شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

چه کسی مدارک مخفی را به ویکی لیکس انتقال داده است؟

رادیو فرانسه

درحالی که کسی رسمأ نمی داند که به واقع پایگاه ویکی لیکس چگونه مدارک مخفی فاش شده را تهیه کرده است، ولی مقامات آمریکایی فردی را به عنوان مظنون درجۀ یک این پرونده در حبس نگه داشته اند.

بردلی مننینگ، سرباز 23 سالۀ آمریکایی کسی است که اکنون در پایگاه نظامی کونتیکوی ایالت ویرجینیا نگهداری می شود و به جرم ارسال اطلاعات مربوط به دفاع ملی کشوربه منابع غیرمجازمتهم شده است و ممکن است به 52 سال حبس محکوم شود.

وی دریکی ازمراکز امنیتی ارتش آمریکا درعراق حضور داشت  و بروی دو شبکۀ رایانه ای با درجۀ امنیتی بالا فعالیت می کرد، شبکه هایی که نظامیان و دیپلمات های آمریکایی سراسرجهان از طریق آن تبادل اطلاعات می کنند.


بردلی منینگ به گفتۀ خود در اوقات فراقت و بیکاری بسیار زیادی که در پایگاه نظامی داشته، به مطالعۀ مدارک موجود در این دو شبکه پرداخته ، و این امر وی را دگرگون ساخته است.


وی در وهلۀ اول در ماه آوریل 2010 فیلم مخفی هلی کوپتر نظامی آمریکایی ، که در بغداد به سوی غیر نظامیان تیر اندازی می کند را برای ویکی لیکس فرستاد و این پایگاه نیز با پخش آن در تارنمای جهانی سبب شد تا میلیون ها نفر آن را تماشا کنند.


سپس وی تصمیم گرفت تا این مدارک فجیع را دراختیار افکار عمومی و جهانیان قرار دهد تا به گفتۀ خودش، هیلاری کلینتون و هزاران دیپلمات دیگر در سراسر جهان هنگام انتشار آنها سکتۀ قلبی کنند.


بردلی مننیگ در ارتباط با چگونگی ضبط و نگهداری این مدارک به ضعف شدید امنیتی این شبکه ها اشاره می کند و متذکر می شود که تمامی داده ها را بروی سی دی هایی ثبت می کرده که برای دیگران سی دی های حاوی موسیقی به حساب می آمده است.


در حال حاضر در آمریکا، بخشی از مردم وی را خائن ملی می دانند و خواهان مجازات شدید وی هستند و برعکس، بسیاری دیگر نیز از وی به عنوان فعال آزادی بیان یاد می کنند و خواهان آزادی وی هستند.


شایان ذکر است که وزیر امور خارجۀ ایتالیا، امروز از افشاگری ویکی لیکس به عنوان یازده سپتامبر دیپلماسی جهانی یاد کرده است.

منبع: رادیو فرانسه: 8 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فرانسه:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.