6/1 تا 6/3 درصد و تجهيزات جانبي آن بود؛ اين سوخت در هشت مرحله به ايران ارسال و تحت نظارت بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي قرار گرفت.

اول دي - غلامحسين الهام سخنگوي دولت اعلام کرد: برق نيروگاه بوشهر سال آينده (1387) وارد مدار مي‌شود.

نهم دي - منوچهر متکي وزير امور خارجه از راه اندازي نيمي از ظرفيت نيروگاه بوشهر در تابستان سال آينده خبر داد.

هشتم بهمن - آخرين محموله سوخت نيروگاه اتمي بوشهر وارد ايران شد و به اين ترتيب يکي از مسايل مهم دو طرف در موضوع نيروگاه بوشهر که همان تحويل سوخت بود، برطرف گرديد.

10
بهمن- احمد فياض بخش مديرعامل شرکتي که کارفرمايي نيروگاه بوشهر را برعهده دارد اعلام کرد: پايان مهر 1387 مرحله راه‌اندازي نيروگاه اتمي بوشهر آغاز و پس از مدت کوتاهي بهره برداري از اين نيروگاه آغاز مي شود.
وي کل هزينه نيروگاه بوشهر را يک ميليارد و 200 ميليون دلار بر آورد کرد.

**
سال 1387

ارديبهشت 87 - باکو، محموله مربوط به تجهيزات نيروگاه بوشهر را توقيف کرد که به دنبال اين اتفاق والنتين سوپولوف کفيل دبير شوراي امنيت ملي روسيه به ايران قول داد که اين مشکل را بر طرف کند. اين تجهيزات شامل ايزولايسيون (عايق هاي حرارتي) مورد استفاده در اين نيروگاه بود.

27
مرداد - غلامرضا انصاري سفير جمهوري اسلامي ايران در مسکو تکميل و راه اندازي نيروگاه بوشهر را پايان سال 2008 ميلادي ذکر کرد.

دوم شهريور- الکساندرو سادوفنيکوف سفير فدراسيون روسيه در تهران اعلام کرد تا پايان سال جاري ميلادي آزمايش کلي همه فازهاي نيروگاه اتمي بوشهر انجام و برق اين نيروگاه اوايل سال 2009 وارد مدار مي‌شود.

سوم شهريور - ايرينا ايسيپووا سخنگوي شرکت اتم استروي اکسپرت خبر از آن داد که اين شرکت مراحل پاياني کارهاي مونتاژ سيستم هاي تکنولوژيک نيروگاه اتمي بوشهر را آغاز کرده است و در نتيجه زمان به کار افتادن فيزيکي اين نيروگاه و بهره‌برداري کامل از آن نزديک است.

11
شهريور - لئونيد رزنيکوف رييس جديد اتم استروي اکسپورت به منظور بازديد از نيروگاه اتمي بوشهر وارد تهران شد و اعلام کرد مجموعه تدابير و اقداماتي فني بين دسامبر 2008 ( آذر - دي 1387) تا فوريه( بهمن - اسفند 1387) انجام خواهد شد که شروع به کار نيروگاه اتمي بوشهر را برگشت ناپذير ناپذير مي‌کند.

12
شهريور - منوچهر متکي وزير امور خارجه گفت : تا پايان امسال سوخت رساني به نيروگاه بوشهر نهايي مي شود.
شرکت روسي پيمانکار بوشهر نيز بار ديگر بر اجراي توافقات قبلي و ارسال به موقع تجهيزات نيروگاه تاکيد کرد.

17
مهر - وزير امور خارجه که براي پاسخگويي به سوال نمايندگان درباره علت تاخير در راه اندازي نيروگاه بوشهر به مجلس رفته بود، به نمايندگان گفت: زمان افتتاح نيروگاه نيمه اول سال 2009 تعيين شده است.

23
مهر - احمد فياض بخش معاون انرژي اتمي ايران اظهار داشت: سال آينده (1388) اين نيروگاه به بهره‌برداري مي رسد.

10
آذر - شرکت اتم استروي اکسپورت پيمانکار روسي نيروگاه اعلام کرد که اين نيروگاه مراحل پاياني تکميل خود را مي گذراند.

11
آذر - احمد فياض بخش کارفرماي نيروگاه بوشهر گفت: دو واحد جديد درنيروگاه بوشهر هر کدام به قدرت هزار مگاوات در محل ساختگاه کنوني نيروگاه اتمي بوشهر احداث مي شود.

26
آذر - " علاء الدين بروجردي" رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس اعلام کرد: مراحل اوليه بهره برداري نيروگاه اتمي بوشهر اواسط سال آينده آغاز مي شود.

دوم دي - حسن قشقاوي سخنگوي وزارت امور خارجه از احتمال تاخير در بهره برداري از نيروگاه سخن گفت.

هفتم اسفند - مرحله پيش راه‌اندازي نيروگاه بوشهر با حضور کرينکو رييس شرکت دولتي روس اتم و رضا آقازاده رييس سازمان انرژي اتمي ايران آغاز شد. در همين روز اعلام شد که بارگذاري سوخت مجازي نيروگاه شامل ميله هاي سوختي مجازي حاوي سرب از 10 روز پيش آغاز شده است.

14
اسفند - وزير امور خارجه ايران راه اندازي بوشهر در سال آينده (1388) را قطعي دانست و گفت که قرار است 500 مگاوات برق هسته اي اين نيروگاه سال آينده وارد مدار برق کشور شود.

**
سال 1388

12
خرداد - هيات وزيران با برداشتن يک گام بلند عملياتي براي نيروگاه بوشهر، با ايجاد 900 پست سازماني به منظور طراحي ساختار سازماني شرکت بهره برداري نيروگاه اتمي بوشهر و بهره برداري از اين نيروگاه موافقت کرد.

24
تير - در اين روز اعلام شد که به رغم اعلام قبلي برق نيروگاه بوشهر تابستان امسال وارد مدار نمي‌شود.

26
تير - محسن دلاويز سخنگوي انرژي اتمي گفت: نيروگاه اتمي بوشهر پايان امسال به بهره‌برداري نهايي مي رسد.

5
مرداد - " علي اکبر صالحي" رييس سازمان انرژي اتمي ايران گفت در مورد راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر تاريخي را اعلام نمي کنيم.

25
مرداد - سفير روسيه در تهران اعلام کرد: نيروگاه بوشهر در مرحله عمليات راه اندازي قرار دارد و اين مرحله فاز نهايي اجراي طرح اين نيروگاه محسوب مي شود.

31
شهريور - رييس سازمان انرژي اتمي ايران ضمن اعلام پيشرفت 96 درصدي ساخت بوشهر اظهار داشت: تمام تجهيزات در نيروگاه بوشهر نصب شدند و برخي تجهيزات کوچک در شرف ارسال است و به زودي راه اندازي مي شود.
وي تاکيد کرد: به زودي مهمترين آزمايش اين نيروگاه آغاز مي شود که طي آن تاسيسات نيروگاه تحت فشار 250 اتمسفر مورد بررسي قرار مي گيرد.

25
آبان - سرگئي اشماتکو وزير انرژي روسيه از به تعويق افتادن راه اندازي نيروگاه بوشهر خبرداد و گفت: اين نيروگاه تا پايان سال جاري ميلادي محقق نمي شود.

27
آبان - علي اکبر صالحي از توافق روس‌ها براي سوخت گذاري در قلب رآکتور خبر داد و اظهار داشت: طبق توافق با روس‌ها تا ماه هاي آينده سوخت گذاري در قلب رآکتور بوشهر انجام مي شود.

چهارم آذر - سفير روسيه در تهران اعلام کرد: مراحل فني نيروگاه اتمي بوشهر به زودي به اتمام مي رسد.

10
آذر - رييس شرکت اتم استروي اکسپورت گفت: تمام تجهيزات و وسايل نيروگاه از روسيه به ايران منتقل و نصب شده است و تنها نصب ماشين‌هاي چيلر باقي مانده است.

24
آذر - رييس سازمان انرژي اتمي گفت که مردم به زودي اخبار خوبي درباره نيروگاه اتمي بوشهر خواهند شنيد.

10
اسفند - مجري نيروگاه اتمي بوشهر اعلام کرد: مراحل نصب تجهيزات نيروگاه به اتمام رسيده و انجام تست هاي تجهيزات نصب شده در نيروگاه ، تعيين کننده زمان دقيق راه اندازي است.

16
اسفند - صالحي گفت: تست اصلي نيروگاه تمام شده و آخرين مراحل تست ايمني را مي گذراند. وي همچنين وعده داد برق نيروگاه در ماه هاي اوليه سال آينده در مدار قرار گيرد.

**
سال 1389

20
فروردين - رييس سازمان انرژي اتمي ايران در روز ملي فناوري هسته اي به ملت ايران اعلام کرد: بارگذاري سوخت نيروگاه بوشهر به زودي انجام خواهد شد و اميدواريم در تابستان امسال اين رآکتور توليد برق را آغاز کند.

22
خرداد - رييس سازمان انرژي اتمي ايران با اعلام اين خبر که مراحل پاياني آخرين تست نيروگاه بوشهر موسوم به تست آب گرم انجام شده است، اعلام کرد که انجام اين تست يک هفته زمان مي‌برد.

16
تير - صالحي اعلام کرد نيمه شهريور ماه سال جاري نيروگاه اتمي بوشهر راه اندازي مي‌شود يعني قلب رآکتور فعال خواهد شد.

22
مرداد - صالحي از انتقال سوخت به ساختمان اصلي نيروگاه و سوختگذاري نيروگاه اتمي بوشهر در هفته‌آينده خبر داد و گفت: سوخت از محل نگهداري آن به داخل ساختمان اصلي نيروگاه و استخر که در جنب قلب رآکتور آن قرار دارد انتقال دهيم.
به گفته وي، پس از انتقال مجتمع عادي سوخت به داخل استخر، جنب قلب رآکتور، به يک فرصت 7 - 8 روزه نياز است تا بتوان سوخت را به قلب رآکتور وارد کرد.

22
مرداد - سخنگوي روس اتم مجري اصلي نيروگاه اتمي بوشهر نيز اعلام کرد: سوخت گذاري بوشهر از 21 آگوست (30 مرداد) آغاز مي شود.
سيام 2025/ 1552

منبع: ایرنا، 26 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.