شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
من نمی دانم چه دست هایی در کار است که این جناب را با آن سوابق مشعشعانه دهه 60 تا هفتاد، می خواهند به "قهرمان" ملی و آزادی خواهی تبدیل کنند! مگر این "قهرمان ملی" و "رهبر" جدید الظهور "اپوزیسیون" چه نکته تازه ای را مطرح کرده و گفته اند که اپوزیسیون مستقل و مدافع حقوق مردم، از همان آغاز حاکمیت رهبر وقت این شخص، یعنی امام راحل، خمینی جمارانی، بیان نکرده است؟ " charset="utf-8" dir="rtl" style="text-align:right">فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اکبر گنجی
و «تاریخ مشترک سه دهه ی دردناک اخیر» ما!

علی فیاض

علي فياض

آقای اکبر گنجی در مطلبی زیر عنوان "ضرورت گفت و گو پیرامون گذشته" که چند روز پیش در سایت "گویا نیوز" درج شده است، به بررسی شرایط تاریخی سه دهه اخیر ما پرداخته است. در این نوشته که گویا چکیده سخنرانی ایشان می باشد، به گونه ای سخن گفته اند که گویی تازه به مرحله کدخدایی رسیده و وظیفه ای جز حل و فصل مسائل و مشکلات جامعه ندارند!
ایشان به نوعی سخن می گویند که گویا شخص ایشان در هیچ یک از درگیری ها و موارد مورد انتقاد حضور نداشته و تنها یک شاهد عادل و بی ارتباط با رویداد ها و قضایای آن سه دهه، به ویژه دهه نخستین بوده اند! فرشته معصومی که از آن بالا بالاها درگیری ها وبگیر و ببندها را مشاهده کرده و اینک معصومانه به قضاوت نشسته اند!   

آقای اکبر گنجی نمی دانند که تنها خاصیتی که دارند این است که الگویی باشند، برای بریده های رژیم! بدین مفهوم که آنها امیدوار باشند به آینده. بدین مفهوم که پس از بیش از یک دهه سیاه کاری و تبهکاری، می توان لباس اپوزیسیون به تن نمود و نقش رهبر "اپوزیسیون" را بازی کرد!

من نمی دانم چه دست هایی در کار است که این جناب را با آن سوابق مشعشعانه دهه 60 تا هفتاد، می خواهند به "قهرمان" ملی و آزادی خواهی تبدیل کنند! مگر این "قهرمان ملی" و "رهبر" جدید الظهور "اپوزیسیون" چه نکته تازه ای را مطرح کرده و گفته اند که اپوزیسیون مستقل و مدافع حقوق مردم، از همان آغاز حاکمیت  رهبر وقت این شخص، یعنی امام راحل، خمینی جمارانی، بیان نکرده است؟
آن هایی که مدعی اپوزیسیون بودند و هنگامی که این شخص در زندان بود با تکثیر و پخش جزوه "مانیفست جمهموری خواهی" ذوق زده، این فرد را ناگهان تبدیل به قهرمان کردند، همان کسانی بودند که که درد و رنج یاران خود را از یاد برده بودند. گویی آنان پس از سال ها مبارزه، و ادعای جمهوری خواهی، تازه از زبان این شخص، الفبای جمهوری خواهی را فرا گرفته بودند!! و فراموش کرده بودند که امثال گنجی ها، در بخش فرهنگی سپاه پاسداران، چه نوع ادبیات ارتجاعی و آخوندی را اشاعه می دادند و در سرکوب دگراندیشان چه نقش تعیین کننده ای داشتند. 
به راستی آیا این اشخاص می توانند به صراحت بگویند که چه گلی به سر این مملکت و ملت زده اند که به خود اجازه می دهید از موضع یک سخنگوی اپوزیسیون، برای دیگران تعیین تکلیف کنند و بر مسند قضاوت بنشینند؟
آیا مثلا "افشای" باند سعید امامی – علی فلاحیان و گیر دادن تلویحی به اکبر رفسنجانی – آن هم تنها به خاطر قتل های زنجیره ای (سیاسی) - که افشای آن نیز بیش از هر چیز برای "پالایش" و تطهیر نظام بود، و البته سر نخش نیز به آقای سعید حجاریان می رسید، و مدافعانش نیز همه ی آخوندهای اصلاح طلب شده ی سرکوب گر دهه ی شصت بودند، به آقای اکبر گنجی این موقعیت را داده است که در موضع اپوزیسیون، طلبکارانه، به طور غیر مستقیم از خود و دیگر همپالکی هایش همچون ابراهیم نبوی، محسن سازگارا و ... دفاع کند و طلبکار دیگران باشد؟

فرموده اند که " : "تاریخ مشترک سه دهه ی اخیر ما دردناک است."!

آیا ایشان می توانند توضیح دهند که از کدام تاریخ سخن می گویند؟ کدام تاریخ مشترک؟ آیا تاریخ مورد نظر اکبر گنجی و موسوی تبریزی و محمدی گیلانی و محسن سازگارا و اکبر رفسنجانی و حتی کروبی و میر حسین موسوی، با تاریخ آن دختر و پسر نوجوان مجاهد و فدایی که با خمینی و شرکا می جنگیدند و آنهایی که در کنار خمینی مدافع نظام پلید "جمهوری اسلامی" بودند، یکی است؟ درست است که همه ی ما ایرانیان دارای "تاریخ" مشترکی هستیم. سی سالی که بر ایران گذشته است، هم برای رژیمی ها و هم مخالفان آنان از لحاظ زمانی البته یک سان است. سی سال، سی سال است. و البته از جنبه ی گذر تاریخ و عبور زمان مشترک! اما این سی سال برای همه از جنبه ی روحی، زمانی "مشترک" نبوده است. عده ای در آن سی سال، سود برده اند و منافع ... و عده ای فقط زجر کشیده، شکنجه شده و حلاج وار به دار آویخته شده اند. پس تاریخ مشابه یی در کار نیست. آغاز بحث این فرد با این جمله که؛ "تاریخ مشترک سه دهه ی اخیر ما دردناک است"،  بدین معناست که ایشان این تاریخ مشترک را می خواهند با توجیهاتی عجیب، و لایتچسبک، به هم گره بزنند! و همه را در آن به طور یکسان شریک بدانند!

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علي فياض:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.