شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ -  ۶ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ایران، «زندان بزرگ روزنامه‌نگاران»

سایت مجاهدین

گزارش رادیو آلمان، به ابتکار ”کمیته نویسندگان زندانی“ انجمن جهانی قلم (پن) پانزدهم نوامبر هر سال روز نویسندگان و روزنامه‌نگاران دربند نامیده شده است. تازه‌ترین فهرست پن دربرگیرنده‌ نام صدها نویسنده‌ی تحت پیگرد و زندانی است.
انجمن جهانی قلم در سال
۱۹۲۱ میلادی به وجود آمد و اکنون دربرگیرنده‌ی نمایندگان ۱۴۴ کشور است. کمیته نویسندگان زندانی این انجمن که ۱۹۶۱ تشکیل شد، بیست سال بعد از آغاز فعالیتش، پانزدهم نوامبر را روز نویسندگان در بند نامید. این نامگذاری بهانه‌ایست تا هر سال توجه افکار عمومی بیشتر به وضعیت نویسندگان و روزنامه‌نگارانی که به‌خاطر فعالیتهای حرفه‌ای در زندان به سرمی‌برند جلب شود.

فهرست طولانی نویسندگان در بند
یکی از فعالیتهای ”انجمن قلم“ تهیه‌ی فهرستی از نام و مشخصات نویسندگان زندانی در کشورهای مختلف جهان است. تازه‌ترین فهرست انجمن که تابستان امسال منتشر شد، نام کسانی را دربردارد که در نیمه‌ نخست سال جاری میلادی بازداشت شده‌اند یا هم‌چنان در بازداشت به سرمی‌برند.

در گزارش امسال نمایشگاه کتاب فرانکفورت
۶۰۰ مورد پیگرد، حبس، آزار و قتل نویسندگان به ثبت رسیده است. فهرست کمیته‌ نویسندگان زندانی در ۱۰۷ صفحه تنظیم شده است. کشورهایی که نام شماری از شهروندانش در این فهرست قرار گرفته باشد کم نیستند؛ تفاوت بر سر تعداد صفحه‌هایی است که به هر کشوری تعلق دارد. نمایندگان نزدیک به ۶۰ کشور در این کمیته فعال هستند.
کمیته یادشده هر سال به‌مناسبت پانزدهم نوامبر پنج مورد ویژه را که در آن جان نویسندگان به‌شدت در خطر قرار دارد معرفی می‌کند. این موارد اغلب با نمونه‌هایی که تشکل‌هایی چون ”سازمان جهانی حقوق‌بشر“ و ”خبرنگاران بدون مرز“ معرفی می‌کنند یکی هستند.
کمیته‌ نویسندگان زندانی به‌عنوان عضو مشاور با کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل همکاری می‌کند.

ایران، «زندان بزرگ روزنامه‌نگاران»
گرچه شمار کشورهایی که نامشان در فهرست‌های کمیته‌ی نویسندگان زندانی منتشر می‌شود زیاد است، چند کشور در سالهای گذشته ”میهمانان ویژه“ و دائمی این فهرست هستند. ایران، چین، کوبا و ترکیه از جمله‌ی این کشورها به‌شمار می‌روند. جمهوری اسلامی ایران در یک سال و نیم گذشته لقب بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران را به خود اختصاص داده است.
در گزارش‌های سال گذشته و امسال کمیته‌ نویسندگان، فصلی به وضعیت نویسندگان، روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان ایرانی پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست‌جمهوری اختصاص دارد.

وضعیت نگران‌کننده نویسندگان در ایران
در تازه‌ترین گزارش کمیته‌ نویسندگان زندانی ایران یکی از کشورهایی است که وضعیت نویسندگان و روزنامه‌نگارانش در کانون توجه قرار دارد. اوضاع ایران از این جهت بسیار نگران‌کننده توصیف می‌شود که حکومت اپوزیسیون رسمی داخلی را نیز برنمی‌تابد. فشارها و بازداشت‌ها عمدتا متوجه اصلاح‌طلبان، یکی از دو جناح اصلی و رسمی در حکومت جمهوری اسلامی می‌شود که پیش از این ”خودی“ محسوب می‌شدند.
فعالان و سران این جناح سالیان دراز در حکومت سهیم بوده‌اند و در شکل دادن به نهادهای اصلی جمهوری اسلامی نقشی تعیین‌کننده داشته‌اند. اغلب افرادی که رژیم به ”براندازی نرم“ و ”فتنه‌گری“ متهم می‌کند هم‌چنان خود را وفادار به آرمانهای آیت‌الله روح‌الله خمینی اعلام می‌کنند که در زمان حیاتش حذف و نابودی مخالفان ابعادی کم‌سابقه به خود گرفت.

منبع: سایت مجاهدین: 25 آبان 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
سایت مجاهدین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.