شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲ آوریل ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ارتش مزدور جایگزین نیروهای آمریکائی در عراق می‌شود

دویچه وله

آخرین واحدهای رزمی ارتش آمریکا خاک عراق را ترک کردند. حال دولت آمریکا تصمیم دارد تعداد نیروهای امنیتی خصوصی در عراق را به دو برابر افزایش دهد. وظیفه حفاظت از دیپلمات‌ها و امدادگران بر عهده این نیروها خواهد بود.


 


پس از خروج آخرین واحد‌های رزمی ارتش آمریکا از عراق، شک و تردیدها در زمینه تامین امنیت توسط ارتش عراق بالا گرفته است. فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید:«نیروهای امنیتی عراق نمی‌توانند کاملا جایگزین ارتش آمریکا شوند. ما باید مطمئن شویم که امنیت دیپلمات‌ها و امدادگران ما تامین می‌شود».


هرچند هنوز آمار رسمی در زمینه اعزام نیروهای امنیتی خصوصی به عراق وجود ندارد، اما روزنامه نیویورک تایمز در گزارش خود به "ارتش کوچک ۷ هزار نفری" اشاره کرده است.


بدنامی شرکت‌های خصوصی پس از رسوائی بلاک‌واتر


ارتش آمریکا پس از ورود به عراق، برخی از وظایف خود مثل نگهبانی از سفارت‌خانه‌ها و یا حفاظت از جان امدادگران را به دست شرکت‌های خصوصی تامین امنیت سپرد. اما پس از اینکه سربازان شرکت بلاک واتر در سال ۲۰۰۷ در بغداد به روی غیر نظامیان آتش گشودند و ۱۷ نفر را به قتل رساندند، حضور نیروهای شرکت‌های خصوصی تامین امنیت باعث ایجاد تنش در روابط آمریکا و دولت عراق شد.


حال پس از خروج واحد‌های رزمی، ۵۶ هزار نفر دیگر از نیروهای ارتش آمریکا در عراق مستقر هستند که بر اساس گزارش منابع آمریکائی تا روز اول سپتامبر سال جاری ۶ هزار نفر از آنها نیز خاک عراق را ترک خواهند کرد.


این نیروها که وظیفه آموزش ارتش و پلیس عراق و همچنین حفاظت از تاسیسات آمریکائی را برعهده دارند نیز تا آخر سال ۲۰۱۱ خاک عراق را ترک خواهند کرد.


به گزارش نیویورک تایمز وظیفه اصلی شرکت‌های خصوصی تامین امنیت، نگهبانی از ۵ پایگاه نیروهای باقی‌مانده در عراق خواهد بود. علاوه بر این جستجوی بمب در خیابان‌ها و هدایت هواپیماهای بدون سرنشین تجسسی را نیز برعهده خواهند داشت.


MA/AJ


 


 

منبع: دویچه وله، 29 مرداد 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.