شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۶ مارس ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اپوزیسیون مصر: میزان اصلاحات پیشنهادی دولت کافی نیست

دویچه وله

عمر سلیمان پیشنهاد نیروهای اپوزیسیون برای کناره‌گیری مبارک و تقبل مسئولیت‌های وی توسط معاون رئیس‌جمهور را رد کرده است. محمد البرادعی نیز گفت که مقامات مصری از وی برای مذاکرات روز یکشنبه دعوت نکرده‌ بودند.


 


محمد مرسی از اعضای ارشد تشکل اسلامی اخوان‌المسلمین که در مذاکرات روز یکشنبه میان شماری از نمایندگان اپوزیسیون با مقامات مصری حضور داشته است، گفت که نتایج گفت‌وگوها رضایت‌بخش نبوده است. 


طی ۵۰ سال گذشته، این نخستین بار است که میان نمایندگان اخوان‌المسلمین و مقامات دولتی مصر گفت‌وگوهایی صورت می‌گیرد. این تشکل اسلامی هنوز در مصر غیرقانونی است. 


یک شخصیت ارشد دیگر اخوان‌المسلمین اظهار داشت که مقامات مصری «فقط بخشی از خواست‌های ما را پذیرفته‌اند». 


محمود عزت، فرد شماره دو اخوان‌المسلمین در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه تصریح کرد که پیشرفتی در مذاکرات حاصل نشده است. وی هشدار داد که حرکت‌های اعتراضی در خیابان‌ها ادامه خواهد یافت. 


آقای عزت افزود که خواسته‌های مردم مشروعیت دارد و یکی از این خواسته‌ها برکناری حسنی مبارک از مقام ریاست جمهوری است.


 


عمر سلیمان قبول مسئولیت ریاست جمهوری را رد کرد 


نماینده‌ی یکی از گروه‌های اپوزیسیون که نمی‌خواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما به عمر سلیمان پیشنهاد دادیم که رئیس‌جمهور طبق ماده ۱۳۹ قانون اساسی قدرت را به معاون خود واگذار کند، ولی او این پیشنهاد را رد کرد.» 


عمر سلیمان روز یکشنبه (۶ فوریه) زیر عنوان "گفت‌وگوی ملی" با نمایندگان اپوزیسیون دیدار و مذاکره کرده بود.

هرچند که در این مذاکرات توافق‌هایی در مورد اصلاح قانون اساسی و تشکیل کمیته‌ای بدین منظور صورت گرفت، ولی در مورد کناره‌گیری رسمی حسنی مبارک توافقی حاصل نشد. آینده‌ی حسنی مبارک هنوز در هاله‌ای از ابهام است. 

در صورت کناره‌‌گیری حسنی‌ مبارک از مقام ریاست جمهوری، طبق قانون اساسی کشور باید طی ۶۰ روز انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.


 


البرادعی: من دعوت نشده بودم 


محمد البرادعی، سیاستمدار مخالف حکومت مصر اظهار داشت که از وی برای شرکت در مذاکرات مقامات این کشور با نمایندگان نیروهای اپوزیسیون دعوت نشده بود. در این مذاکرات قرار بوده است درباره‌ی آینده‌ی کشور تصمیم گرفته شود. 


آقای البرادعی به خبرگزاری فرانسه گفت که «روند مذاکرات بسیار مبهم است و معلوم نیست کی با کی مذاکره می‌کند». 


محمد البرادعی، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل صلح و مدیر پیشین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک روز پیش از تظاهرات بزرگ در مصر از وین، پایتخت اتریش وارد قاهره شد.


 برخی نیروهای اپوزیسیون مایل نیستند که محمد البرادعی رهبری جنبشی اعتراضی را در دست گیرد. آنها وی را متهم می‌کنند که سالیان دراز در خارج از کشور به سر برده و در میان مردم مصر و در بطن جنبش دمکراسی‌خواهی و صحنه‌ی سیاسی کشور حضور نداشته است.

منبع: دویچه وله: 17 بهمن 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.