شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۶ مارس ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اعتراض به بازداشت مهدی خزعلی و حکم زندان حسین رونقی

دویچه وله

سازمان گزارش‌گران بدون مرز در آخرین اطلاعیه‌ی خود به بازداشت مهدی خزعلی و نیز حکم محکومیت سنگین حسین رونقی ملکی، وبلاگ‌نویس دیگر اعتراض کرده ‌است. مهدی خزعلی چهارشنبه گذشته برای دومین بار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.


 


همزمان با انتقاد سازمان گزارشگران بدون مرز به بازداشت مهدی خزعلی  نویسنده، پزشک و وبلاگ‌نویس منتقد دولت، یکی از بستگان مهدی خزعلی در گفت‌وگو با دویچه وله، بازداشت وی را نتیجه انتقادات صریح وی از دولت محمود احمدی‌نژاد خواند. وی افزود: او می‌دانست که دولت کنونی انتقادات وی را تحمل نکند اما تا قبل از بازداشت نیز بر ادامه مبارزه با ظلم تأکید داشت و پیش‌بینی کرده بود که این زندان از زندان اول سخت‌تر خواهد بود.


چندی پیش پدر وی آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی که عضو سابق شورای نگهبان و عضو کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام است از مواضع فرزند خود اعلام برائت کرده بود اما این عضو خانواده خزعلی در پاسخ به دویچه وله گفت که این وبلاگ‌نویس منتقد دولت همواره احترام پدرش را نگهداشته اما معتقد بود که نباید در برابر ظلم و استبداد سکوت کرد.


گفتنی است که صلاحیت خزعلی به‌دلیل مطالبی که در انتقاد از دولت منتشر کرده در انتخابات مجلس شورای اسلامی و سازمان نظام پزشکی نیز رد شده بود. سال گذشته نیز توسّط دادگاه ویژه روحانیت جلب و  برای مدتی بازداشت شد.


اعتراض گزارش‌گران بدون مرز


گزارش‌گران بدون مرز در آخرین اطلاعیه‌ی خود به بازداشت مهدی خزعلی و نیز حکم محکومیت سنگین حسین رونقی ملکی، وبلاگ‌نویس دیگر اعتراض کرده است.


سازمان گزارش‌گران بدون مرز در بیانیه‌ی خود نوشته است: «جمهوری اسلامی ایران وبلاگ‌نویسان را نیز همچون روزنامه‌نگاران دشمن تلقی می‌کند. دادگاه‌ها علیه آنها احکام سنگین‌تری صادر می‌کنند. به ویژه وب‌نگارانی که علیه انسداد (اطلاع‌رسانی) مبارزه می‌کنند، و به هم‌وطنانشان برای دسترسی به خبرهای ممنوع شده از سوی رژیم کمک می‌کنند، در تیررس قرار گرفته‌اند.»


گزارشگران بدون مرز یادآوری می‌کند که مهدی خزعلی در تیرماه سال گذشته بازداشت و به مدت بیست و سه روز را در سلول های انفرادی بند ٢٠٩ گذراند وی در تاریخ ٣١ تیر ماه ١٣٨٨ با وثیقه بیست میلون تومانی آزاد شد.


این بیانیه به بازداشت یک وبلاگ نویس دیگر نیز انتقاد کرده و آورده است: حسین رونقی ملکی وبلاگ نویس دیگر در تاریخ ١١ مهرماه از سوی شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب تهران به ١٥ سال زندان محکوم شده است. وی بیش از سیصد روز را در سلول انفرادی بسر برده است. حسین رونقی ملکی به اتهام همکاری با "گروه ایران پروکسی" به یازده سال زندان، برای "توهین به رهبری" به دو سال زندان و برای توهین به" رئیس جمهوری" به دوسال زندان محکوم شده است.


به گفته این بیانیه، حسین رونقی ملکی در تاریخ ٢٢ آذر ماه ١٣٨٨ از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی «عملیات متلاشی کردن شبکه ضد انقلاب» بازداشت شد. دستگیری وی تا هفته ها پس زندانی شدنش مخفی نگاه داشته شده بود. سپاه پاسدران وی را به «استفاده و تولید فیلترشکن، میزبانی از سایت‌های مدافع حقوق بشر» متهم کرده است.

منبع: دویچه وله: 24 مهر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.