شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ -  ۸ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دیروز الربیعی، امروز العبودی

سایت مجاهدین

نیروهای سیاسی عراقی، بازیچه قرار دادن قضاییه عراق علیه ساکنان اشرف را محکوم کردند

تجمع حقوقدانان مستقل برای دفاع از حقوق‌بشر در عراق شامل 12000وکیل و حقوقدان عراقی، شورای عشایر ملی عراق، شورای گفتگوی ملی عراق، حزب دموکرات مسیحی عراق، کمیته عراقی دفاع از اشرف و هم‌چنین جمعیت وکلای مصری برای دفاع از اشرف، طی بیانیه‌ها و موضع‌گیریهای جداگانه‌یی، بازیچه قراردادن قضاییه عراق توسط دیکتاتوری آخوندی برای پرونده‌سازی علیه مجاهدین و آگهی ننگین تلویزیون دولت مالکی در این رابطه را به‌شدت محکوم کردند.

دبیرخانه شورای عشایر ملی عراق در دیالی، طی بیانیه‌یی اعلام کرد: در شرایطی که اسناد ویکی‌لیکس هیچ ابهامی برای هیچ‌کس در رابطه با جنایتهای این رژیم و ایادیش در عراق باقی نگذاشته است، شاهد آن هستیم که ناظم العبودی، رئیس دادگاه جنایی، طی مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی العراقیه، اتهاماتی را به سازمان مجاهدین خلق ایران نسبت می‌دهد. ما بازیچه قرار گرفتن قضاییه عراق در راستای سرکوب اپوزیسیون رژیم حاکم بر ایران را به‌شدت محکوم می‌کنیم.

وکیل سفیان عباس، دبیرکل تجمع حقوقدانان مستقل برای دفاع از حقوق‌بشر در عراق، در نامه‌یی به جیمز جفری، سفیر آمریکا در عراق، نوشت: بر شما پوشیده نیست که دخالتهای رژیم فاشیستی حاکم بر ایران از حدودی که قوانین بین‌المللی مشخص کرده، تجاوز کرده و برای نیروهای آمریکایی بارها و بارها کمکهای این رژیم به گروههای تروریستی ثابت شده است. بر اثر دخالتهای رژیم ایران در قضاییه عراق و به‌طور خاص در دادگاه جنایی و کانالهای تبلیغاتی رسمی به‌ویژه تلویزیونی العراقیه، چند روز قبل ناظم العبودی از دادگاه جنایی، مدعی جنایتهای ساکنان اشرف شد. ما در تجمع حقوقدانان مستقل عراق که شامل 12000وکیل و حقوقدان است، صدایمان را هماهنگ با پارلمان اروپا و 5000شهردار فرانسه و کمیته خارجی کنگره آمریکا برای حفاظت از ساکنان اشرف بلند می‌کنیم و از شما می‌خواهیم برای مقابله با این رفتار ضدانسانی اقدام کنید.

کمیته عراقی دفاع از اشرف در بیانیه خود اعلام کرد: اظهارات مشکوک ناظم العبودی در کانال دولتی ”العراقیه“ که برای روز دوشنبه 6دسامبر آگهی شد را به‌شدت محکوم می‌کنیم. اظهارات این به‌اصطلاح قاضی در مورد سازمان مجاهدین خلق، چیزی جز آلت دست قرار گرفتن توسط رژیم ایران نیست که به انحاء مختلف بارها توسط وکلا و شخصیتهای ملی عراقی و هم‌چنین مقامات آمریکایی افشا و محکوم شده است. در 14فوریه 2010، 240‌وکیل و حقوقدان عراقی فشار رژیم ایران بر قضاییه عراق را محکوم کردند و در 14اوت 2010 دکتر صالح المطلک از رهبران العراقیه در مورد حرفهای سفیر رژیم ایران در عراق که گفته بود علیه کسانی که رژیم ایران را متهم می‌کنند، شکایت خواهد کرد، گفت: سفیر رژیم ایران می‌داند که در قضاییه عراق نفوذ کرده و حذف کردن شخصیتهای عراقی از شرکت در انتخابات و هم‌چنین صدور احکام دیکته‌شده علیه اپوزیسیون ایران، نمونه همین دخالتهاست.

شیخ خلف‌العلیان، رئیس شورای گفتگوی ملی عراق طی یک اظهارنظر مطبوعاتی در محکومیت اظهارات ناظم العبودی در تلویزیون دولتی عراق گفت: سازمان مجاهدین خلق ایران مهمان مردم عراق است و این سازمان با توافق رسمی حکومت وقت عراق وارد این کشور شده و اعضاء این سازمان که در اشرف مستقر هستند مشمول کنوانسیون چهارم ژنو می‌باشند. رژیم ایران و دیگران حق دخالت در امور عراق را ندارند.

حزب دموکرات مسیحی عراق با صدور بیانیه‌یی، خطاب به مردم عراق اعلام کرد: رژیم مذهبی حاکم بر ایران که داخل ایران با مشکلات بسیاری با مردمش و در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای نیز با بحران مواجه است، تلاش می‌کند با دخالت هر چه بیشتر در عراق و نفوذ در ارگانهای مختلف آن، بحرانهای درونیش را به عراق صادر کند.
در همین رابطه روز شنبه (4دسامبر) تلویزیون العراقیه پیش‌آگهی مصاحبه‌اش با آقای ناظم فرمان العبودی، رئیس دادگاه عالی جنایی را پخش نمود که بر خلاف عرف معمول و اختیارات قضات، با متهم نمودن سازمان مجاهدین خلق ایران به تروریسم و ارتکاب جرم در عراق، متعهد شد تا علیه آنها شدت عمل نشان دهد. ما این‌گونه اظهارات را که به‌نفع رژیم ایران و تقویت نفوذش در عراق است به‌شدت محکوم کرده و خواهان توقف آنها هستیم.

جمعیت وکلای مصری برای دفاع از اشرف، به‌ریاست دکتر ولید سامی فرحات، در بیانیه مفصل و مستدلی اعلام کرد: سخنان تحریک‌آمیز ناظم العبودی جز به رژیم ایران خدمت نمی‌کند و جز با هدف دور زدن تحرکات بین‌المللی برای جلوگیری از نقض حقوق ساکنان اشرف که مالکی و اعوان و انصارش در حق آنها مرتکب می‌شوند، نیست. دادگاه مربوط به ناظم العبودی، یک دادگاه اضطراری است که فقط به یک دلیل به‌وجود آمده و آن هم محاکمه سران رژیم گذشته است و قرار بر این است که با تمام شدن کارش، همان‌طور که در ماده 134 آمده است، پارلمان مستقیماً آن را منحل کند.
جمعیت وکلای مصری در بیانیه خود نوشت: این اولین بار نیست که العبودی چنین حرفهایی در مورد اشرف می‌زند و سخنان تحریک‌آمیز العبودی جز تکرار همان شعارهای وزارت اطلاعات رژیم ایران نیست که می‌خواهد اذهان و چشمهای جهانیان را از جنایتهایی که در حق ساکنان اشرف مرتکب می‌شود، منحرف نماید و همه اینها بعد از فضیحتهای افشاشده توسط ویکی‌لیکس است که دست داشتن رژیم ایران در جنایتهای تروریستی انجام شده در عراق و دخالت این رژیم در انتخابات اخیر را نشان می‌دهد.

منبع: سایت مجاهدین، 16 آذر 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
سایت مجاهدین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.