شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ -  ۷ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

به یاد بانوی بزرگ آواز ایران زمین! ستاره شب های ما!

كوروش طاهري

تازه پا به دوران شبابی گذاشته بودم که همراه دوستانم در شهر کوچک و عقب افتاده سنندج به میدان اقبال شهر که تنها محل تجمع و تفرجگاه شهر بود می رفتیم . رادیو محلی سنندج در نزدیکی میدان قرار داشت و هر روز جمعه بلندگوهای نصب شده در میدان شهر/ موسیقی گل های رنگارنگ و ..بخش می کرد و ما نیز از جمله شنوندگان و بعدها معتادان و علاقمندان برنامه های موسیقی سنتی و گل های رنگارنگ/ گل های تازه/ گل های صحرائی/و بعد ها گل های جاویدان و برگ سبز و...بودیم! صدا و تصنیف های زنده یاد بانوی بزرگ آواز و موسیقی ایران بانو مرضیه بعد ها همراه گل های رنگارنگ جزء مهمی از زندگی من و سایر دوستانم شد! و زمانی که شهر کمی توسعه پیدا کرد و تازه گرامافون به بازار آمده بود صفحات و تصنیف های مرضیه به همراه بنان/پوران/دلکش/و... تنها اندوخته و سرمایه زندگی مان بود که با شنیدن آن ها آرزوهای مان را در آینده چشم انداز می کردیم و زمانی هم فرا رسید تا با خریدن یک رادیوی توشیبا دو موج از مرز عراق هر شب را همراه دوستان/ ابتدا به داستان های شهر گوش کنیم و  سپس در انتظار اجرای برنامه گل های رنگارنگ و سایر گل ها بنشینیم!

چه خوش بود وقتی که روشنک/فریده امیر معز/و... دیگر مجریان رادیو/ ستاره شب ها را به ما نشان می دادند و می خواندند :  مرضیه گلهای رنگارنگ 147 بیات زند مرضیه تجویدی امیر ناصر افتتاح عراقی ای صبا آنچه شنیدی ز لب یار بگو عمریست سر کوی تو مستانه نشستیم محجوبی مرضیه شهرآشوب تجویدی گلهای رنگارنگ 149 سه گاه بنان تجویدی فروغی بسطامی چه خلاف سر زد از ما كه در سرای بستی ای ناله بی اثر جانم چه كاهی محجوبی مرضیه رهی معیری گلهای رنگارنگ 150 مرضیه گلهای رنگارنگ 152 دشتی مرضیه تجویدی معینی خوشتر از دوران عشق ایام نیست تجویدی گلهای رنگارنگ 152 ب مرضیه گلهای رنگارنگ 155 مرضیه گلهای رنگارنگ 155 ب مرضیه گلهای رنگارنگ 158 ابوعطا مرضیه صبا - محجوبی - ورزنده - تجویدی - ایزدی - مجد - کسایی امیر ناصر افتتاح فروغی بسطامی ای خوش آنانکه قدم در ره میخانه زدند تو ناز و فتنه گری من و افغان سحری محجوبی مرضیه رهی معیری گلهای رنگارنگ 160 سه گاه مرضیه محجوبی - صبا - پایور - شریف - ایزدی - پرویز یاحقی امیر ناصر افتتاح مولانا همچو گل میسوزم از سودای دل گریم دور از رویت های های تجویدی مرضیه رهی معیری گلهای رنگارنگ 162 مرضیه گلهای رنگارنگ 162 و... آن چه شنیدی برنامه گل های رنگارنگ شماره 156 بود/ اشعار از ... شعر ترانه/ موسیقی/ نوازنده ...خواننده مرضیه/ گوینده روشنک!

هر کدام از تصنیف های بانوی بزرگ موسیقی ایران همیشه ورد زبان ما جوانان و بعد ها بزرگسالان آینده شد  تا میراث گرانبهائی باشد که از مرحوم قمرالملوک/سید اصغر کردستانی/و دیگر بزرگان موسیقی سرزمین هنر و آواز ایران با خود به همراه می بریم و با معرفی و اهمیت حفظ فرهنگ ملی/این میراث گرانبها را به نسل آینده و فرزندان خود منتقل کنیم!

...یک شــاخه ی گل، من در کاشانه

صورت گر نقاش چین، رو صورت یارم ببین

دو سه، شبه که چشمام به دره ، خدا کنه که   خوابم نبره  

اگر مستم من از، عشق تو مستم، عشق تو مستم ...
 
بهارم دخترم از خواب  برخیز

از برت دامن کشان،  رفتم ای نا مهربان  ...

دیدی که رسوا شد دلم  ...

و  آهنگ و تصنیف حماسی و تاریخی سنگ خارا و بوی جوی مولیان آید همی به همراه ده ها ترانه و تصنیف جاودان از بانوی بزرگ موسیقی ایران زمین که تاریخ و فرهنگ غنی موسیقی ما را نسل به نسل منتقل و شکوفا و جاودانه می سازد!

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ویژه ماهنامه دیدگاه سوم تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.