شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲ آوریل ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

گزارش‌هایی از آغاز تجمع اعتراضی در ایران

دویچه وله

خبرهایی از حضور چشمگیر مردم در برخی نقاط تهران منتشر شده است. در میدان صادقیه و میدان ولی عصر حضور مردم «انبوه» گزارش شده. مخالفان دولت ایران امروز تظاهراتی را در حمایت از اتفاقات اخیر در کشورهای عربی برگزار می‌کنند.


 


این گزارش مرتب تکمیل می‌شود
زمان خبرها به وقت اروپای مرکزی است[13:40] شاهدان عینی از شکل‌گیری جمعیت زیاد در میدان کالج خبر دادند. به گفته یک شاهد عینی جمعیت در حال حرک به سمت خیابان انقلاب بود که مورد حمله نیروی انتظامی قرار گرفت. در چهارراه کالج درگیری میان مردم و نیروی انتظامی رخ داده است. در میدان انقلاب نیز درگیری میان پلیس و مردم گزارش شده است. براساس گزارش‌ها تلفن‌های همراه در مناطق مرکزی تهران قطع شده است.


خبری از اصفهان و نجف‌آباد

[13:32] یک وب‌سایت مخالفان حکومت ایران از حضور مردم اصفهان و شهرهای اطراف به خصوص نجف آباد و خمینی شهر در میدان انقلاب اصفهان و خیابان‌های اطراف آن خبر می‌دهد. بر اساس این گزارش در میدان انقلاب و خیابان های اطراف آن به ویژه خیابان چهارباغ در دو طرف سی و سه پل جمعیت قابل توجه‌ای حضور دارند.


[13:30] یک شاهد عینی به دویچه‌وله گفت جمعیت در خیابان انقلاب در حال افزایش است. وی از ترافیک سنگین در این خیابان خبر داد و گفت برخی ماشین‌ها مرتب بوق می‌زنند و به نظر می‌رسد به این شکل در اعتراض شرکت کرده‌اند. وی همچنین گفت از فاصله‌ی دورتری صدا شعارهای معترضان شنیده می‌شود.


[13:25] از ساعتی پیش چند فروند بالگرد در فضای مرکز شهر تهران به گشت زنی می‌پردازند. به گزارش وب‌سایت سحام نیوز این اقدام به احتمال زیاد در جهت ارعاب از حضور مردم در راهپیمایی صورت می‌گیرد.


[13:20] از لحظاتی پیش دسترسی به کلمه و جرس از سایت‌های اصلی مخالفان ایران دچار مشکل شده است. همچنین ایلنا خبرگزاری کار ایران، ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی و سایت آفتاب نیز قابل دسترسی نیستند.


[13:15] سایت کلمه گزارش داد که میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، برای حضور در تظاهرات امروز مردم از میدان امام حسین به سمت میدان آزادی در تلاش هستند. به گزارش این وب‌سایت، نیروها امنیتی مانع خروج آنها شده‌اند و حتی محافظان میرحسین موسوی را تهدید کرده‌اند.


[12:50]  از تهران خبر می‌رسد که در تاکنون در شبکه موبایل و اینترنت اختلالی ایجاد نشده است. اما خبرگزاری رویتر گزارش داد که ایستگاه‌های مرکزی مترو تهران تعطیل شده‌اند. 


درگیری‌های پراکنده


[12:45]  یک شاهد عینی از خیابان ولی‌عصر از آغاز درگیری‌های پراکنده خبر می‌دهد. وی به دویچه‌وله گفت که حدفاصل میدان تا چهار راه ‌ولی‌عصر حضور نیروهای انتظامی پر رنگ است. این نیروها از نزدیک شدن معترضان به خیابان انقلاب جلوگیری می‌کنند. به گفته این شهروند تهرانی به نظر می‌رسد نیروهای انتظامی در تلاش هستند برخی پاساژهای اصلی در این خیابان را تعطیل کنند.

بستن خروجی‌های مترو


[12:40] یک شاهد عینی گزارش داد که در آریا شهر نیز تجمع مردم چشمگیر است. وی که عازم میدان انقلاب بود گفت خبرمی‌رسد که حدود هزار تن از گاردهای ویژه در این میدان مستقر شده‌اند و نیروهای امنیتی خروجی های همه ایستگاه‌های مترو را در مناطق حساس مرکز تهران بسته‌اند. آن‌ها اجازه خروج به مسافران نمی‌دهد.

[12:30] یک شاهد عینی به دویچه‌وله می‌گوید جمعیت بسیار زیادی در چهار راه ولی‌عصر جمع شده‌اند و فضا بسیار ملتهب است. وی می‌افزاید که جمعیت سکوت محض کرده و هیچ شعاری داده نمی‌شود.


همچنین از میدان ولی‌عصر اما خبر می‌رسد که جمعیت بسیاری شعار مرگ بر دیکتاتور سر می‌دهند. حضور نیروهای انتظامی نیز بسیار پر رنگ گزارش شده است. درگیری میان نیروهای انتظامی و مردم گزارش نشده است.


تکذیب صدور مجوز راهپیمایی


[12:00] در حالی که خبرهایی از حضور چشمگیر مردم در برخی نقاط تهران منتشر شده است سایت‌های خبری خبرهای ضد و نقیضی در مورد صدور مجوز راهپیمایی مخالفان منتشر کرده اند. سایت آفتاب با انتشار بیانیه وزارت کشور از صدور این مجوز خبر می‌دهد در همین حال خبرگزاری رسمی دولت این خبر را تکذیب کرده است.


سایت خبرگزاری رسمی ایران صدور مجوز برای راهپیمایی ۲۵ بهمن را تکذیب کرد. پیش از این سایت آفتاب اعلام کرده بود که وزارت کشور در پاسخ به در خواست عبدالله گل رئیس جمهور کشور ترکیه که هم اکنون در تهران به سر می برد، راهپیمایی سکوت امروز، ساعت ۳ ظهر، ۲۵ بهمن ماه را در صورت همکاری و مساعدت مردم مجاز و قانونی خواند.


در همین حال اکثر سایت‌های خبری ایران از جمله آفتاب، بازتاب و خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی قابل دسترسی نیست. به نظر می‌رسد کشمکش سایبری در فضای مجازی نیز میان مخالفان و موافقان حکومت آغاز شده است.


[11:40] به گزارش برخی سایت‌های خبری مخالفان حکومت ایران از ساعاتی پیش حضور تجمع کنندگان در برخی نقاط تهران گزارش شده است. مخالفان دولت ایران اعلام کرده‌اند که امروز در حمایت از "قیام مردم تونس و مصر" تظاهرات اعتراضی برگزار خواهند کرد.


یک شاهد عینی به دویچه‌وله گفت در میدان صادقیه واقع در غرب تهران حضور مردم بسیار پر رنگ است. وی همچنین از حضور نیروهای انتظامی در این میدان خبر داد.


یک شاهد دیگر نیز از وجود "جوی ملتهب" در چهار راه ولی‌عصر تهران خبر داد. وی افزود که حضور مردم بیش از حد معمول است اما از نیروهای انتظامی خبری نیست.

در گزارشی دیگر خبرگزاری رویترز از تهران خبر داده که مأموران امنیتی در خیابان‌های مرکز شهر حضور پر رنگی دارند. یک شاهد عینی نیز به این خبرگزاری گفته است خودروهای پلیس در حالی که شیشه آن‌ها با پرده مشکی پوشیده شده، اطراف زندان اوین مستقر هستند.

منبع: دویچه وله: 25 بهمن 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.