شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ -  ۷ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تعیین تکلیف در فضای متفرق و پراکندگی سنگین

ایرنا

به رئیس جمهور غبطه می خورم

شايد كمتر كسي گمان ببرد كه اين سخن را از زبان 'محمد رضا باهنر' مي شنود؛ باهنري كه برخي گمان مي كنند از دولت فاصله گرفته است.
روايت خود باهنر در اين زمينه گوياي همه چيز است: ' در دولت نهم بسيار شايعه بود كه فلاني در دولت، نيرو و وزير دارد و بنده چندين بار اعلام كردم كه حتي يك نفر را هم به رييس جمهور معرفي نكرده ام ...' و در دولت دهم ' به واسطه تجربه اي كه در مجلس داشتم زماني كه ليست آقاي رييس جمهور را ديدم، گفتم ممكن است كه هفت يا هشت وزير راي نياورد؛ برخي ها فكر مي كردند كه باهنر عوض شده است در حالي كه من در آن زمان جو عمومي مجلس را بيان كردم ...'.
دبيركل جامعه مهندسين نكته جالب ديگري هم دارد كه بگويد ...' به صورت قاطع مي گويم كه احمدي نژاد بسيار به من محبت دارد، احمدي نژاد حضور يك فردي مثل من را در مجلس بر افرادي كه خيلي صل علي محمد مي گويند و دست مي بوسند و تا كمر خم مي شوند، ترجيح مي دهد.'
باهنر نماينده مجلس شوراي اسلامي در دوره‌هاي دوم، سوم، چهارم، پنجم، هفتم بوده و اكنون نيز در مجلس هشتم حضور دارد ؛ او كه دبيركل جامعه اسلامي مهندسين است، به همراه تشكلش از هم اكنون به فكر مجلس آينده نيز مي باشد.
او برادر شهيد محمدجواد باهنر نخست‌وزير سابق ايران است كه در سال 1360 ترور شد.

همه اين ويژگي ها، خبرنگار سياسي ايرنا را بر آن داشت كه تا در روزي سرد و زمستاني به گفت و گويي داغ با محمد رضا باهنر بنشيند.

**استيضاح معطل كردن مملكت است
- در جلسه اخير استيضاح وزير نيرو شاهد فعاليت زياد آقاي باهنر بوديم كه به اصطلاح وزير نيفتد، باهنر عوض شده است؟!
* مشخص است كه رفتار ما را رصد مي كنيد! كساني كه در مديريت مجلس هستند همواره بر اين مساله تاكيد داشته اند كه برخورد مجلس با دولت بايد به حداقل برسد، با توجه به تجربه 20 ساله بنده، اين كه بنا باشد كه هر زمان 10 نماينده طرح را امضا كنند كه يك وزير استيضاح شود، درست نيست زيرا هيچ وزيري نيست كه از ميان 200 و اندي نماينده 10 مخالف نداشته باشد.
اگر بنا باشد كه هميشه 10 نماينده مخالف بتوانند از اين حق قانوني خود استفاده كنند، اين معطل كردن مملكت است، در قضيه استيضاح نمايندگان بايد احساس كنند كه يك خواست عمومي مجلس مطرح است نه اين كه تنها 10 نماينده بخواهند وزيري را استيضاح كنند.
بر اين اساس هيات رييسه هاي مجلس بسيار تلاش مي كنند كه استيضاح به صحن نيايد و يا قبل از اين كه به صحن بيايد آن را رفع و رجوع كنند تا حل شود. در تمامي دولت ها اين مساله مصداق داشته است. البته من الان در هيات رييسه نيستم.

**در دولت نهم حتي يك نفر را هم به رييس جمهور معرفي نكردم
- برخي معتقدند رفتار آقاي باهنر در قبال دولت نهم و دهم تغيير كرده است آيا اين برداشت درست است؟
* در دولت نهم بسيار شايعه بود كه فلاني در دولت، نيرو و وزير دارد و بنده چندين بار اعلام كردم كه حتي يك نفر را هم به رييس جمهور معرفي نكردم، عده اي مي گفتند محمد مهدي زاهدي وزير علوم و تحقيقات را بنده به رييس جمهور معرفي كردم زيرا ايشان از دوستان و همشهريان بنده بودند، در حالي كه زماني كه من فهميدم كه زاهدي در ليست وزراي رييس جمهور است، تعجب كردم و مدتي فكر مي كردم كه چه طور رييس جمهور با وي آشنا شده است، در آخر متوجه شدم آقاي زاهدي رييس شوراي شهر استان كرمان بوده و به واسطه اين كه آقاي احمدي نژاد شهردار تهران بودند در جلسات شوراي شهرهاي بزرگ با هم جلسات مشترك داشتند و در آن جلسه اين دو با هم آشنا شدند.
در اوايل دولت احمدي نژاد يك تفاهم غير اعلام شده اي داشتيم، ولي دوستي ها و رفاقت ها نبايد مانع انجام وظيفه شود.
بنده به واسطه تجربه اي كه در مجلس داشتم زماني كه ليست آقاي رييس جمور را براي دولت دهم ديدم، گفتم ممكن است كه هفت يا هشت وزير راي نياورد. برخي ها فكر مي كردند كه باهنر عوض شده است در حالي كه من در آن زمان جو عمومي مجلس را بيان كردم؛ پس از اين كه رهبر معظم انقلاب اظهار تمايل كردند كه وزرا راي بياورند با تلاش هاي بسياري كه انجام داديم كه عدد بر روي سه ايستاد و تنها سه وزير پيشنهادي راي نياوردند.

**به احمدي نژاد غبطه مي خورم
- رابطه تان با آقاي احمدي نژاد چگونه است؟
* من به دولت علاقه مندم و بسياري از كارها و اقداماتي را كه آقاي احمدي نژاد انجام مي دهد قبول دارم و حتي به دلسوزي و علاقه ايشان، طراوات و شادابي رييس جمهور غبطه مي خورم، شايد ما نتوانيم در برخي مواقع به اندازه او كار كنيم.
ولي در برخي مواقع هم مسائل اصولي مطرح است،در برنامه پنجم با اين كه جزو هيات رييسه مجلس نبودم ولي مي توانستم رييس كميسيون شوم در خصوص برنامه، هشت يا 9ماه كار انجام داديم در اين زمينه بحث ها جدي بود، ولي ما در اين خصوص اقدامات جدي انجام داديم و پس از آن خدمت رهبر معظم انقلاب شرفياب شديم.
امروز واقعا علاقه مند هستيم اين كار مورد ارزيابي قاطبه اساتيد داشگاه ها، اقتصاددانان جامعه شناسان و طرفداران دولت قرار گيرد. برخي ها معتقد بودند فراكسيون به دليل آن كه طرفدار دولت است، قانون برنامه اي را كه دولت داده همان طور تصويب كند.
در حالي كه شاهد بوديم كه لايحه برنامه تعداد زيادي از احكامش تغيير كرد و در بسياري از اين تغييرات، دولت راضي و قانع بود و احساس مي كرد كه كار كارشناسي صورت گرفته است.
در زمان رسيدگي برخي ها مي خواستند، مساله را به شكلي مطرح كنند كه مثلا مجلس چوب لاي چرخ دولت مي گذارد و كارشكني مي كند ولي اين طور نبود و دولت در برخي از مواقع راضي بود،در بسياري از مواقع با دولت تفاهم داشتيم، در كل اصلاحات رو به جلو بود.

**احمدي نژاد به من محبت دارد
- نظر احمدي نژاد ...؟
*به صورت قاطع مي گويم كه احمدي نژاد بسيار به من محبت دارد، احمدي نژاد حضور يك فردي مثل من را در مجلس بر افرادي كه خيلي صل علي محمد مي گويند و دست مي بوسند و تا كمر خم مي شوند، ترجيح مي دهد.

** خودي و غير خودي
- برخي معتقدند كه صحنه سياسي ايران پس از فتنه 88 تغيير كرده و تقسيم بندي هاي گذشته در مورد بازيگران كنوني عرصه سياسي چندان دقيق نيست به نظر شما عرصه جديد را چگونه مي توان ترسيم كرد؟
* در اين خصوص بايد به سال 78 و حادثه كوي دانشگاه تهران بازگرديم، در آن زمان حوادثي در مملكت اتفاق افتاد كه رهبر معظم انقلاب بعد از آن حوادث شخصا تكليفي را احساس كردند و به فاصله دو ماه از آن حادثه تمامي فعالان سياسي و احزاب كشور را دعوت كردند و با آنان جلسات خصوصي گذاشتند، رهبر معظم انقلاب حتي از گروه هايي كه امروز به صف ضد انقلاب پيوستند نيز دعوت كرده بودند.
جامعه اسلامي مهندسين نيز در كنار انجمن اسلامي پزشكان، جمعيت ايثارگران و موتلفه اسلامي دعوت شد، ترجيع بند بيانات رهبر معظم انقلاب در آن جلسه اين بود كه ايشان مي فرمودند شما كه خود را طرفدار انقلاب مي دانيد چرا اينقدر بين خود خط و خطوط غير ضروري كشيده ايد كه همه احساس كنيد كه انسان هاي كوچك و محدودي هستيد و در موقع فعاليت هاي سياسي گاهي با كساني كه در مجموعه نيستند لابي مي كنيد.
ايشان توصيه اي داشتند كه بايد خودي از غير خودي مشخص شود و خطوط غير ضروري را كم رنگ كرد. ايشان احكام نوراني اسلام، نظام جمهوري اسلامي با خط قانون اساسي، خط امام و ولايت فقيه را چهار مولفه اي دانستند كه افراد خودي را مشخص مي كرد.
اين مساله را رهبري 11 سال قبل فرمودند و ايشان اصولگرايي و بايدها و نبايدهايي آن را نيز تعريف كردند.

** تكليف خواص
-25 بهمن را يك نقطه عطف در قبال فتنه مي دانند، نظر شما چيست؟
* قبل از انتخابات 88 ، نمايش جالبي از دموكراسي اتفاق افتاد و آن موقع طرفداران يك كانديدا يك طرف و طرفداران ديگر در طرف ديگر با هم بحث مي كردند ولي مشكلي با هم نداشتند در برخي از مواقع در ميتينگ هاي خياباني اين دو صف ضربدري از ميان هم رد مي شدند و نمايش دموكراسي بود ولي بعد از جريان انتخابات و اعلام نامزد پيروز، طرف شكست خورده، انتخابات را پايان يافته تلقي نكرد و ادعاهاي ديگري را مطرح كرد.
تعبير آنان اين بود كه چون در صندوق ها برنده نشدند بايد به خيابان ها بيايند و با جنگ و لشگر كشي برنده شوند. ختم اين غائله از نظر عوام و توده مردم در نهم دي ماه اعلام شد ولي اين ختم غائله براي خواص نبود و آنان همچنان ادامه مي دادند
تكليف همه خواص هم در 25 بهمن امسال روشن شد و اين روز حجت را بر همه تمام كرد.

** موسوي و كروبي به حالت مشمئز كننده رسيدند
* موسوي و كروبي احساس كردند در كشور نيرو كم دارند از اين رو به سراغ آن طرف آبي ها كه ضد انقلاب ها، اسرائيلي ها و آمريكايي ها جزو آن بودند رفتند و خود را له كردند و به حالت مشمئز كننده امروز رسيدند و باعث شدند كه مردم از آنان متنفر شوند.

** توقع از هاشمي رفسنجاني
- عملكرد هاشمي در قابل فتنه چگونه بود؟
* توقع از هاشمي رفسنجاني اين بود كه بعد جريان فتنه موضع خود را بيان مي كرد و زودتر از اين ها موضع شفاف مي گرفت.
البته يك نكته بگويم ؛ درست است كه برخي فرزندان خواص مشكلات سياسي دارند ولي اين مشكلات نبايد باعث شود كه برخي ها به خود اجازه دهند به آنان اتهامات اخلاقي ببندند اين ظلم به انقلاب است ما اين تندروي ها را محكوم مي كنيم اين افراد بايد بدانند كه اين گونه رفتارها مظلوميت ايجاد مي كند.
فرزندان مسئولين اگر مشكلات سياسي و اقتصادي دارند بايد با آنان برخورد شود، در دادگاه اسلامي اگر كسي محكوم به اعدام شد اعدامش مي كنند ولي حق تهمت زدن به او را نداريم.

** جريان اصلاح طلبي تكليف خود را با سران فتنه مشخص كند
- آيا در رقابت هاي آينده جايي براي اصلاح طلبان هست؟
* با اينكه در ميان اصلاح طلبان پراكندگي سنگيني وجود دارد ولي اعتقاد من اين است كه جريان 'اصلاح طلبي سالم' مي تواند در فضاي سياسي به حيات خود ادامه دهد،‌ولي آنان بايد تكليف خود را با دو مساله روشن كنند، نخست اين كه اصلاح طلبي را معنا كنند و بايدها و نبايدهاي آن را مشخص كنند و دوم اين كه تكليف خود را با سران فتنه مشخص كنند در اين صورت مي توانند در چارچوب قانون اساسي ادامه حيات دهند.

** منشور جامعتين جامع و مانع است
- اصولگرايان براي رقابت آينده چه برنامه دارند؟
* فضاي فكر اصولگرايان نيز يك مقدار متفرق است، با قدم جامعتين براي اين كه اصولگرايان به وحدت برسند بسياري از بايدها و نبايدها مشخص مي شود، اين بايدها و نبايدها نيز از فرمايشات رهبر معظم انقلاب استخراج شده است، اين منشور بسيار خوب است و مي تواند تكليف اصولگرايي را مشخص كند.
در اصولگرايي يك اختلاف نظر اساسي وجود دارد اين كه عده اي مي گويند اصولگرايي هر چه ناب تر بهتر .معنايش اين است كه اگر يكي چند درصد مشكل دارد بايد بياندازيمش بيرون و آن عده خلوص طرف مقابل را بر اساس اعتقادات خود نگاه مي كنند. گروه ديگر مي گويند كه بايد تعيين شود كه فرد چه بايدها و نبايدهايي دارد و سعي اين افراد جذب حداكثري و دفع حداقلي است.
منشور جامعتين در اين راستا جامع و مانع است و وحدت حداكثري در زير آن ممكن است.

** اصلاح طلبي تمام نشد - اصولگرايان متحد شوند
- در انتخابات آتي مجلس رقابت اصلي ميان چه گروه هايي است؟
* تفكر اصلاح طلبي تمام شده نيست اما اگر اصلاح طلبان هنجارشكن باشند حق ورود به صحنه انتخابات را ندارند، اما اگر آنان در چارچوب قانون اساسي مي خواهند رقابت كنند اين كه فكر كنيم اين تفكر مرده، ساده نگاري است.
برخي ها مي گويند حالا كه رقيب اصلاح طلب نداريم، اصولگرايان دو تكه شوند و با هم رقابت كنند كه من اين را هم قبول ندارم زيرا اين يك كار ساده انگارانه است و اصولگراها بايد يكي باشند.
در انتخابات مجلس بايد يك ليست اصولگرايي بيرون آيد ممكن است كه اين ليست مثلث نباشد و به شكل مربع يا شش ضلعي باشد، جامعه روحانيت مبارز و جامعه مدرسين يك چتر حمايتي اعلام كرده كه همگي بايد زير آن باشيم.
هيات سه نفره پيشنهادي 'عسگر اولادي'،' ولايتي' و 'حدادعادل' كه مورد تاييد رييس جمهور و جامعتين هستند قرار است ساختارهاي همكاري اصولگرايي را تعريف كنند.
ممكن است در حوزه هاي انتخابي يك نفره، مثلا چند اصولگرا با يكديگر رقابت كنند زيرا جريان هاي سياسي و حزبي در حوزه انتخابي كوچك زياد موثر نيستند ولي در شهرهاي بزرگ و كلان شهرها بايد يك ليست از اصولگرايي بيرون آيد و تفرقه در اين ميان به نفع اصولگرايان نيست.
كميته سه نفره به دنبال مذاكره هستند و طبيعي است كه خودمان براي افزايش ظرفيت اصولگرايي تلاش هاي انتخاباتي خود را آغاز مي كنيم اما وحدت زير چتر جامعتين يعني جامعه روحانيت مبارز تهران و جامعه مدرسين حوزه علميه قم از مهمترين راهبردهاي اصولگرايان است.
ساختارهاي تشكيلاتي كه اين كميته 3 نفره مشخص مي كند و كارهاي اجرايي كه خودمان انجام مي دهيم و وحدت زير چتر جامعتين، سياست هاي راهبردي ما در عرصه انتخابات است.
افزايش تعداد اعضاي اين كميته از سه به هفت يا ده نفر به خود اعضاي اين كميته ارتباط دارد و در صورت تصميم به افزايش نيز بايد مجموعه اي را دعوت كنند كه مورد قبول همه اصولگرايان باشد.

** متكي در چارچوب جبهه
- گويي آقاي متكي تاكيد كرده كه فعاليت حزبي نمي كند اين با گفته پيشين شما در اين زمينه تفاوت ندارد؟
* آقاي متكي عضو جبهه پيروان خط امام و رهبري بودند ولي پس از اين كه به وزارت خارجه رفتند بر اساس اساس نامه وزارت خارجه در تشكيلات شركت نمي كردند ولي ايشان در چارچوب جبهه پيروان خط امام و رهبري هستند.

** ثمره هاشمي احترام دايي اش را دارد
- اما سوال آخر؛ آخرين ديدارتان با آقاي ثمره هاشمي كي بود و در چه خصوص با هم صحبت كرديد؟
* معمولا با ايشان ديدارهاي خانوادگي زيادي داريم ولي بحث هاي سياسي كمتر مطرح مي شود، برخي مواقع بحث هاي مشترك داريم ولي در مواقعي كه اختلاق نظر داريم سعي مي كنيم با هم بحث نكنيم، بالاخره ثمره هاشمي احترام دايي اش را دارد.

گفت وگو از سميه لاري
سيام/9121

منبع: ایرنا، 22 اسفند 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.