شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تشدید اعتراض‌ها به انحلال دانشگاه علوم پزشکی

دویچه وله

اعتراض دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران به انحلال این دانشگاه برای سومین روز پیاپی ادامه یافت. تعدادی از اعضای هیات‌علمی این دانشگاه نیز استعفا داده‌اند و وزیر بهداشت برای توضیح دلایل انحلال دانشگاه در مجلس حاضر شد.


 


خبرگزاری کار ایران (ایلنا) روز سه‌شنبه (۱۱ آبان) گزارش داد، تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایران در مقابل مجلس گرد آمده و به انحلال این دانشگاه اعتراض کردند.


دانشگاه علوم پزشکی ایران روز شنبه (۸ آبان ۱۳۸۹) با نامه وزیر بهداشت، منحل و بخش‌های آموزشی و درمانی آن به دانشگاه‌های تهران و بهشتی واگذار شد. مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت اعلام کرد، تصمیم به انحلال دانشگاه علوم پزشکی «در چارچوب سیاست دولت برای انتقال دستگاه‌های اجرایی به خارج از تهران» گرفته شده است.


اما یک نماینده مجلس ارائه‌ی چنین دلیلی برای انحلال دانشگاه را «نامربوط» دانست. دکتر علیرضا مرندی نماینده تهران و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که در دولت هاشمی رفسنجانی نیز وزیر بهداشت بود، به «خبر آنلاین» گفته است: «این دلیلی که می‌گویند برای انحلال دانشگاه چهارم علوم پزشکی کشور، عجیب و غریب است. اصلا چه ربطی دارد؟ مگر بیمارستانهای این دانشگاه را به خارج از تهران می‌برند؟ ساختمان را که نمی‌توانند ببرند جای دیگری.»


مسئولان دولتی تاکنون توضیح قانع‌کننده‌ای درباره‌ی علت انحلال دانشگاه علوم پزشکی ارائه نداده‌اند. وزیر بهداشت امروز – سه‌شنبه ۱۱ آبان- به مجلس رفت، تا درباره دلایل انحلال این دانشگاه توضیح دهد.


دکتر علی ابطحی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران روز دوشنبه (۱۰ آبان) در گفت‌وگو با روزنامه‌ی «خبر» فاش کرد که محمود احمدی‌نژاد چهار ماه قبل دستور این انحلال را صادر کرده بوده و در این مدت مسئولان در برابر اجرای آن مقاومت می‌کردند.


ادامه تحصن دانشجویان


انتشار خبر انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران با واکنش بلافاصله دانشجویان این دانشگاه مواجه شد. به گزارش خبرگزاری کار ایران، از روز یکشنبه ۹ آبان دانشجویان این دانشگاه در اعتراض به انحلال این دانشگاه در محوطه این دانشگاه تحصن کردند. دانشجویان با شعارهای «دانشگاه با تاریخچه - یک شبه لغو نمی‌شه»، «نه بهشتی، نه تهران ـ فقط دانشگاه ایران» مخالفت خود را با انحلال این دانشگاه اعلام کردند.


دانشجویان هم‌چنین کلمه‌ی «تهران» را از سر در دانشگاه علوم‌پزشکی ایران که عصر روز شنبه نصب شده بود، جدا و کلمه «ایران» را جایگزین آن کردند. به گزارش رسانه‌های ایران، اعتراض و تحصن دانشجویان در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه نیز ادامه داشت.


یکی از دانشجویان شرکت‌کننده در این تحصن به خبرگزاری کار گفت: «دانشجویان سر در گم هستند و هیچ‌کس پاسخ‌گوی آن‌ها نیست حتی رئیس دانشگاه پاسخ قانع‌کننده‌ای برای دانشجویان نداشت.» این دانشجو گفته است، «تا هنگامی که مسئولان پاسخ قانع کننده‌ای برای دانشجویان داشته باشند به تحصن ادامه می‌دهیم.»


اعتراض استادان دانشگاه


در تحصن اعتراضی دانشجویان برخی از اساتید این دانشگاه نیز شرکت دارند. علاوه‌براین در سومین روز تحصن (سه‌شنبه ۱۱ آبان)، دانشجویان حاضر اعلام کردند، تعدادی از اعضای هیات‌ علمی این دانشگاه در اعتراض به انحلال استعفا داده‌اند.


یکی از دانشجویان شرکت‌کننده در تحصن به خبرنگار خبرگزاری کار ایران گفت: «جمعیت دانشجویان امروز (سه‌شنبه ۱۱ آبان) بیش از دو روز گذشته بود و دانشجویان با همان شعارهای گذشته به تحصن نشسته بودند، همچنین دانشجویان این دانشگاه امروز نیز دو بیانیه صادر کردند که در آن به انحلال این دانشگاه اعتراض کرده‌اند و خواستار بازگشت دانشگاه به همان دانشگاه ایران شدند.»


این دانشجو همچنین گفت: «امروز دو تن از اعضای هیات رئیسه سابق دانشگاه ایران در جمع دانشجویان سخنرانی کردند و دانشجویان را به آرامش دعوت کردند.»


بنابر گزارش‌ها روز سه‌شنبه ۱۱ آبان «با همکاری بسیج دانشجویی و کادر اداری دانشگاه، کلیه دانشگاه‌های ایران، تعطیل و دانشجویان در بیمارستان‌ها حاضر نشده‌اند.»


اعتراض نمایندگان و درخواست تجدیدنظر


روز گذشته (دو‌شنبه ۱۰ آبان) همه‌ی ۱۸ نفر نمایندگان تهران در مجلس در نامه‌ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار تجدیدنظر در تصمیم این وزارتخانه مبنی بر انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران شدند.


۱۸ نماینده تهران تصمیم به انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران را «نادرست» اعلام کرده و به وزیر بهداشت نوشته‌اند: «به دلیل غیرکارشناسی بودن این تصمیم و عدم خروج احدی از این بابت از تهران و ایجاد عوارض اجتماعی، علمی و خدماتی (بهداشتی- درمانی) برای جامعه پزشکی و مردم عزیزمان، تجدیدنظر در تصمیم انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران را خواستاریم.»


در نامه‌ی نمایندگان تهران آمده است: «علی‌القاعده باید برای انحلال دانشگاهی که در حال خدمت‌رسانی است و بیش از ۷۰۰ عضو هیات علمی، ‌هزاران دانشجو و صدها کارشناس و مدیر داشته و بیمارستان‌ها و واحدهای مختلف آموزشی و خدماتی تحت مدیریت او است، دلایل قوی کارشناسی وجود داشته باشد، متاسفانه تا امروز مسئولان وزارتخانه دلیل روشنی برای این تصمیم اعلام شده ابراز نداشته‌اند.»

منبع: دویچه وله: 11 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.