شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۵ تير ۱۴۰۱ - ۲۶ ژوئن ۲۰۲۲



سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رييس سازمان زندان‌ها:مجرم سياسي نداريم!

ایسنا

رييس سازمان زندان‌ها با بيان اين‌كه مجرم سياسي در كشور نداريم، اظهار كرد: اين زندانيان به ارتكاب جرم امنيتي زنداني هستند و تعداد آنها بسيار كم است.


به گزارش ايسنا، غلامحسين اسماعيلي بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به رسالت خبرنگار اظهار كرد: رسالت خبرنگاري مقدس و مهم است، به طوري كه با انعكاس اخبار و گزارش‌ها مي‌تواند براي رفع معضلات جامعه تاثيرگذار باشد.


وي افزود:‌ نبود فضاي كافي در زندان‌ها، فرسوده بودن بسياري از زندان ها و واقع شدن اكثر زندان‌ها در داخل شهرها از جمله مشكلات اين سازمان است.


وي با بيان اينكه نرخ ارتكاب جرائم خشن در جامعه بسيار پايين آمده است، تصريح كرد: درصد خانم‌هاي زنداني 3.5 درصد است، در حالي كه اين ميزان در مردان به 96.5 درصد مي‌رسد. درصد پايين زندانيان خانم به دليل رعايت شئونات اسلامي است و اميدواريم با اين نگرش درصد مردان زنداني نيز كاهش يابد.


اسماعيلي گفت: در نوع ارتكاب جرم دغدغه‌هاي زيادي داريم، به طوري كه ارتكاب جرم در مردان به ترتيب مواد مخدر، سرقت، جرائم عليه اشخاص و اطفال و منافي عفت است، اين در حالي است كه جرايم منافي عفت در زنان زنداني هم رديف با جرائم مواد مخدر است.


رييس سازمان زندان‌ها در ارتباط با برنامه‌هاي ويژه مراقبت‌ها در زندان بيان داشت: سال جاري برنامه‌هاي نرم‌افزاري متنوعي را از جمله ارتقاي وضعيت زندانباني و برنامه‌هاي فرهنگي مانند دين، اخلاق، نماز براي اصلاح امور زندانيان انجام داده‌ايم.


اسماعيلي به برنامه‌هاي سخت‌افزاري زندان‌ها اشاره كرد و افزود: با استفاده از دوربين‌هاي مدار بسته كنترل الكترونيكي درون زندان‌ها صورت مي‌گيرد و در تلاش هستيم اين كنترل به خارج از زندان نيز كشيده شود.


وي با اشاره به موارد بهداشتي داخل زندان‌ها تصريح كرد: موارد بهداشتي جزء اولويت‌هاي اصلي سازمان زندان‌ها و اقدامات تاميني است به طوري كه بهداشت در سطح زندان‌ها در حد قابل قبول است.


رئيس سازمان زندان‌هاي كشور گفت: زندانيان هنگام ورود به زندان‌ها به وسيله تيم پزشكي مورد معاينه قرار مي‌گيرند و در صورت وجود بيماري، كنترل و مداوا مي‌شوند.


اسماعيلي اظهار كرد: در سال گذشته در زمينه عدم شيوع بيماري‌هايي مانند آنفوآنزاي نوع A بسيار موفق عمل كرديم كه اين نتيجه اهتمام سازمان زندان‌ها در امور بهداشتي زندانيان است.


وي بهداشت شخصي زندانيان در بدو ورود به زندان را نامناسب توصيف كرد و افزود: بهداشت شخصي زندانيان در سطح پاييني است كه با ارائه برنامه‌هاي فرهنگي اين وضعيت در شرايط مطلوبي است.


اسماعيلي تصريح كرد: كمبود فضا و نيرو،‌ فرسوده بودن ساختمان‌ها، وجود زندان‌ها در حاشيه شهرها و همجواري با منازل مسكوني از جمله مشكلات سازمان زندان‌ها است كه در حال پيگيري آنها هستيم.


وي زندانباني را از مشاغل دشوار عنوان و خاطرنشان كرد: در خارج از كشور به ازاي هر سه زنداني يك زندانبان وجود دارد، در حالي كه در ايران به ازاي هر 13 زنداني يك زندانبان وجود دارد.


اسماعيلي گفت: فعاليت‌هاي زيادي در زندان‌ها صورت مي‌گيرد اما حوزه اعتبارات تخصيص يافته به اين دستگاه بسيار ناچيز است و در چند سال اخير رئيس جمهور دستورات خوبي را در اين زمينه صادر كرده است.


وي مرخصي زندانيان را از دغدغه‌هاي شهروندان و مسئولان دانست و افزود: تعداد مرخصي‌هايي كه به زندانيان داده مي‌شود، ضابطه‌مند و هدفمند شده‌اند به طوري كه هر زنداني پس از گذراندن يك ششم ايام حبس خود، به مرخصي مي‌رود.


اسماعيلي اظهار داشت: مرخصي حق زنداني نيست و تنها اگر در جلسات اصلاح و تربيت به صورت مداوم شركت كند، مورد تشويق قرار گرفته و به وي مرخصي داده مي‌شود.


وي بيان داشت: تمام تلاش ما بر اين است كه فعاليت‌هاي فرهنگي، احكام قضايي و اشتغال زندانيان را مدنظر گيريم و به برآيند نهايي برسيم كه آزادي زندانيان و جلوگيري از ارتكاب جرم مجدد است.


اسماعيلي به حمايت از خانواده زندانيان اشاره كرد و افزود: بخش كمي از اين حمايت توسط سازمان زندان‌ها انجام مي‌شود و بخش اعظم آن توسط انجمن حمايت از خانواده‌هاي زنداني، كميته امداد، ‌بهزيستي و حتي كمك‌هاي مردمي صورت مي‌گيرد.


وي تصريح كرد: جامعه نگاه شايسته‌اي به خانواده زندانيان ندارد، اما بايد مدنظر داشت كه نخستين قرباني زندانيان، خانواده‌ آنهاست، به طوري كه بيش از 90 درصد خانواده‌ها در ارتكاب جرم زنداني نقشي ندارند.


رئيس سازمان زندان‌هاي كشور با اشاره به سرانه فضاي زندان‌ها گفت: سرانه فضاي مسقف زندان‌ها شامل محل اقامت، راهروها، اشتغال، آموزش و اداري كمتر از 10 مترمربع است.


اسماعيلي با بيان اينكه مجرم سياسي در كشور نداريم، اظهار داشت: اين زندانيان به ارتكاب جرم امنيتي زنداني هستند و تعداد آنها بسيار كم است.


رييس سازمان زندان‌ها افزود: هيچ كشوري به اندازه ما گستره فعاليت‌هاي فرهنگي، حرفه‌آموزي، مشاوره‌، روان درماني، اشغال هنرآموزي و ... را در زندان‌ها ندارد. از لحاظ فضا و امكانات داخل زندان تعداد كمي از كشورها از ما جلوتر هستند.


وي با اشاره به اينكه آمار ارائه شده توسط سازمان‌ زندان‌هاي ايران واقعي است، بيان داشت: اما در كشورهاي ديگر اين آمار واقعي وجود ندارد، به طوري كه دو قطب شرق و غرب يعني آمريكا و روسيه آمار زندانيان بيشتري دارند.


اسماعيلي تصريح كرد: آمار زندانيان آمريكا چهار برابر زندانيان ايران است و اين آمار در كشور روسيه سه برابر است.


به گزارش روابط عمومي سازمان زندان‌ها، اسماعيلي همچنين خاطرنشان كرد: اگر جرائم مواد مخدر را از آمار زندانيان ايران كم كنيم، سرآمد بسياري از كشورها هستيم.

منبع: ایسنا: 14 مهر 1389




نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:



در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.