شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ادامه فشارها بر اقلیت‌های دینی در ایران

دویچه وله

حافظ اسماعیل، داماد مولوی عبدالحمید امام جمعه زهدان در روز دوشنبه (۱۰ آبان) در زهدان دستگیر شد. او دومین فرد از خانواده این روحانی اهل تسنن است که در روزهای اخیر بازداشت می‌شود. پیشتر نیز عبدالرحیم شه‌بخش، داماد دیگر عبدالحمید به اتهام «ارتباط با بیگانگان و سوء‌استفاده از اموال عمومی» بازداشت شده بود.


عبدالحمید که به عنوان یک روحانی معتدل سنی شهرت دارد، در مصاحبه‌ای با وبسایت «جرس» دلیل دستگیری‌ دامادش را چنین ذکر کرد: « داماد من نه فردی سیاسی است و نه فرد تحصیل کرده که در حوزه تحصیل کند که جزو فضلا باشد و فرد دانشگاهی هم نیست. ایشان مسئول کارگاه حوزه بوده است و در کارهای عمرانی مسجد همکاری داشته است، ایشان بازداشتشان هیچ دلیلی ندارد.»


مولوی عبدالحمید درباره‌ی علت دستگیری دامادش تصریح کرد که «فکر می‌کنم که برای فشار به بنده این کار را کردند.» پیشتر نیز مقامات جمهوری اسلامی از سفر این روحانی و چند تن دیگر از علمای اهل تسنن برای شرکت در کنفرانسی در خارج از کشور جلوگیری کرده بودند.


رفتار دولت با اهل سنت، همچون رفتار با بیگانگان


Bildunterschrift: در حالی‌که جمهوری اسلامی از وحدت شیعه و سنی در ایران سخن می‌گوید، هنوز هیچ مسجدی در پایتخت برای پیروان اهل تسنن وجود ندارد. به گفته مولوی عبدالحمید، آیت‌الله خمینی حتا با ساخت مسجدی برای اهل سنت در تهران موافقت داشته‌، اما تاکنون هیچ‌گونه گامی عملی در این زمینه صورت نگرفته است. بنا به آمار موسسات بین‌المللی حدود ۱۰ درصد از جمعیت ایران را پیروان اهل سنت تشکیل می‌دهند.


دولت احمدی‌نژاد با ارائه طرحی خواهان نظارت بر حوزه‌های عملیه اهل سنت است، تاکنون اعتراضات علمای اهل سنت نتیجه‌ای نداده و روحانیان مهم شیعه در اینباره سکوت اختیار کرده و یا آن را عملی ضروری «برای جلوگیری از دخالت بیگانگان» خوانده‌اند.


روحانیان اهل سنت می‌گویند که تا به حال بدون دخالت دولت بر اساس مذاهب خود زندگی کرده و مراسم‌شان را انجام داده‌اند. حال دخالت‌های دولت موجب بدبینی بیشتر در میان پیروان اهل سنت به حکومت مرکزی خواهد شد. ادامه‌ی اعتراض‌ها در مناطق مختلف سنی‌نشین کشور و بیم از ایجاد درگیری ‌با انگیزه‌های دینی، تاکنون تنها مانع از اجرای طرح دولت برای ساماندهی امور حوزه‌های علیمه ‌اهل ‌سنت بوده است.


مولوی عبدالحمید درباره‌ی یافتن راه‌حلی برای مشکلات سنی‌ها می‌گوید: «ما درخواست داشتیم که با مقام رهبری ملاقات کنیم و مستقیما مشکلات را مطرح کنیم و پاسخ بگیریم ولی برای نامه‌هایی که می‌نویسیم جوابی نمی‌رسد . ما می‌خواستیم گفت‌وگو کنیم و صحبت کنیم که تا حالا موفق نشدیم خیلی خوب بود که با علمای اهل سنت دیداری می‌شد. نه دیداری تنها، بلکه دیداری که به صورت گفتمانی باشد و صحبت‌ها را مقام رهبری بشنوند و پاسخ مستقیما گفته شود.»


«دین زرتشت جزو ادیان انحرافی نیست»


Bildunterschrift: به گفته سایت "برساد" متعلق به زرتشتیان ایران، اسفندیار اختیاری نماینده اقلیت زرتشتی در مجلس شورای اسلامی به برگزاری نشستی در دانشگاه آزاد کرج اعتراض کرده است.


در این نشست که بدون حضور کارشناسان و اهل نظر برگزار شده، دین زرتشت به همراه فرقه‌‌های انحرافی مورد بررسی و نقد قرار گرفته است. اختیاری در نامه‌ای به ریاست دانشگاه آزاد کرج در اینباره می‌نویسد: « این همایش نتیجه‌ای جز تفرقه بین ادیان الهی در بر نداشته است.»
به گفته اختیاری این همایش با شرکت افراد مغرض برپا شده و «قرار گرفتن ادیان الهی در کنار فرقه‌های انحرافی، ایرادی ماهیتی دارد و توهینی به ادیان مورد تایید قانون اساسی است.»


سایت برساد می‌نویسد که پیش از برگزاری این همایش، اختیاری با ریاست دانشگاه گفت‌وگو کرده بود و قرار بوده که این همایش برگزار نشود. حجت‌الاسلام حیدری، یکی از سخنرانان همایش کرج به قوانینی از وندیداد اشاره کرده و گفته است: «این چه گفتار نیکی است؟ کدام منطقی این را می‌گوید؟ پیامبر زرتشت این را گفته که به پیامبر ما اهانت شود؟»

حیدری همچنین در پاسخ به برخی پرسش‌ها ادعا کرده که «زرتشتیان به سلطنت‌طلبها نزدیکی داشته» و گفته است: «ما همه را به مناظره دعوت می‌کنیم تا ببینید اسلام حق است یا ادیان دیگر.»

منبع: دویچه وله: 13 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.