شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ -  ۶ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دیلی‌تلگراف: مقامات ایران از شروع آشوبهای عظیم دیگری نگران هستند

سایت مجاهدین

دیلی تگراف ۲۸ آذر طی مقاله‌یی در مورد اجرای حذف یارانه‌ها در ایران نوشت: در حالی که رژیم از ناآرامی می‌ترسد، پلیس ضدشورش ایران در سراسر تهران مستقر می‌شود
این روزنامه نوشت: روز یکشنبه همزمان با شروع برنامه گزنده حذف یارانه‌ها، رهبران ایران نشان دادند که آنها از شروع آشوبهای عظیم دیگری نگران هستند و پلیس ضدشورش را در سراسر پایتخت مستقر کردند.

تحریمات بین‌المللی، اقدامی که آمریکا امیدوار است به‌طور موثری رئیس‌جمهور ایران محمودی احمدی‌نژاد را ضعیف کند، تهران را وادار کرده است، تا در بخش اول حذف یارانه‌ها، یک شبه قیمت بنزین را چهار برابر کند.
رئیس‌جمهور ایران محمود احمدی‌نژاد خواهان همکاری و صرفه‌جویی شد.
تحریمات به‌طور موثری به توانایی این کشور در بهره بردن از منابع عظیم انرژی خود ضربه زده است و آقای احمدی‌نژاد مجبور شده که به این نتیجه برسد که دولت او دیگر نمی‌تواند یارانه‌های سوخت و غذا که به‌طور سالانه به
۶۴میلیارد یورو می‌رسید را تامین کند.
مستقر کردن پلیس ضدشورش همزمان با حذف یارانه‌ها، این بازتاب را می‌دهد که، در حالی که مردم عادی ایران به پیامدهای انزوای بین‌المللی دولت خود می‌اندیشیدند، احتمال دارد که دولت مجبور شود قیمت سیاسی کلانی بدهد.
تاریخ اخیر نشان می‌دهد که پاسخ احتمالی ایرانیان شانه از زیر بار خالی کردن، و کم اهمیت دادن به این موضوع نخواهد بود. در سال
۲۰۰۷ وقتی که دولت سوخت یارانه را سهمیه‌بندی و محدود کرد، تظاهر کنندگان ایرانی با آتش زدن دهها پمپ‌بنزین در تهران پاسخ دادند. …
دیروز پاسخ نخستین مردم عادی ایران به نظر می‌رسید که خشم آرامی‌باشد، اما شاهدین هشدار دادند، چنان‌که تورمی که از نتیجه حذف یارانه‌ها به وجود آمده، از پول داده شده پیشی بگیرد، احتمال دارد حوصله مردم عادی به سرعت به‌سر رسد.
برنامه حذف یارانه‌ها هم‌چنین باعث شکاف بیشتر میان نخبگان حاکم شده است و احمدی‌نژاد با مخالفتهای خشمگین در درون مجلس و طبقه قدرتمند بازرگانان مواجه شده است.
به‌رغم ذخایر عظیم منابع انرژی، ایران مجبور است به‌خاطر کمبود توانایی تصفیه و پالایش، یک سوم سوخت مصرفی خود از خارج وارد کند. با کاهش دادن خواسته‌های مصرف‌کنندگان خصوصی، ایران امیدوار است تا صادرات انرژی را افزایش دهد.

منبع: سایت مجاهدین: 1 دی 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
سایت مجاهدین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.