شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰



سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تحلیلی بر بازی های یک چهارم نهائی و موقعیت ایران

كوروش طاهري

درب به کدام پاشنه خواهد چرخید؟ چه تفاوتی است بین بازی های دور مقدماتی با مرحله یک حذفی! کدام تیم ها شانس بیشتری برای صعود به مرحله نیمه نهائی دارند؟ و...

با توجه به علاقمندی هواداران فوتبال در ایران و کسب سه پیروزی تیم فوتبال ج.ا ایران در مرحله گروهی و صعود به مرحله یک چهارم نهائی به عنوان تنها تیم 9 امتیازی، قبل از آن که از گروه اول بحث ام را شروع کنم/از گروه آخر که تیم ایران در آن قرار دارد مبحث را باز می کنم.

در گروه ایران سه تیم کره شمالی، عراق و امارات حضور دارند. کره شمالی با تکیه بر فوتبال سرعتی به این مسابقات گام گذاشت اما چهره این تیم شباهت زیادی به چهره آن در دیدار با پرتغال و نیجریه در جام جهانی 2010 آفریقا داشت که فاقد بازیکنان خلاق و بازی ساز نداشتن توان لازم قدرت بدنی و فیزیکی بود. این تیم به مراتب ضعیف تر از تیم امارات بود.

تیم عراق قهرمان دوره قبل با تکیه به قدرت بدنی و داشتن چند بازکن از دوره قبل از نظر آهنگ تیمی/ تیم کند و فاقد سرعت در بازی نشان داده است و تکیه گاه این تیم در خط هافبک خلاصه شده که از دو بازیکن خلاق و بازی گردان سود می برد. این تیم با خوش شانسی از سد امارات گذشت و در دیدار با کره شمالی نیز از چنین شانسی برخوردار بود.

تیم امارات تیمی جوان و دگرگون شده بود که ترکیبی از بازیکنان امید و المپیک این کشور را شامل می شد و اگر در دیدار با کره شمالی از فرصت های ایجاده شده استفاده می کردند /بدون تردید یکی از تیم های صعود کننده در این گروه بود. مشکل این تیم در نداشتن یک تمام کننده در خط حمله بود و اسماعیل مطار بازیکن قدیمی نمی توانست گره گشای این مشکل بزرگ اماراتی ها باشد و از سوئی کم تجربگی بازیکنان این تیم مزید بر علت بود و در بازی با ایران وقتی نتیجه  گل عراق به ثمر رسید آنان عملا اداره بازی را از دست دادند!

اما/تیم ایران/ از منظر کارشناسی فوتبال این تیم با دگرگونی همراه بوده است /این دگرگونی چیست؟ مشخص ترین نمونه و مصداق آن این است که تیم دارای برنامه شده ولی هنوز با سیتم پذیری بیگانه است. این برنامه توانسته در دور مقدماتی به کمک تیم بیآید و نسبت به هر بازی با شرائط آن خود را وفق دهد و تطبیق کند. افشین قطبی که تقاص سیاست های فدراسیون فوتبال و حضور در مراسم تحلیف احمدی نژادرا به مردم و هواداران جنبش سبز پس می دهد/ سال ها در کنار مربیان هلندی که در روانشاسی تیمی و به کار گیری انگیزه های تزریقی در بازیکنان مشهور و معروف هستند کار کرده است و دستیار وی نیز هلندی است و تکمیل کننده این پروسه علمی در شناخت روانشناسی تیمی. از سوئی تلفیقی از بازیکنان جوان و چشم به راه آینده در کنار بازیکنان با تجربه این امکان رقابتی را در تیم به وجود آورده است که بر اساس سیاست های مربی تیم رقابت را در کنار رفاقت تقسیم کنند و حاشیه های درونی تیم به حداقل کاهش پیدا کند/ موضوعی که در گذشته یکی از دلایل مهم ناکامی های تیم محسوب می شده است. افزون بر این/ تزریق پول و پاداش در کنار تاکید بازیکنان به بدهکاری به مردم  و هدیه به آنان انگیزه مضاعفی داده است تا غیرت ایرانی برجسته شود و این غیرت ضعف های تاکتیکی و سیستم تیم را تا حدودی به پوشاند. من به دقت نواختن سرود های کشورها را تعقیب کرده ام و تنها تیمی که فقط به طور نامشخصی زمزمه می کند بازیکنان ایران است که به قول یکی از فوتبال نویسان قدیمی هنگام بازی با امارات/قاسم بنگر/ آهنگ زاینده رود معین را زمزمه می کرد و آندرانیک تیموریان مرا ببوش مرحوم ویگن را لب خوانی می کرد و بقیه هم همینطور!

اما/ عیار تیم در دیدار یک چهارم نهائی با کره جنوبی مشخص می شود زیرا کره جنوبی به همراه ژاپن و تا حدودی استرالیا سه تیم هستند که  در سطح استارد جهانی در این مسابقات قراردارند. در نگاه به استارد جهانی موضوعاتی نظیر تعداد پاس های داده شده/ تعداد شوت های موثر در چارچوب دروازه/ بازی ترکیبی/ تغییر آهنگ بازی/ سانترهای هدفمند/مدیریت در طول بازی/شناخت معایب حریف / سازمان دادن خط دفاعی / سرعت گردش توپ و ایجاد فضا های خالی برای خلق موقعیت سایر بازیکنان/ تکنیک /ایجار ارتباط منطقی بین سه خطوط/پوشش مناسب در مواقع دفاع یا حمله و... مورد نظر است که در جام پانزدهم در نزد این سه تیم وجود دارد !

در نگاه واقع بینانه موقعیت ایران در مقابل کره جنوبی /چهل به شصت درصد است که چاشنی شانس نیز می تواند درصد را بالا و پائین کند. در بسیاری از تورنمنت های بزرگ تیم هائی بوده اند که در مرحله مقدماتی با قدرت ظاهر شده اند ولی در مراحل حذفی بسیار ضعیف نشان داده اند و حذف شده اند و بر عکس تیم هائی بوده اند که در دور مقدماتی ضعیف بوده اند و با اگر و مگر صعود کرده اند اما تا مرحله نیمه نهائی و حتی فینال بیش رفته اند.

در سایر دیدارهای مرحله حذفی/ ازبکستان در بابر اردن قرار می گیرد . اردن از گروه سختی بعد از ژاپن صعود کرده است. من فوتبال اردن را در  این مسابقات در بعضی ویژه گی شبیه فوتلال یونان می دانم که در جام ملت های اروپا به سال 2004 قهرمان اروپا شد. تیم اردن از نظر فیزیکی و درگیری های بدنی همراه با انتقال توپ یکی از شاخص ترین تیم های این دوره است. سازمان دفاعی این تیم در مواقع بحران به خوبی کار می کند و برگشت های مداوم در سه خطوط این تیم را از شانس حضور در نیمه نهائی برخوردار کرده است. ازبکستان نیز دارای دو امتیاز خوب است نخست قدرت بازی گری و شوت زنی خط هافبک این تیم است و دو دیگر در خط حمله دو بازیکن سریع و تکنیکی دارد. نقطه ضعف بزرگ این تیم دفاع وسط آن است که در برگشت ها سریع نیست و در بازی سازی از خط دفاعی زیاد توانا نیست. به گمان من بازی این دو تیم به وقت اضافی و ماراتن پنالتی کشیده خواهد شد.. ازبکستان بعضی از خصوصیات فوتبال اوکراین را داراست.

بازی ژاپن و قطر را می توان بازی مهم این مرحله نامید. قطر در دو بازی اخیر خود که چین و کویت را مغلوب کرد یک فوتبال آرمانی توام با کوبندگی نمایش داد و بازشگت فوق العاده ای بعد از باخت به ازبکستان در بازی افتتاحیه داشت.اعتماد به نفس قطری ها همراه با توان فیزیکی آنان و ایجاد خط کمربند دفاعی محکم و استفاده از توپ های برگشتی در خط یک سوم دفاعی حریفان به خوبی در دو دیدار قطر بارز و نمایان بود . شاید از بدحادثه است که یکی از دو تیم ژاپن و قطر باید در این مرحله حذف شوند. در مورد ژاپن در فوق اشاره کرده ام به نظر من شانس این دو تیم از نظر عوامل تاثیر گذار پنجاه/پنجاه است اما از نظر سطح کیفی ژاپن شصت و پنج و قطر سی و پنج درصد است.

استرالیا و عراق دو تیم دیگری هستند که باید در این مرحله به مصاف هم بروند . به باور من عراق تنبل ترین تیم این جام است. ولفانگ سیدکا مربی آلمانی این تیم بر خلاف ویرا مربی برزیلی عراق در جام ملت های سال 2006 که طی آن عراق ناباوارانه قهرمان شد نتوانسته سرعت انتقال توپ از جناحین و عرض را به بازیکنانش به خوبی تفهیم کند . عراق در خط هافبک دو بازیکن شاخص دارد و در خط حمله نیز از وجود دو مهاجم گلزن بهره مند است اما مشکل بزرگ این توپ یکی سرعت ندادن به بازی و انتقال سریع توپ است و دو دیگر از مدافعین کناری نفوذی و قدرتمند برخوردار نیست . افزون بر این ها / عراق فاقد کار ترکیب در جناحین است و دو مدافع میانی این تیم ناهماهنگ و در مواقع پوششی  ضعیف عمل می کنند. این تیم در تدبیر اداره بازی در مواقعی که به گل نیازمند است و یا از حریف بیش است  ضعیف نشان داده است.

در مورد استرالیا نیز در فوق اشاره رفته است. بنظر من این تیم با توجه به پراکندگی بازیکنانش که در لیگ های مختلف سایر کشورها بازی می کنند هنوز به انسجام تیمی کاملی نرسیده است اما با تاکید بر وجود این بازیکنان از ساختار و سازمان گری برخوردار است و در هر سه خطوط دارای بازیکنان تاثیر گذار و ممتازی است. شانس استرالیا در مقابل عراق شصت به چهل است.

اما و اما/ در مرحله حذفی موضوعات دیگری در حذف یا صعود یک تیم موثر هستند که از جمله می توان به اخطارها/اخراج ها.استرس در زمان بازی/ اشتباهات و تصمیمات داوری/پنالتی ها/درگیری های فیزیکی جریان بازی/صدمه دیدگی/تعویض های اجباری/از دست دادن تمرکز/ نداشتن زمان جبران و... اشاره کرد.

 

منبع سایت دیدگاه

کوروش طاهری

korosh_ims@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

منبع: سايت ديدگاه




نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:



در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.