شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

انفاکتوس روسی راکتور بوشهر

ایسنا

سلطانيه در گفت‌وگو با ايسنا:
خروج سوخت از قلب رآكتور بوشهر با درخواست روسيه انجام مي‌شود

 

نماينده دائم ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و ديگر سازمان‌هاي بين‌المللي گفت: براساس درخواست روسيه كه مسوول تكميل نيروگاه اتمي بوشهر است، سوخت داخل قلب رآكتور براي انجام برخي آزمايش‌ها و اقدامات فني براي مدتي از قلب خارج مي‌شود.

علي‌اصغر سلطانيه در گفت‌وگو با خبرنگار انرژي هسته‌يي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در پاسخ به اين كه دليل خارج كردن مجدد سوخت از قلب رآكتور نيروگاه بوشهر چيست؟ اظهار كرد: براساس درخواست روسيه براي انجام برخي آزمايش‌ها و اقدامات فني، سوخت از داخل قلب رآكتور خارج و پس از انجام آزمايش‌ها مجددا در قلب رآكتور قرار مي‌گيرد.

او گفت: اين درخواست روسيه مورد موافقت ايران قرار گرفته است و با توجه به نظارت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در روند راه‌اندازي و بهره‌برداري نيروگاه بوشهر، اين موضوع از سوي ايران به آژانس نيز اطلاع داده شده است و آژانس بر اين روند نظارت كامل دارد.

سلطانيه تاكيد كرد: مسووليت كامل تكميل نيروگاه اتمي بوشهر با ايمني بالا، روسيه است و ايران همواره ايمني نيروگاه را با بالاترين استانداردهاي جهاني در اولويت و مورد تاكيد قرار داده است.

به گزارش ايسنا، در بند 42 گزارش مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره ايران كه روز جمعه در اختيار 35 عضو شوراي حكام آژانس و شوراي امنيت سازمان ملل قرار گرفته است آمده است: در 16ـ 15 فوريه 2011، آژانس در نيروگاه برق هسته‌يي بوشهر (BNPP) به بازرسي پرداخت و مواد هسته‌يي موجود در اين تاسيسات را راستي آزمايي كرد. در 23 فوريه 2011، ايران به آژانس اطلاع داد كه بايد مجتمع‌هاي سوخت را از قلب رآكتور خارج كند و آژانس و ايران درباره ضرورت تدابير پادماني توافق كرده‌اند.

سلطانيه پيش از اين در گفت‌وگو با خبرنگار انرژي هسته‌يي ايسنا، با اشاره به انتشار گزارش جديد مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره ايران اظهار كرد: براي بيست و ششمين بار انحراف نداشتن فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران به اهداف نظامي نشان داده شد.

وي گفت: در اين گزارش براي اولين بار به دليل اصرار 120 كشور عضو غيرمتعهدها مديركل آژانس گزارش خود را به دو بخش تقسيم كرد بخش اول شامل كليه همكاري‌هاي ايران و بازرسي‌هاي آژانس مطابق معاهده ان‌.پي.‌تي است كه اين مساله نشان مي‌دهد ايران متعهدانه به همكاري خود با آژانس ادامه داده است. هم‌چنين در تمامي اين گزارش نظارت آژانس بر فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران از جمله غني‌سازي مشاهده مي‌شود.

سلطانيه به بخش دوم گزارش آمانو اشاره كرد و گفت: بخش دوم مربوط به خواسته‌هاي غيرحقوقي قطعنامه‌هاي شوراي امنيت از ايران است كه بارها با استناد به مدارك حقوقي، وجاهت نداشتن اين قطعنامه‌ها را ثابت كرده‌ايم و از اين رو معتقديم قطعنامه‌ها قابليت اجرا شدن ندارند.

نماينده ايران در آژانس تاكيد كرد: تفكيك اين دو مساله يعني خواسته‌هاي قانوني و حقوقي آژانس و خواسته‌هاي غيرحقوقي و غيرقانوني شوراي امنيت از خواسته‌ها و انتظارات اولين گام نسبتا مثبت توسط مديركل آژانس است كه برداشته شده است و اميدواريم گام‌هاي بعدي در رفع نواقص گزارش‌دهي برداشته شود.

سلطانيه با اشاره به محتواي گزارش اخير آمانو ادامه داد: در اين گزارش شفاف‌تر از قبل بر اين كه ايران هيچ‌گونه فعاليت بازفرآوري ندارد تاكيد شده است و اظهارات قبلي ايران در اين باره توسط آژانس در گزارش مورد توجه و تاييد قرار گرفته است.

نماينده ايران در آژانس با بيان اين كه اين گزارش در بخش‌هايي باز هم وارد جزييات فني شده است كه دليلي براي انتشار اين جزييات نيست، تصريح كرد: اما اين روند نشان مي‌دهد كه جمهوري اسلامي ايران به تعهدات خود طبق معاهده ان.‌پي.‌تي كاملا پايبند بوده است.

به گزارش ايسنا، مديركل آژانس گزارش 12 صفحه‌اي خود درباره ايران را بعدازظهر روز گذشته (جمعه) در اختيار 35 عضو شوراي حكام قرار داد.

قرار است اين گزارش در نشست هفته آينده شوراي حكام مورد بررسي قرار گيرد.

آمانو در صفحه 11 اين گزارش به تاسيساتي كه ايران آن‌ها را مطابق پادمان جامع و معاهده ان.‌پي.‌تي براي راستي‌آزمايي به آژانس اعلام و اظهار كرده است اشاره كرده و در صفحه 12 به طور جداگانه خواست‌هاي شوراي امنيت و شوراي حكام كه فراتر از پادمان جامع و در چارچوب پروتكل الحاقي است را بيان كرده است.

اين درحالي است كه ايران بارها اعلام كرده خواست‌هاي شوراي امنيت را با توجه به غيرقانوني و غيرحقوقي بودن آن‌ها و درخواست‌هاي فراتر تعهدات ايران اجرا نمي‌كند.

 

 

منبع: ایسنا، 7 اسفند 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.