شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ -  ۸ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ملت ها باید از همدیگر بیاموزند!
علی فیاض

علي فياض

اگر تا یکی – دو قرن پیش، به ندرت جامعه ای یافت می شد که با تأثیرپذیری از جوامع دیگر، راه نوینی در مسیر توسعه و تکامل اجتماعی – تاریخی خویش بگشاید، و اگر پیش از این، جوامع بسیاری با استفاده از ابزار ابتدایی تولیدی- تولید و مصرف داخلی - دایره وار و چرخه ای، و بدون نیاز به جوامع دیگر و بدون تأثیرپذیری از جهان پیرامون، می توانستند خود را از پرتو تحولات دیگر نقاط جهان دور نگه دارند، اینک اما در عصر ماهواره و اینترنت و پی آمدهای گسترده آن، هیچ جامعه ای را نمی توان یافت که خود را از تأثیرات تحولات جوامع دیگر دور ساخته و از خود جزیره ای سازد مستقل، منزوی و خودکفا در اقیانوسی بیکران! بدون اینکه با جامعه های دیگر کاری داشته باشد.

با تغییر و تحولات شگرفی که طی یکی - دو قرن اخیر در مناسبات فرا- مرزی انسان ها به وجود آمده است و شتاب تحولات عصر مدرنیته که به گفته آنتونی گیدنز "شتاب دگرگونی در شرایط مدرنیت بسیار تندتر است. شاید این امر از جهت تکنولوژی از همه آشکارتر باشد، اما همین شتاب قلمروهای دیگری را نیز تحت تأثیر قرار داده است. انقطاع دیگر، همانا پهنه دگرگونی است. از آنجا که مناطق گوناگون جهان با یکدیگر مرتبط شده اند، موج های دگرگونی اجتماعی کم و بیش سراسر سطح زمین را در نوردیده اند"،(1) دیگر هیچ جامعه ای قادر نخواهد بود، از خویش جزیره ای بسازد محصور در خویش! امروز دیگر کمترین سرکوب، نقض حقوق بشر، جنایت، بی عدالتی، استبداد و دیگر مفاهیم و اعمالی از این دست... به دلیل گستردگی شعاع اطلاعات، همه انسان های روی کره زمین را به واکنش بر می انگیزد.

به همانگونه که سرکوب، شکنجه، کشتار و نابودی دگر اندیشان از سوی رژیم جنایتکار حاکم بر کشور در بند مان ایران، واکنش هایی جهانی بر می انگیزاند، وجدان های بیدار و آگاه انسان نیمکره غربی نیز نسبت به سرکوب غیر نظامیان و بمباران های هوایی آمریکا در ویتنام، افعانستان،عراق و ... واکنش های در خور بشریت نشان می دهند.

تغییر و تحولات ژئوپولیتیکی و اقتصادی همیشه در جنب و جوش جهانی، اگر نه به طور مستقیم – که به طور غیر مستقیم – همه کشورها  را- از قاره آفریقا تا قاره آمریکا، و از قاره اروپا تا قاره آسیا و اقیانوسیه را تحت تأثیر مستقیم خود قرار می دهد. بر همین مبناست که می توان به درستی مدعی شد که هر تغییر و تحولی که در هر گوشه ای از جهان روی می دهد، اثرگذاری خود را – چه مثبت و چه منفی – بر دیگر مناطق جهان بروز می دهد. بی اطلاعی از این تغییر و تحولات، مفهومی به جز دور ماندن از صحنه های واقعی حیات اجتماعی و در نتیجه عقب ماندگی از روند پیشرفت های اجتماعی و سیاسی ندارد.

اینک چنان سرنوشت انسان ها و حکومت ها به هم گره خورده است که تغییر و تحولات هر منطقه ای بر منطقه دیگر، تأثیری بلافصل خواهد گذاشت. هر چند به کندی و یا شاید با فواصل زمانی چندین ساله. آگاهی از این روی دادها، دست کم آشنایی ما را با روند تحولات و چگونه گی تغییرات، و نیز سمت و سوی آنها آشنا می سازد. علاوه بر این، به روز داشتن آگاهی ما از دانش های سیاسی و کسب تجربه و درس آموزی از چگونه گی این رخدادها، در هوشیار سازی، روشنگری و الگو برداری های فرهنگی و سیاسی، امری ضروری به نظر می آید. همگام شدن و به پیش رفتن با تغییرات مثبت فکری، فرهنگی و سیاسی تأثیرگذار در دیگر مناطق جغرافیایی – سیاسی، بدون آگاهی  و شناخت عمیق از آنها تقریبا غیر ممکن می باشد. آگاهی از گرایشات گوناگون فرهنگی، فلسفی و ایدئولوژیکی و جایگزین های احتمالی آنها با پارادایم های جدیدتر که در جهان پیرامون ما – و به ویژه جوامع پیشرفته – در جریان می باشد، می تواند زمینه ساز رشد و گسترش اندیشه های ترقی خواهانه و آینده گرا باشد. بخشی از این آشنایی ها از طریق رسانه های آزاد جهانی – چه صوتی و تصویری، و چه نوشتاری - و بازگردان آنها به فارسی می تواند در آگاهی بخشی به فضای فرهنگی – سیاسی دیگر جوامع یاری رساند...

امروزه به یمن کانال های ماهواره ای و سایت های بی شمار اینترنتی، کمتر واقعه ای در جهان روی می دهد که اخبار آن بلافاصله در دیگر نقاط جهان انعکاس نیابد. بخشی، و البته بخش قابل توجهی از این انعکاسات و انتقالات ... - در قالب تجزیه و تحلیل ها، افشاگری ها و روشنگری های آگاهان و کارشناسان ویژه این مسائل مورد ارزیابی قرار می گیرد. این آثارعمیق، محققانه و انتقادی که به چرایی و چگونه گی این تحولات و سمت و سوی، و یا مثبت و منفی بودن آنها می پردازد، جدی ترین بخش تأثیرگذار خواهد بود. بر بستر چنین شرایطی است که مطالعه، بازخوانی، برگردان و انعکاس این آثار به آگاهی هر چه عمیق تر ما از روی دادها و رویکردهای مثبت و پیش رونده که نیاز جدی و غیر قابل انکار جامعه ما می باشد، ضروری می نماید.

در جامعه ای چون جامعه ما که در تاریک ترین دوران سیاسی، فرهنگی و تاریخی خویش به سر می برد، و هر چه بیشتر نیازمند دانش و آگاهی  و افشاگری است،  و نیز نشان دادن تغییر و تحولات مثبتی که در جوامع پیرامونی می گذرد، آگاهی مردم ما را نسبت به مرحله و شرایطی که در آن به سر می برند و پرسش های عمیق و جدی ای که فرارویشان قرار داده خواهد داد و نیز مقایسه خویش با آنچه دیگران دارند ... بسیار مفید خواهد بود.

با چنین نگاهی، می توان به ضرورت درس آموزی، تجربه اندوزی و الگو برداری از آنچه که هم اکنون در کشورهای عرب و  مسلمان آفریقایی و آسیایی در جریان است پی برد. همچنان که پیش از این آنان از تجارب دیگر جوامع، از جمله کشور ما ایران بهره ها برده اند

1) پیامدهای مدرنیت، نشر مرکز، چاپ دوم 1380، ص 9، ترجمه محسن ثلاثی
 

"یادداشت‌های روز "، ویژه سایت دیدگاه نوشته می‌شوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت‌های هفته سایت دیدگاه" قید کنید .

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علي فياض:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.