شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

رفسنجانی : جمهوری اسلامی آلترناتیو ندارد!

رادیو فرانسه

علی اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است که اکثریت مردم ایران  خواستار حفظ جمهوری اسلامی ایران هستند و اساساً نظام اسلامی ایران بی بدیل است.


علی اکبر هاشمی رفسنجانی در مصاحبه ای طولانی با نشریه جمهوری اسلامی با تکرار موضع رسمی رهبران حکومت اسلامی تهران در قبال رویدادهای جاری مصر و جهان عرب مدعی شد که قیام های مردمان مصر و تونس نیازمند رهبری همانند آیت الله خمینی است. با همین سخن رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تلویحاً پذیرفت که رهبری این جنبش ها در دست جریانات اسلامی نیست. با این حال، علی اکبر هاشمی رفسنجانی مدعی شد : از آنجا که فطرت مردمان منطقه اسلامی است، در نتیجه انقلاب های آنان نیز لزوماً اسلامی خواهد بود. علی اکبر هاشمی رفسنجانی نظیر رهبر جمهوری اسلامی ایران قیام جاری در مصر را با انقلاب 1357 علیه سلطنت محمدرضا شاه پهلوی مقایسه کرده، هر چند شخصیت هایی نظیر مهدی کروبی و میرحسین موسوی معتقدند که تحولات جاری درمصروکشورهای عربی منطقه بیشتر ملهم از جنبش سبز در ایران علیه استبداد و خودکامگی حاکم بر این کشور است. در حالی که این دو نامزد معترض دهمین انتخابات ریاست جمهوری خواستار مجوز از مقامات ایران برای برگزاری یک راهپیمایی در بیست و پنجم بهمن ماه شده اند، علی اکبرهاشمی رفسنجانی عموم مردم را برغم همه اختلافات به شرکت در تظاهرات بیست و دو بهمن ماه که از سوی حکومت برگزار می شود فراخوانده است.
علی اکبرهاشمی رفسنجانی درجای دیگری از اظهاراتش نارضایتی در ایران را واقعی دانسته، هرچند مدعی شده است که اکثریت مردم ایران برغم همۀ انتقادهایشان از وضع موجود خواستار حفظ نظام جمهوری اسلامی ایران هستند. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جای دیگری از اظهاراتش افزوده است که نظام جمهوری اسلامی ایران بی بدیل است و راهی جز حفظ این نظام و همزمان اصلاح و ترمیم کاستی های آن پیش رو نیست. علی اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است که مردم ایران چیزی جز رعایت حقوق مصرح خود درقانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نمی خواهند و در صورت انجام این مهم خیال رهبران نظام اسلامی ایران می تواند راحت باشد. علی اکبر هاشمی رفسنجانی نگفته است که از چه بابت خیال رهبران ایران باید راحت باشد. دراین حال، او پیش بینی کرده که تنها شاید درده، پانزده سال آینده نیاز به انجام اصلاحات در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باشد، بی آنکه بازصریحاً بگوید که کدام مواد از این قانون اساسی باید اصلاح شود.

منبع: رادیو فرانسه: 21 بهمن ۱۳۸۹
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فرانسه:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.