شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سخنی با مدافعان حقوق بشر مصلحتی!

كوروش طاهري

از منظر حقوق بشر, بین شهلا جاهد و سکینه آشتیانی تفاوتی وجود ندارد!

کوروش طاهری

حقوق بشر خاص و عام نمی شناسد! حقوق بشر مجموعه ای از قواعد و مقرراتی است که اکثریت حقوق فردی/ اجتماعی/ مدنی/سیاسی/ فکری/ اعتقادی/فرهنگی و اقتصادی هر فرد راغ در بر می گیرد. این که ما بخواهیم این حقوق را مصلحتی و بر مبنای خواست ها و مطالبات فردی یا عمومی خود تعریف و برداشت کنیم/ ضد کلیه مفاد رایج در حقوق بشر است!

شکی نیست که جرائم مختلف و متعددی وجود دارد که بر حسب موضوع ذاتی یا اکتسابی در هر جامعه ای روی می دهد و پایانی هم ندارد! اما/ از منظر جامعه شناسی علمی و آن جائی که روابط علت و معلولی مورد موشکافی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد/فرهنگ  و پاره فرهنگ های حاکم بر هر جامعه و هم چنین کارکرد سیاسی و اجتماعی نظام حاکم بر جامعه در منشاء و تبیین جرائم و ناهنجاری های فردی و اجتماعی نقش درجه اول و سهم بسزائی دارد!

در نظام منحط جمهوری اسلامی جرائم و بروز ناهنجاری های مختلف و متنوع فردی و اجتماعی قبل از آن که فردی و ذاتی باشد/ اجتماعی و اکتسابی است. در نظام منحط ولایت فقیه/ فقر و فساد و بی عدالتی منشاء و سر آغاز هر جرم و جنایتی است که در بسیاری موارد عاملان اصلی در خفا به حیات نکبت بار خود ادامه می دهند و در ظاهر افراد و انسان های دیگری قربانی شرائط و اوضاع و احوال حاکم بر سرنوشت  خود و هزاران انسان دیگر می شوند!

اینک دو تصویر از اثرات نظام منحط جمهوری اسلامی بیش روی ما قرار دارد که در منشاء و اساس اجتماعی و فردی و هم چنین مفاد حقوق بشر/ وضعیت مشابه و نزدیک به هم دارند. یکی از این دو تصویر سکینه آشتیانی است و دو دیگر شهلا جاهد و هر دو نفر در انتظار حکم مجازات مرگ! از نظر زمان و موضوعات جاری در آن/ مورد اتهام اثبات نشده و حکم ظالمانه اعدام شهلا جاهد/ مقدم تر و کهنه تر از موضوع رابطه نامشروع (به گفته مقامات قضائی ج.ا)و مشارکت در قتل خانم سکینه آشتیانی است!

شهلا جاهد قربانی یک عشق پاک ولی نافرجام شده است. وضعیت وی از منظر اهمیت اجتماعی و فرهنگی و حتی سیاسی اصلا با وضعیت سکینه آشتیانی قابل مقایسه و نیست و صد البته که پرونده خانم شهلا جاهد به مراتب سنگین تر و مهم تر از پرونده خانم سکینه آشتیانی است.

از آن جائی که در جمهوری اسلامی قیود شرعی و مذهبی زندگی فردی و اجتماعی را محاصره و تحت سلطه خود قرار داده است/ به تبع آن آزادی های فردی و اجتماعی و روابط ناشی از آن در چهار چوب اخلاق و احترام حقوق فی مابین/ از بین رفته و جای خود را به مخفی کاری و پنهان کاری داده است.

از روزی که خبر قتل دلخراش همسر ناصر محمد خانی را شنیدم تا امروز  پی گیر این موضوع بوده ام. از آن جائی که مدتی در روزنامه کیهان در بخش حوادث کار می کردم و در امور جنائی بسیار کنجکاو و پرسشگر بودم / موضوع اتهامی خانم شهلا جاهد و مراحل پرونده وی را مشکوک و همان طوری که وکیل وی اظهار داشته است  فاقد وجاهت حقوقی و اثبات دلایل متقن است.!

پر واضح است که ناصر محمد خانی همسر متوفی شادروان خانم لاله سحر خیزان/ با علم بر این که دارای همسر و دو فرزند است و باز بر علم بر این که در نظام ولایت فقیه و حاکمیت قانون موسوم به مجازات اسلامی اقدام به اختیار دوست/ زن صیغه ای/ معشوق و ... کرده است دارای روابط با خانم شهلا جاهد بوده است!

در ایامی که ا قتل همسر ناصر محمد خانی اتفاق می افتد/ وی تحت تاثیر مواد مخدر بوده و این می تواند مهمترین سر نخ این موضوع باشد! قتل همسر وی در غیاب او و زمانی که همراه تیم پرسپولیس در آلمان بسر می برد/ اتفاق می افتد و فردی که دارای روابط نزدیک با ناصر/ همسر متوفی و شهلا جاهد بوده است/ عازم آلمان می شود تا ناصر را از قتل همسر وی مطلع کند! نمی توان به سادگی از کنار این قضیه عبور کرد/ که قتل قبل از آن که مربوط به مسائل عشق و عاشقی و جایگزینی این زن با آن زن دیگر باشد/ در ارتباط با موضوع مواد مخدر و امورات مالی متاثر از آن است که شهلا جاهد قربانی این موضوع قرار می گیرد! در شب قتل به جای استفاده از سیستم جرم شناسائی و منوگرافی پلیسی که پلیس آگاهی ایران سالیان متمادی به آن مجهز است از عکاس روزنامه ایران برای تصویر برداری از صحنه های قتل استفاده می شود!

و... اینک بر مدافعان حقوق بشر است که مصلحت را کنار گذاشته و از حقوق فردی و اجتماعی زنی دربند و قربانی بازی های سیاسی در جمهوری اسلامی/ دفاع کرده و بر ناصر محمد خانی است تا در دفاع از وجدان بشری و حقوق انسانی و به تبع آن دفاع از اخلاق و مرام ورزشی لب به سخن گشاید و حقایق پیرامون این پرونده را باز گو و عاملان واقعی آن را معرفی کند! حتی اگر خود وی یکی از آنان باشد!

کوروش طاهری

 

منبع: سايت ديدگاه                                                               korosh_ims@yahoo.com

 

منبع: سايت ديدگاه

 

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.