شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah   

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سوئد در آستانه یک بن بست سیاسی!
کورش طاهری

كوروش طاهري

جامعه رفاه طلب و تنبل سوئد در بین روشنفکران ناسیونالیسم تکان محسوسی خورده است. یک زلزله سیاسی جدید برپیکر افکار سنتی احزاب سنت گرا ولی دارای پایگاه اجتماعی سوئد را لرزانده است اما این لرزش اولیه است و اخطار برای زلزله ویرانگر است. چالش های کنونی در کانون سیاسی سوئد دیگر به قلمرو این کشور منتهی نمی شود بلکه از تحولات جهانی و به خصوص از رویگردهای و نگرش های کشورهای قدرتمند اروپائی نظیر فرانسه/انگلستان/هلند/آلمان و... متاثر است! پس از انتخابات سال 2006 که طی آن بلوک بورژوازی(توجه شود که این بلوک از نظر ماهیت از یک سوی و از سوی دیگر به خاطر فشار افکار عمومی در سوئد برای کسب مطالبات و افزایش رفاه اجتماعی از طریق دولت در مقایسه با احزاب بورژوازی در سایر کشورها که سرمایه داری کارتلیست را هدایت می کنند تفاوت های زیادی دارد) قدرت را با کسب اکثریت کرسی های پارلمانی در دست گرفت/ صاحبنظران سیاسی معتقد بودند که حزب سوسیال دموکرات ها به عنوان بزرگترین حزب سیاسی چند دهه اخیر صحنه سیاسی سوئد خانه تکانی شدیدی را انجام خواهد داد و در انتخابات بعدی می تواند دوباره به قدرت باز گردد. اما این ها فقط فرضیه های سیاسی و خوش بینی های بدون فرجام بودند و تنها اتفاقی که افتاد استعفای یوران پرشون رئیس سابق حزب و انتخاب مونا سالین به عنوان جانشین وی بود و از نظر استراتژیکی و تطبیق با روی دادها و سیاست های داخلی و بین المللی نه تنها حرکت و برنامه ای را ارائه ندادند/ بلکه چند گام هم به عقب ر فتند!

آن چه طی چند سال گذشته و به خصوص در دو سال اخیر در صحنه سیاسی هروپا و از جمله در هلند/فرانسه و ایتالیا در مورد رشد ناسیونالیسم و بیگانه ستیزی اتفاق افتاده است از چشم احزاب سیاسی سوئد و بالطبع حزب سوسیال دموکرات ها پنهان مانده بود. بلوک راست چون تجربه دولت مداری و حکومت کردن را نداشت طی چهار سال گذشته درگیر مسائل و موضوعاتی بود که این مسائل آنان را از رشد بیگانه ستیزی در سوئد غافل کرده بود و هرچه سیاستمداران منفرد و بعضی از رسانه ها نسبت به این خطر هشدار می دادند صحنه سیاسی سوئد و احزاب بلوک راست و سرخ برای آن اهمیت زیادی قائل نبودند. کار به جائی کشیده شده بود که مسلمانان و امام جمعه آنان/ احداث استخر مجزا برای شنای زنان و مردان/ تفکیک کلاس های آموزشی و... این قبیل افکار عقب مانده تاریخی در جامعه سوئد خواستار شده بود! طرح چنین موضوعاتی امکان مانور را به حزب دست راستی و افراطی دموکراتهای سوئد داد تا موضوع امنیت جامعه سوئد و خطراتی را که مهاجران می توانند برای این جامعه به وجود آورند را به عنوان یکی از برنامه های اصلی انتخاباتی خود طراحی/تبلیغ و پافشاری کند. این حزب به افکار سنت گرای حزب سوسیال دموکراتها حمله کرد و با شعار مهاجر کمتر صرفه جوئی بهتر برای سالمندان و بازنشستگان عملا بخشی از رای دهندگان سنتی سوسیال دموکراتها را به سوی خود جذب کرد!

اینک بلوک اتحاد برای سوئد که به بلوک راست معروف هستند فاقد اکثریت کرسی های پارلمانی برای تشکیل دولت آینده هستند. چند وضعیت در این شرائط بیش روی دولتمردان و احزاب سیاسی سوئد قرار گرفته است :

 1. فردریک راینفلد رهبر حزب مدرات های جدید به عنوان حزب قدرتمند بل.ک راست که نخست وزیر کنونی سوئد نیز هست دیشب در مراسم جشن انتخاباتی در حالی که شور و نشاط دوره قبل را نداشت اعلام کرد که با حزب بیگانه ستیز به هیچ وجه همکاری نمی کند و دست همکاری به سوی حزب محیط زیست از بلوک سرخ و سبز دراز کرد. اما این حزب امروز هر گونه همکاری با بلوک راست را منوط به همکاری با کلیه احزاب بلوک سرخ و سبز دانست.
 2. اگر در بدترین شرائط بلوک راست مجبور شود برای تشکیل دولت با حزب بیگانه ستیز مدرات های سوئد همکاری کند/موجب ریزش هواداران این بلوک و زنده شدن حرکت بلوک سبز و سرخ در جامعه نگران سوئد خواهد شد!
 3. حزب بیگانه ستیز نشان داده است که درصورت همکاری بر اساس تاکتیک های خزنده و کسب اهرم های قدرت عمل خواهد کرد که به معنی شکاف انداختن عمیق در بین بلوک راست خواهد بود.
 4. اگر بلوک راست به تنهائی به تشکیل کابینه اقدام کند دولتی را تشکیل داده است که بر روی ریسمان نازک حرکت می کند و هر لحضه احتمال به چالش کشیدن و سقوط آن وجود دارد.
 5. اگر بخواهد با تمام احزاب بلوک سرخ و سبز همکاری و ائتلاف کند زمینه های محدودیت قدرت برای احزاب همکار در بلوک راست را منجر خواهد شد و به شکاف در این مورد کمک می کند. تقسیم قدرت در چنین حالتی سخت و مشکل است.
 6. یک راه حل عجیب وجود دارد. مگر این که دو بلوک به یک توافق پنهانی اقدام کنند و زمینه انتخابات مجدد را برای کنار زدن حزب بیگانه ستیز فراهم کنند که چنین موضوعی غیر محتمل و دور از عقل است/ هر چند بعضی اوقات سیاست با عقل و منطق کاری ندارد و به منافع توجه می کند!
 7. از امروز تظاهراتی در مخالفت با حضور حزب بیگانه ستیز در پارلمان در استکهلم بر پا شده است که تصور می رود در روزهای آینده ابعاد آن گسترده تر شود.
 8. بخشی از افکار عمومی سوئد نگران محدودیت برای مهاجران و ظهور تروریسم در این کشور هستند. موضوعی که هر دو بلوک سیاسی سوئد از دیروز تاکنون به خوبی آن را متوجه شده اند.
 9. حزب بیگانه ستیز اکنون به یک وزنه تعادل در پارلمان تبدیل شده است که می تواند بلوک راست را که دارای کرسی اقلیت برای تشکیل کابینه است به سمت و سوی سیاست های خود سوق دهد.
 10. اکنون مردم سوئد نگران بحران و بن بست سیاسی در این کشور هستند. این نگرانی به بحث اساسی مردم تنبل ولی آزادی طلب و رفاه خواه سوئد تبدیل شده است. شوک سیاسی جامعه سوئد را تکان داده است. زلزله بزرگ در راه است. آیا سرنوشت پارلمان سوئد به سرنوشت سایر کشورهای اسکاندیناوی تبدیل خواهد شد؟ آیا اناخابات مجدد می تواند از این بن بست جلوگیری کند؟

11.تحولات آتی در داخل حزب سوسیال دموکراتها چگونه خواهد بود؟ آیا پایان قدرت سویال دموکراتها در پارلمان سوئد فرا رسیده است؟ و سئوالات بیشمار دیگری که افکار مردم سوئد را پس از انتخابات دیرور نوزدهم سپتامبر به خود مشغول کرده است!

 

 

Korosh_ims@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

 

 

منبع: سايت ديدگاه

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.