شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آغاز تحصن همزمان در ۳۰ شهر دنیا در اعتراض به بازداشت موسوی و کروبی

دویچه وله

قرار است بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل، در روزهای آینده گزارشی از موارد نقض حقوق‌بشر در ایران را در سازمان ملل ارائه دهد. در آستانه ارائه این گزارش، فراخوانی برای تحصن همزمان در ۳۰ شهر مختلف دنیا منتشر شده است.


تجمع و تحصن معترضان در اعتراض به "بازداشت خانگی رهبران سبز"، همزمان در ۳۰ شهر مختلف اروپا و آمریکا ازروز شنبه (۲۱ اسفند / ۱۲ مارس) آغاز شد. قرار است این تحصن تا روز دوشنبه (۲۳ اسفند / ۱۴ مارس)  ادامه پیدا کند. فراخوان این تجمع همزمان از سوی فعالان دانشجویی خارج از ایران منتشر شده بود.


پویان محمودیان، عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه اميرکبير و مديرمسئول نشريه دانشجويی "ريوار"، از تحصن امروز مقابل دفتر سازمان ملل در ژنو سوئیس می‌گوید: « ۱۲مارس، از ساعت ۱۲ تا ساعت ۴ بعدازظهر، در مقابل دفتر سازمان ملل در شهر ژنو، تجمع و تحصنی به دعوت و فراخوان "فعالین دانشجویی خارج از کشور" برگزار شد. شرکت کنندگان با برگزاری تحصن آرام و با در دست گرفتن پلاکاردها و عکس‏هایی از زندانیان سیاسی و رهبران جنبش سبز، خواستار آزادی زندانیان سیاسی و مشخص شدن وضعیت آقایان موسوی و کروبی، به عنوان رهبران این جنبش اعتراضی شدند.»


بر اساس این فراخوان همچنین قرار است بان کی‌مون دبیر کل سازمان ملل متحد، گزارش موارد نقض حقوق بشر در ایران را در سازمان ملل بخواند. پویان محمودیان، در این مورد می‌گوید: « روز ۱۴ مارس، قرار است آقای بان‏کی‏مون گزارشی در باره‏ی وضعیت و شرایط ایران قرائت کنند. به همین منظور، فعالین دانشجویی خارج از کشور هم تصمیم دارند که به صورت هم‏زمان تحصنی را خارج از دفتر سازمان ملل برقرار کنند. امیدواریم فعالین دانشجویی که به‏تازگی از ایران خارج شده‏اند و می‏توانند به‏طور نزدیک نسبت به شرایط ایران استشهادنامه بدهند و دیپلمات‏های غربی را نسبت به شرایط ایران آگاه کنند، در مقر سازمان ملل حضور پیدا کنند و با دیپلمات‏های غربی صحبت کنند.»


به گفته پویان محمودیان، این تجمعات در روزهای آینده (۱۳ و ۱۴ مارس / ۲۲ و ۲۳ اسفند) ادامه خواهد داشت. برلین، پایتخت آلمان، نیز یکی از ۳۰ شهری است که تحصن در آن برگزار می‌شود. سهند زمانی عضو "گروه هماهنگی اعتراض به بازداشت رهبران جنبش سبز" در پاسخ به این سوال که چرا موضوع این تحصن همزمان، "بازداشت آقایان موسوی و کروبی" انتخاب شده است، پاسخ می‌دهد: « چون این دو نفر، پا به پای مردم ایران آمده‏اند و روی قولی که داده بودند، ایستاده‏اند. تا به‏حال تمام مردم ایران منتظر بودند که این دو شخص به آن‏ها نیرو بدهند و با آن‏‏‏ها همکاری بکنند، این دو در طی ۲۰ ماه گذشته روی آزادی زندانیان سیاسی تاکید کرده‏اند، حال که خودشان جزو زندانیان سیاسی هستند، ما باید روی آزادی آن‏ها تاکید کنیم.»


به گفته سهند زمانی، خواست مشترک تمام تشکل‌هایی که برای این تحصن فراخوان داده‌اند، توجه سازمان‏های بین‏المللی حقوق بشر، سازمان ملل و بخصوص بان‏کی‏مون، دبیر کل این سازمان، نسبت به این قضیه است.

منبع: دویچه وله: 21 اسفند 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.