شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دادستان تهران: محاکمه سران جنبش سبز قطعی است

رادیو فرانسه

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران که به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران سخنرانی میکرد با اشاره به ریشه های اعتراضات گسترده مردمی در سال 1388، به گفته او فتنه سال 88، اعلام نمود که محاکمه سران این اعتراضات قطعی است.

دادستان تهران طی سخنانش اظهار داشت که از نظر حقوقی جرم سران جنش سبز، به گفته او "فتنه"، بر هم زدن امنیت و فتنه گری است و بر اساس قانون مجازات جرم کسانی که امنیت را برهم بزنند و دار و دسته و گروه ایجاد نمایند، بسیار سنگین است. وی در سخنانش همچنین افزود که این سران فکر نکنند که در پوشش اعتراضی میتوانند خود را مخفی نموده و در امان قرار دهند. وی گفت اتهام این سران بیش از آن چیزی است که فکر میکنند و وقتی ما ادعانامه خود را علیه آنان صادر کنیم خواهند فهمید.

جعفری دولت آبادی بدون اینکه مستقیماً نامی از سید محمد خاتمی رئیس جمهوری اسلامی پیشین ایران ببرد، اظهار داشت که برخی از این سران که برای جمهوری اسلامی شرط و شروط میگذارند فکر نکنند میتوانند خود را بخواب بزنند و برای ما شرط بگذارند. وی تأکید کرد که این نظام جمهوری اسلامی است که باید برای آنها شرط بگذارد و شرط اول محاکمه آنان است.


دادستان تهران در این باره همچنین تصریح کرد که "چطور پس از این همه فتنه گری به خود اجازه میدهند که برای نظام شرط بگذارند. وی ادامه داد که ما اعلام میکنیم که نظام اسلامی برای آنان شرط میگذارد. شرط اول این است که با آنان اتمام حجت شود که دست از فتنه گری بر دارند و شرط بعدی محاکمه آنان است". وی گفت که اگر به فتنه گری ادامه دهند، بر اساس پیغام قرآن نفرین شده اند و باید با آنان به شدت برخورد کرد.


یادآور میشویم که سید محمد خاتمی قبلاً در دیدار با نمایندگان فراکسیون اصلاح طلب مجلس خواست های سه گانه زیر را بعنوان خواست های اصلاح طلبان مطرح کرده بود:


- آزادی زندانیان سیاسی و ایجاد فضای آزاد برای تمامی احزاب و گروهها و رفع محدودیت های نا بجا.


- پایبندی همگان به قانون اساسی و اجرای همه جانبه و کامل آن .


- فراهم آوردن ساز و کاری برای برگزاری انتخابات سالم و آزاد.

منبع: رادیو فرانسه: ۱۰ دی ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فرانسه:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.