شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ -  ۴ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

فوتبال و دلالیسم پارلمانی در پناه قانون!
کورش طاهری

كوروش طاهري

برنامه ورزشی نود دوشنبه شب به تریبونی برای جدال عادل فردوسی پور مجری تکنوکرات و دموکرات برنامه نود و احمدی بینش، نماینده شهر اراک تبدیل شد. اوج این جدل زمانی بود که احمدی بینش با تاکید به پایبندی خود و محمود احمدی نژاد و دولت وی به ارزش های اسلامی، فردوسی پور را به «بی دینی و بی تقوایی» متهم کرد.
عادل  فردوسی پور، مجری برنامه نیز در پاسخ به این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت : آقای محترم، دین تنها برای شما نیست و هر کسی برای خودش دین و تقوا دارد . مسأله دین و ایمان کاملا شخصی است.

کشمکش بر سر موضوع فوتبال توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چالش های متعددی که طی دو دهه در این حوزه به وجود آمده و بر دامنه آن اضافه شده را باید از منظر ایده ئولوژیکی در کشورهائی استبدادی نظیر جمهوری اسلامی ایران  جستجو کرد. تردیدی نیست که در کشورهای مختلف جهان مجالس قانون گذاری با تشکیل فراکسیون های ورزشی ورزش کشورهای خود را زیر ذره بین قرار می دهند و از آن جائی که ترکیب طبقاتی نمایندگان در کشورهای دموکراتیک و آزاد متشکل از احزاب و مکاتب سیاسی متعدد و مختلف است نقش فراکسیون های ورزشی تخصصی و بر مبنای خواست جامعه و انتظارات افکار عمومی است.

اما در نظام های استبدادی و فاقد حزبی و در فقدان سندیکاها/اتحادیه ها و تشکل های صنفی و اجتماعی و ممنوعیت احزاب سیاسی و سانسور و نداشتن رسانه های آزاد و مستقل/فراکسیون های ورزشی در مسیر تحقق اهداف ایده ئولوژی و نظام سیاسی و اقتصادی حاکم تشکیل می شوند و عمل می کنند که در این بین مجلس شورای اسلامی و فراکسیون ورزشی آن یکی از بارزترین نمونه های مدل استبدادی است.

اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی و به خصوص اعضای فراکسیون ورزشی آن در دادو ستدهای تجارتی/اقتصادی در ساختار دلالی جمهوری اسلامی مشغول هستند و فوتبال نیز جزئی از این داد و ستد است که از سال 1372 به بعد رسما در چرخه فعالیت های سیاسی/اقتصادی و زد و بندهای پشت پرده در تمام سطوح جمهوری اسلامی به خصوص در بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته.

در مرور گذشته مجالس قانون گذاری در ایران پر واضح است که در ساختار سیاسی   قبل از انقلاب در  مجلسین سنا و شورای ملی/ فوتبال جایگاهی نداشت و کاندیداهای نمایندگی در تبلیغات بیش از انتخابات برای معرفی خود از وسیله ای بنام فوتبال و ورزش استفاده نمی کردند و تبیلغات و کارزارهای سیاسی در حوزه قانون گذاری کاملا به چشم غریبه به فوتبال نگاه می کرد. اما در جمهوری اسلامی کاندیداها با توجه به پایگاه اجتماعی و طبقاتی گروه های بیشمار و هواداران فراوان فوتبال در زمان کاندیداتوری و بعد از آن فوتبال را به عنوان یکی از ابزارهای موءثر تبلیغاتی در انتخابات تک نگارانه و گزینشی بر می گزینند چرا که در رقابت با رقبای خودی می تواند اهرم خوبی برای معرفی در سطح جامعه باشد.

دریافت رانت از طریق فوتبال به رویه ای عادی در بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبدیل شده و اخیرا با شعار تمرکززدائی و گسترش فوتبال در اقصی نقاط ایران/ انتقال تیم هائی از فوتبال لیگ سراسری یا مطرح در دسته اول تهران را به شهرهائی نظیر اراک در دستور کار خود قرار داده اند. تعدادی از نمایندگانی که دست شان از فوتبال کوتاه مانده و می خواهند خود را شریک فراکسیون و دیگر نمایندگان رانت خوار کنند محمود احمدی نژاد را متقاعد کرده اند که انتقال تیم های دسته لیگ به شهرستان ها را به نتیجه برساند و در این بین در حال حاضر قرعه به نام تیم نفت تهران رسیده که به زودی به شهر اراک انتقال می یابد. هر چه حضور دولت در شهرهای ایران پررنگ تر باشد به همان اندازه حضور بخش خصوصی و ملی کمرنگ خواهد بود. طبیعی است که با گسترش فعالیت های ورزشی دولت در چهار چوب سیستم دلالی و فساد / آخرین بازمانده های مکاتب قدیم مردمی در فوتبال محکوم به زوال و فنا خواهند بود و فوتبال فاسد جوانان پاک شهرهائی را که تاکنون کمتر به آن آلوده بوده اند را دربرخواهد گرفت.

در کشوری که طبق آمار رسمی و غیر رسمی / اکثریت مردم زیر خط فقر هستند/هفت میلیون بیکار/چند میلیون معتاد/ وجود دارد و نابرابری/فقر و فساد بیداد می کند نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جای پرداختن به رفع مشکلات عدیده مردم /خود را سرگرم و مشغول فوتبال فاسد کرده اند. دلالی در جمهوری اسلامی به یک ارزش تبدیل گشته است و ثروت ملی در چپاول دلال ها و واسطه گرانی قرار گرفته است که در پناه قانون ولایت فقیه/ امنیت /رفاه و آسایش مردم را از بین برده اند.رویه ارزشی دلالی چنان نهادینه شده که علي سعيدلو - رئيس سازمان ورزش- در پاسخ به انتقادات  ا بيژن نوباوه- نماينده مجلس هشتم- در مورد پرداخت هاي غيرقانوني در  فوتبال و نيز شيوه واسطه گري دراين حوزه، مدعي شد که در فضاي مجلس نيز چنين  انحرافاتي مي تواند وجود داشته باشد.

korosh_ims@yahoo.com

کوروش طاهری

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.