شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جمعه‌ی خونین در پایتخت یمن

دویچه وله

نیروهای امنیتی و حامیان رئیس جمهور یمن تظاهرات مخالفان حکومت در صنعا پایتخت این کشور را در روز جمعه، ۲۷ اسفند، به خون کشیدند. منابع خبری از کشته شدن ده‌ها نفر و زخمی شدن شمار زیادی از معترضان گزارش داده‌اند.

 

روز جمعه میدان التغیر در صنعا پایتخت یمن صحنه‌ی یکی از خشونت‌بارترین درگیری‌ها میان مخالفان و نیروهای هوادار رئیس جمهور این کشور علی عبدالله صالح بود. مطابق گزارش‌ها دست‌کم سی نفر در تظاهرات امروز کشته و بیش از صد نفر زخمی شده‌اند.

 

تیراندازی مستقیم به سوی تظاهرکنندگان

 

شاهدان عینی از صنعا گزارش داده‌اند که نیروهای امنیتی از پشت‌بام‌های مشرف به میدان التغیر به سوی تظاهرکنندگان تیراندازی کرده‌اند. همچنین گفته می‌شود تعدادی از لباس شخصی‌های حامی رئیس جمهور نیز در حمله به مردم شرکت داشته‌اند.

 

هنوز از شمار دقیق کشته شدگان و مجروحان حوادث روز جمعه در یمن اطلاع موثقی در دست نیست. چند پزشک یمنی در گفت‌وگو با خبرنگاران، حال ده‌ها نفر از زخمی شدگان را وخیم توصیف کرده‌اند. از حدود چهار هفته پیش که تظاهرات علیه صالح آغاز شده درگیری‌های خونینی در صنعا و دیگر شهرهای مهم یمن رخ داده است. ظاهرا حوادث امروز یکی از شدیدترین برخوردهای نیروهای وفادار به رئیس جمهور با مخالفان بوده است.

 

بی‌اعتمادی به وعده‌های حکومت

 

علی عبدالله صالح از بیش از سه دهه پیش (از سال ۱۹۷۸ میلادی) به عنوان رئیس جمهور بر یمن حکومت می‌کند. مخالفان خواهان کناره‌گیری او از قدرت هستند. در پی افزایش مخالفت‌ها صالح اعلام کرد در انتخابات آتی ریاست جمهوری دیگر کاندید نخواهد شد.

 

صالح همچنین وعده داده با ایجاد تغییراتی در قانون اساسی یمن به روند اصلاحات سیاسی در این کشور سرعت بخشد. مخالفان به وعده‌های حکومت اعتماد ندارند و خواستار کناره‌گیری فوری رئیس جمهور هستند. میدان التغیر که در نزدیکی دانشگاه صنعا قرار دارد، یکی از مراکز اصلی تجمع معترضان محسوب می‌شود.

 

ادامه‌ی مخالفت و تظاهرات

 

به گزارش خبرگزاری آلمان روز جمعه (۲۷ اسفند) بیش از ده هزار نفر در صنعا دست به تظاهرات علیه حکومت زده‌اند. بنابر این گزارش شماری از معترضان پس از مراسم نماز جمعه به تظاهرکنندگان پیوسته‌اند. نیروهای امنیتی یمن و حامیان رئیس جمهور در یک ماه گذشته بارها به مخالفان حمله کرده‌اند.

 

گفته می‌شود درگیری‌ها در صنعا زمانی به اوج رسید که مردم تلاش کردند جمعی از دختران دانش‌آموز را از محاصره نیروهای امنیتی نجات دهند. شماری از پزشکان یمنی گفته‌اند بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی از پذیرش و مداوای معترضان مجروح خودداری کرده‌اند. گروه‌های مخالف اعلام کرده‌اند، به رغم خشونت‌های اعمال شده توسط نیروهای وفادار به صالح به تظاهرات علیه او ادامه خواهند داد.

منبع: دویچه وله، 27 اسفند 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.