شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اتحادیه‌ی اروپا از ایران خواستار پاسخ سریع شد

دویچه وله

اتحادیه‌ی اروپا از ایران خواست هر چه زودتر به دعوت برای شرکت در گفت‌وگوها پیرامون برنامه‌ی اتمی‌ خود پاسخ دهد. مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز از ایران خواست به تعهدات خود در زمینه‌ی هسته‌ای عمل کند.


 


یکی از کارمندان بلندپایه‌ی اتحادیه‌ی اروپا، روز سه‌شنبه (۲۶ اکتبر) در بروکسل گفت: «اکنون بیش از یک سال است که ما با ایران به‌طور جدی گفت‌وگو نکرده‌ایم و این مساله واقعا مضحک و برای ما مایه‌ی دلسردی فراوان است».


وی افزود: «روس‌ها و چینی‌ها هم مساله را همینطور می‌بینند». به گفته‌ی این مقام اتحادیه‌ی اروپا، پاسخ تهران به دعوت ۱۴ اکتبر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، باید دست‌کم چند هفته پیش از تاریخ پیشنهادی برای مذاکرات ارسال شود، در غیر این صورت پاسخی جدی نخواهد بود. پیشنهاد شده که این مذاکرات در تاریخ ۱۵ تا ۱۷ نوامبر در وین پایتخت اتریش انجام گیرد.


به گفته‌ی مقام یادشده، کاترین اشتون امیدوار است که دولت ایران برای اعلام آمادگی جهت شرکت در گفت‌وگوها نه از طریق رسانه‌ها، بلکه از کانال‌های دیپلماتیک استفاده کند. وزیران خارجه‌ی اتحادیه‌ی اروپا روز دوشنبه (۲۵ اکتبر)، تحریم‌ها علیه ایران را بویژه در پهنه‌ی اقتصادی گسترش دادند.


رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه در تهران گفت که افزون بر زمان و مکان گفت‌وگوها، همچنین باید دستور جلسه نیز روشن شود.


در حالی که اشتون به نمایندگی از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و نیز آلمان، بیش از هر چیز می‌خواهد با مقامات تهران درباره‌ی توقف غنی‌سازی اورانیوم ایران گفت‌وگو کند، تهران انتظار دارد که این کشورها حق ایران را برای استفاده از فن‌آوری اتمی و از جمله غنی‌سازی اورانیوم به رسمیت بشناسند.


آمانو: ایران به تعهدات خود عمل کند


از سوی دیگر، به گزارش خبرگزاری روسی «نووستی»، یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه (۲۶ اکتبر) پس از سخنرانی در دانشگاه انرژی مسکو، در پاسخ به خبرنگاران درباره‌ی برنامه‌ی اتمی ایران گفت: «من از ایران خواهش می‌کنم که به طور کامل به تعهدات خویش در زمینه‌ی هسته‌ای عمل کند».


در همین گزارش آمده که آمانو بر اهمیت مذاکرات با ایران و نقش روسیه در این زمینه تاکید کرده است. وی خاطر نشان ساخته که وظیفه‌ی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نظارت بر اجرای تعهدات ایران است.


«اختلافات اساسی» ایران و روسیه


به موازات آن، سفیر ایران در مسکو از «اختلافات اساسی» میان جمهوری اسلامی و روسیه در رویکرد به موضوع هسته‌ای سخن گفت. سید رضا سجادی در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجویی ایران (ایسنا) خاطر نشان ساخت که: «متاسفانه روسیه در موضوع هسته‌ای کاملا اشتباه کرد که تحت تاثیر جوسازی‌های غرب قرار گرفت».


به گفته‌ی سجادی، «روسیه درباره‌ی نیت صلح‌آمیز برنامه‌ی هسته‌ای ایران مشتبه شده و با ایران مقداری زاویه گرفته است». وی خاطر نشان ساخت که به صلاح روسیه نیست که بخواهد از ایران فاصله بگیرد.

منبع: دویچه وله: ۴ آبان ۱٣٨۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.