شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ -  ۸ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تغيير ديدگاه امارات

ایرنا

تغيير ديدگاه امارات، حقانيت و قدرت ايران اسلامي

تهران - بررسي تحولات پرشتاب منطقه خاورميانه حاكي از صدور انقلاب اسلامي و قدرت برتر ايران اسلامي در منطقه است.

'تغيير ديدگاه امارات عربي متحده را مي توان گام مناسبي در جهت تصحيح رويكرد اين كشور تلقي كرد.'
سخنان فوق واكنش رامين مهمانپرست سخنگوي دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران به بيانيه اجلاس 118 وزراي خارجه شوراي همكاري خليج فارس بود. اين موضع رسمي جمهوري اسلامي ايران پس از آن اتخاذ شد كه وزير امور خارجه امارات در يكصد و هجدهمين نشست شوراي همكاري خليج فارس در رياض از اعضاي اين شورا خواست تا با توجه به توافق ابوظبي و تهران براي حل مسالمت آميز موضوع جزاير ايراني از گنجاندن اين موضوع در بيانيه پاياني، خودداري كند.
شوراي همكاري خليج‌فارس كه در نشست اخير خود به فكر چاره‌جويي براي گسترش قيام‌هاي مردمي در كشورهاي عربي بود، پس از پايان نشست خود در رياض، روز پنجشنبه در بيانيه پاياني اين نشست اعلام كرد: بنا بر توافق امارات و جمهوري اسلامي ايران بر ايجاد زمينه مناسب براي حل اختلاف درباره جزاير سه‌گانه دولت ابوظبي از شوراي وزارتي كشورهاي عضو شوراي همكاري خواست تا در بيانيه پاياني خود بخش خاصي به اين موضوع اختصاص ندهد تا فضاي مناسب براي به نتيجه رسيدن تلاش‌هاي مشترك امارات و ايران در اين زمينه فراهم شود.
البته مواضع ايراني شوراي همكاري خليج فارس تنها در اين مسئله خلاصه نشد، حكام عرب علاوه بر اينكه بر ضرورت رابطه با ايران بر اساس حسن همجواري و احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلي و حل مسالمت‌آميز اختلافات و عدم به كار‌گيري قوه قهريه يا تهديد عليه ايران تأكيد كردند، در موضوع برنامه هسته‌اي ايران نيز بار ديگر بر حل صلح‌آميز اين مسئله تصريح كردند. آنها همچنين اعلام كردند كه معمر قذافي ديكتاتور ليبي را به رسميت نمي شناسند.
اگر چه جمهوري اسلامي ايران همواره و بويژه پس از طرح ادعاهاي بي اساس، از تماميت ارضي خود در موضوع جزاير سه گانه ايراني دفاع قاطعانه كرده است اما چرخش اماراتي ها و به دنبال آن كشورهاي عرب حوزه خليج فارس در قبال جزاير ايراني آن هم در روزهايي كه نداي انقلاب اسلامي 57 از كشورهاي عربي به گوش مي رسد، شايد دلايل ديگري هم داشته باشد.
امروزه كه بيداري اسلامي در دنيا و علي الخصوص در جهان عرب، منافع ديكتاتورها و حاميان غربي آنها را به خطر انداخته است و موج جديدي از خروش ملت ها به نمايش درآمده است، طبيعي است كه قدرت نظام مردمي و اسلامي ايران بيش از پيش نمايان شود. برگزاري نمازهاي جمعه و جماعت در ميدان التحرير قاهره و خيزش علماي ديني در اسكندريه، فعال شدن اسلام گرايان در تونس، اضمحلال قذافي و عزم جدي بحريني ها براي تغيير، همگي يادآور انقلاب اسلامي ملت ايران در 32 سال قبل است. تبديل ايران به قدرت اول خاورميانه، ديگر رژيم هاي منطقه را وادار به كرنش در برابر جمهوري اسلامي كرده است.
طي ساليان اخير حمايت ملت هاي منطقه بويژه ملل عرب از انقلاب اسلامي ايران و محبوبيت مسوولان عالي نظام در ميان اين ملت ها بر سران اين كشورها آشكار شده بود تا آنجا كه در همه نظرسنجي هاي صورت گرفته از سوي مراكز و نهادهاي معتبر در منطقه و دنيا، مردم منطقه حمايت خود را از جمهوري اسلامي ايران و علي الخصوص فعاليت هاي هسته اي كشورمان با وجود موج سنگين ايران هراسي امريكا و انگليس نشان داده بودند اما در آن روز حكام عرب خود را مستظهر به حمايت هاي سياسي نظامي غرب مي دانستند.
واهمه حكام عرب از سقوط حكومت‌هاي ديكتاتوري نزديك به غرب و شكل‌گيري حكومت‌هاي عرب اسلام‌گرا و نزديك به ايران و جمهوري اسلامي عربي موجب شده تا اين كشورهاي عربي از يك سو به دنبال نزديك شدن به ايران بوده و از سوي ديگر مي‌كوشند تا از گسترش قيام‌هاي مردمي و سقوط رژيم‌هاي عربي جلوگيري كنند.
نزديك شدن به ايران اين منفعت را براي حكومت هاي عرب دارد كه به ملت هاي خود از روابط نزديك با ايران بگويند و با هم پيمان نشان دادن خويش با ايران، از شدت اعتراضات مردمي بكاهند.
كسي نمي تواند نقش بي بديل خطبه هاي تاريخي رهبر معظم انقلاب اسلامي در 15 بهمن سال جاري در حصول قيام مردم مصر را انكار كند.
به موازات اينكه دولت هاي عربي به ايران نزديك مي شوند از غرب فاصله مي گيرند. مقامات امارات متحده عربي در همان روزهايي كه با تحريك غربي ها ادعاهاي واهي خود درباره جزاير ايراني را تكرار مي كردند، با سازمان پيمان آتلانتيك شمالي ( ناتو) موافقت نامه همكاري‌هاي اطلاعاتي دو جانبه امضا كردند، اجازه تاسيس پايگاه نظامي به فرانسه دادند، پنج ميليارد دلار سلاح از ايالات متحده امريكا خريدند و 60 درصد از بازار تسليحاتي خود را در اختيار امريكا قرار دادند.
كشورهاي عضو شوراي همكاري خليج‌فارس از سال 1997 تا سال 2006 بالغ بر 300 ميليارد دلار در زمينه خريد تجهيزات نظامي سرمايه‌گذاري كرده‌اند، به ‌گونه‌اي كه رتبه نخست افزايش بودجه نظامي جهان در اين سال‌ها به كشورهاي شوراي همكاري خليج‌فارس اختصاص دارد. در واقع ميزان سرمايه‌گذاري نظامي اين كشورها حجم بالايي را در مقايسه با توليد ناخالص ملي به خود اختصاص داده است.
امروز بر حكام عرب ثابت شده است كه داشتن تسليحات نظامي پيشرفته غربي و ارتباط نزديك با غرب نه تنها نمي تواند آنها را به ادامه سلطنت اميدوار كند بلكه بر آتش خشم ملت هاي ضدغربي و ضدامريكايي اين كشورها خواهد افزود. شايد به همين خاطر بود كه 'محمد رفاعه الطهطاوي' مدير دفتر شيخ الازهر تاكيد مي كند كه وجه شباهت انقلاب اسلامي ايران و انقلاب مصر مردمي بودن آنها و رويارويي با نيروهاي بيگانه حاكم بر منطقه و رژيم فاسد و سلطه طلب است اما وجود رهبر بزرگي مانند امام خميني (ره) سبب برتري انقلاب ايران و بارزتر شدن جنبه اسلامي آن شد.
قدرت تاثيرگذاري جمهوري اسلامي ايران بر روند تحولات منطقه تا آنجا پيش رفته است كه نشريه امريكايي نشنال اينترست با اشاره به تحولات خاورميانه اذعان مي كند كه ايران برنده اصلي اين تحولات است. اين نشريه مي افزايد: ايراني‌ها امروز شادتر از ديروز هستند. ايراني‌ها به هيچ وجه موج تحول به راه افتاده در خاورميانه و شمال آفريقا از بحرين تا عمان و اردن را به ضرر خود تعبير نمي‌كنند.
به باور ناظران سياسي وجه مشترك قيام هاي منطقه خاورميانه مردمي بودن، اسلامي بودن و ضد غرب بودن آنهاست. نكته دقيقي كه رهبر معظم انقلاب اسلامي نيز بدان اشاره داشته اند، آنجا كه معظم له 'حضور مردم در صحنه' و 'شعار اسلامي' را دو شاخص بسيار مهم تحولات جاري در منطقه خواندند و افزودند: روند اين تحولات، آرزوي همه مسلمانان صادق و انديشه هاي والا در ايران و ديگر كشورهاي جهان بوده است.(19 اسفند 89 در ديدار اعضاي مجلس خبرگان)
شاهد فرمايشات رهبر معظم انقلاب اعتراف شكست خودرگان تحولات اخير خاورميانه است. ايهود باراك وزير جنگ رژيم‌صهيونيستي در گفت‌وگو با روزنامه وال‌استريت ژورنال از احتمال به قدرت رسيدن اسلام‌گرايان در مصر و گسترش موج بيداري اسلامي در منطقه به شدت ابراز نگراني كرده و اعتراف مي كند: تحولات اخير در خاورميانه موجب هراس اسرائيل شده است. وزير جنگ رژيم صهيونيستي با ابراز نگراني شديد از قدرت گرفتن اسلام‌گرايان در مصر و ديگر كشورهاي عربي منطقه تاكيد كرد كه احزاب سياسي مصر به خوبي مي‌دانند كه كه مردم تنها كساني را به رهبري انتخاب مي‌كنند كه مواضعي ضد آمريكا و رژيم‌صهيونيستي داشته باشند.
پايگاه خبري راديو رژيم صهيونيستي نيز به نقل از سيلوان شالوم معاون نخست ‌وزير اين رژيم و با اشاره به خيزش مردم منطقه و انقلاب آنان عليه ديكتاتورهاي متحد غرب اعلام كرده كه كشورهاي اروپايي و امريكا در كمك به متحدان خود در منطقه شكست خورده‌اند.

**انقلاب مصر، رويدادهاي انقلاب اسلامي ايران را در اذهان تداعي مي‌كند
همچنين شبكه 10 تلويزيون رژيم صهيونيستي اخيرا تصاوير متعددي از انقلاب شكوهمند اسلامي ايران در بهمن سال 1357 را پخش و قيام مردم مصر را با آن مقايسه كرده است. به گزارش العالم، گزارشگر تلويزيون رژيم صهيونيستي گفت: انقلاب مصر، رويدادهاي انقلاب اسلامي ايران در ???? را در اذهان ما تداعي مي‌كند؛ تصاويري كه از تحولات مصر در رسانه‌هاي جهان پخش مي‌شود شباهت بسياري با تصاوير منتشره از انقلاب اسلامي ايران دارد و در يك كلام تحولات مصر ما را به ايران سال ???? برد. در اين گزارش آمده است: مردم ايران از نظام شاهنشاهي كه با تكيه بر ارتش و دستگاه امنيتي رعب انگيز، حاكميت خود را بر آنها تحميل كرده بود، به ستوه آمدند و با رهبري روحانيت عليه اين نظام پيرو مطلق غرب قيام كردند و اين در حالي بود كه رئيس جمهور وقت امريكا دولت شاهنشاهي ايران را سرمايه راهبردي بزرگي براي پيشبرد اهداف واشنگتن و متحدانش در منطقه مي‌دانست.

** احمدي‌نژاد سابقه ربودن قلب و روح مردم كشورهاي عربي را دارد
روزنامه انگليسي فايننشيال تايمز نيز در گزارشي نوشت: در حالي كه قيام‌هاي مردم به سراسر خاورميانه گسترش مي‌يابد، پيش‌بيني مي‌شود ايران همان طور كه از تصميم جسورانه‌اش براي اعزام كشتي‌هاي جنگي به كانال سوئز مشخص است، پس از اين تحولات منطقه‌اي، جسورتر و مستحكم‌تر شود. اين روزنامه مي افزايد: ايران قيام‌ها در سراسر خاورميانه را تأييدي بر برتري خود به عنوان يك قدرت منطقه‌اي و افول قدرت امريكا مي‌بيند. در ادامه اين گزارش با بيان اينكه در تحولات جاري منطقه چند پارامتر به نفع ايران عمل مي‌كند، تصريح شده است:‌ احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور ايران يك فرد ورزيده است كه سابقه ربودن قلب و روح مردم كشورهاي عربي را دارد.
روزنامه امريكايي 'نيويورك تايمز' هم در گزارشي يادآور شد كه عربستان هر تحولي در منطقه را پيروزي براي ايران، سوريه و حزب الله لبنان مي‌داند. «نيويورك تايمز»، با اشاره به اين‌كه رهبران عربستان از عدم حمايت امريكا از نظام‌هاي عربي احساس نگراني مي‌كنند، افزود: عربستان نسبت به ساير كشورهاي عربي منطقه، كمتر در معرض تحركات دموكراتيك بوده كه علت اين امر ثروت‌هاي نفتي، نيروي حاكم ديني و محبوبيت پادشاه است اما سقوط «حسني مبارك»، همپيمان مقرب عربستان، رهبران سعودي را تكان داد، آنها اينك تحولات بحرين و يمن كه دو كشور همسايه عربستان هستند را به دقت دنبال كرده و در عين حال از افزايش قدرت ايران پس از سقوط «صدام حسين» در عراق، نگران هستند.

**خاورميانه جديد ايران را قدرتمندتر مي‌كند
روزنامه انگليسي زبان «ديلي استار» نيز در گزارشي درباره تحولات اخير در خاورميانه تأكيد كرد كه خاورميانه جديد ايران را قدرتمندتر مي‌كند. اين روزنامه نوشت: ايران انقلاب‌هاي عربي را به عنوان ترسيم كننده مجدد نقشه ژئوپلتيكي خاورميانه كه به نفع تهران است، تلقي مي‌كند. اين تغييرات جايگاه راهبردي تهران در منطقه را تقويت خواهد كرد و با هزينه تضعيف شديد امريكا و همپيمانان آن تمام مي‌شود.

**«پيروزي خون بر شمشير» وجه مشترك انتفاضه مردم مصر با انقلاب اسلامي ايران
در اين باره دبيركل حزب اسلامي كار مصر تأكيد كرد كه انقلاب اسلامي ايران امروز الگوي انتفاضه مصر و خيزش‌هاي مردم در ديگر كشورهاي عربي است. «مجدي احمد حسين» در گفت‌و‌گو با العالم، به وجوه تشابه انتفاضه مصر با انقلاب اسلامي ايران اشاره كرد و گفت كه انقلاب‌هاي مردمي در جهان عرب و اسلام با انقلاب اسلامي ايران كليد خورد و امروز به ثمر مي‌نشيند. وي گفت كه «پيروزي خون بر شمشير» وجه مشترك اساسي انتفاضه مردم مصر با انقلاب اسلامي ايران است. دبيركل حزب اسلامي كار مصر گفت كه الگوپذيري انقلاب‌ها در جهان عرب از انقلاب اسلامي ايران كه از تونس شروع و به مصر سرايت كرده، طبيعي است كه موجب نگراني امريكا، غرب و صهيونيست‌ها شود.
گسترش چتر انقلاب اسلامي تا كشورهايي كه زماني در برابر جمهوري اسلامي قد علم كرده بودند، باعث تسليم اين كشورها در ايران اسلامي شده است.
در اين راستا حذف دستور كار ضد ايراني از شوراي همكاري خليج فارس، بازگشت امارات به منطق گفت و گو و پرهيز اين كشور از تكرار ادعاهاي تحريك آميز به پشتوانه غرب، نه تنها دور از ذهن نيست بلكه بايد منتظر واكنش هاي جديد از سوي شيوخ و سلاطين فردگراي منطقه باشيم.
از ابراهيم رضايي
سيام**2019

 

 

منبع: ایرنا، 24 اسفند 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.