شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نظامی امنیتی شدن فضای تهران و شهرهای بزرگ در روز قدس

دویچه وله

نیروهای انتظامی و امنیتی ایران با صدور اطلاعیه هایی از "آمادگی" خود در "روز قدس" خبر داده‌اند. این "آمادگی" ظاهراَ بازتابی از نگرانی دولت ایران از تبدیل مجدد مراسم روز قدس به صحنه‌ی اعتراض‌‌های مخالفان است.


سپاه و نیروی انتظامی با صدور اطلاعیه‌هایی روز قدس را سرنوشت‌ساز توصبف کرده و بر آمادگی نظامیان در این روز تاکید کرده‌اند. در سی سال گذشته، در آخرین روز جمعه‌ی ماه رمضان، تظاهرات روز قدس به عنوان نمادی برای دفاع از فلسطین برگزار شده است. اما از یکسال پیش و تحولات پس از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری ایران، تظاهرات یادشده شکل تازه‌ای به خود گرفته و به نماد اعتراض مخالفان به حکومت تبدیل شده است.


آمادگی نظامیان


همزمان با فراخوانده شدن مردم به تظاهرات روز قدس، فضای تهران و شهرهای بزرگ بیش از پیش به سوی نظامی امنیتی شدن پیش می‌رود، به طوری‌که فرمانده نیروهای انتظامی، سردار رادان از "آمادگی کامل پلیس" در این روز خبر داده است. به گفته‌ی وی، نیروی انتظامی آمادگی لازم برای برگزاری این مراسم را با تکیه بر تمهیدات انتظامی و ترافیکی توسط پلیس‌های تخصصی ناجا داراست.


سردار ساجدی‌نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد که "طرح مهار" با حضور گسترده ماموران پلیس در نقاط حساس این شهر از ساعت ۱۰ صبح روز پنجشنبه آغاز شده است.


ساجدی‌نیا با عنوان این که در طول ماه رمضان این طرح چهار بار به صورت تمرینی به اجرا درآمده است، گفت: " طرح روز جاری نیز در ادامه همان طرح‌ها انجام می شود تا پلیس در روز قدس مانع بروز کوچکترین مشکلی شود".


روز سرنوشت ساز" از نگاه سپاه پاسداران"


سپاه پاسداران ایران در بیانیه‌ای به مناسبت روز قدس خواستار حضور هر چه بیشتر مردم در تظاهرات شد و با تاکید بر اینکه این مراسم عملکردی "سرنوشت‌ساز در روند مقاومت اسلامی مردم فلسطین" است، عنوان کرد: " امروز معادلات منطقه‌ای به نفع جريان مقاومت و نهضت اسلامی تغييرات شگرفی يافته است، به گونه‌ای که تلاش آمريکا، اسرائیل و حاميان ظلم در سرزمين قدس طراحی و ارايه هرگونه نقشه سازش خود را در مقابل امواج ديداری ملل و جوامع جهانی و مجاهدان فلسطينی از پيش شکست خورده می‌يابد".


سپاه در حالی روز قدس امسال را "سرنوشت ساز" می‌خواند که آیت الله خامنه‌ای پیش‌تر نسبت به وقایع روز قدس سال گذشته اعتراض کرده بود. وی طرح برخی شعارها در این روز را «به نفع رژیم قدس و علیه فلسطین» توصیف کرد.


حضور رهبران معترضان در تظاهرات روز قدس


چندی پیش مهدی کروبی نامزد انتخاباتی دوره دهم ریاست جمهوری از حضور خود در تظاهرات روز قدس خبر داده و گفته بود،«در مورد تشکیل هسته‌های اولیه و برنامه‌ریزی برای این روز در حال مشاوره است».


وی با اشاره بر این که در راه‌پیمایی روز قدس شرکت خواهد کرد بر لزوم آرامش و حفظ حرمت‌ها تاکید کرد تا «اینگونه رفتارها دستاویزی برای سوء استفاده حاکمیت نشود.»


در همین حال، روز گذشته میرحسین موسوی و مهدی کروبی در دیداری که با یکدیگر داشتند با تاکید بر حق استقلال و آزادی برای همه مردم جهان، و با انتقاد از فضای امنیتی پلیسی شهر از مردم دعوت کردند تا برای شرکت در تظاهرات روز قدس به خیابان‌ها بیایند.


محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران نیز در دیدار با کمیته دانشجویی سابق دبیرخانه حمایت از فلسطین با اشاره به این که «یا ایران یا فلسطین» اشتباه است، تصریح کرد: «جریانات اصلاح طلب و آزادی خواهی که در متن این انقلاب بوده اند و از جمهوری اسلامی به عنوان جمهوری متکی بر رای مردم و اهتمام کننده به حقوق اساسی مردم دفاع می کنند، باید این روز از طرف آنها بیشتر مورد توجه باشد، زیرا امری بشری است.»


یک سال پیش در چنین روزی


سال گذشته در چنین روزی با دعوتی که از سوی رهبران جنبش اعتراضی صورت گرفت میلیون‌ها نفر در اعتراض به سیاست‌های حکومت به خیابان آمدند اما از سوی نیروهای انتظامی و لباس شخصی وابسته به حکومت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و شماری از آنها نیز بازداشت شدند.


هاشمی رفسنجانی که در آن روز خطیب نماز جمعه تهران بود به صراحت از جنبش اعتراضی مردم حمایت کرد اما پس از این سخنرانی مورد اعتراض شدید محافظه‌کاران قرار گرفت و از آن پس دیگر در نمازجمعه حاضر نشد.


راه‌پیمایی روز قدس سال گذشته به صحنه‌ای برای ابراز نارضایتی مردم از وضع موجود در کشور تبدیل شد به شکلی که رسانه‌های داخلی نیز از پرداختن کامل به ترکیب حضور مردم در آن سر باز زدند.

منبع: دویچه وله: 11 شهریور 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.