شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

واکنش نمایندگان پارلمان کویت به «دخالت‌های تهران در امور بحرین»

دویچه وله

برخی از نمایندگان پارلمان کویت با تجمع در برابر دفتر نخست وزیر این کشور به عدم اعزام نیرو به بحرین اعتراض کردند. آنها از «دخالت‌های» ایران نیز انتقاد کردند. وزیر امور خارجه آمریکا نیز پیش‌تر به تهران هشدار داده بود.


جمعی از نمایندگان اسلام‌گرای پارلمان کویت شامگاه شنبه (۱۹ مارس/ ۲۸ اسفند) بیانیه‌ای صادر کردند که در آن از نخست‌وزیر این کشور بخاطر عدم اعزام نیروی نظامی به بحرین، به شدت انتقاد شده است. این بیانیه به ابتکار محمد حیف و ولید الطباطبایی، دو نماینده‌ی سنی‌مذهب پارلمان کویت، صادر شد.


دولت کویت تا کنون در مورد اعزام نیرو به بحرین سکوت کرده است. اقلیت شیعه‌ی این کشور روز پنجشنبه با صدور بیانیه‌ای از دولت کویت تشکر کرد که برای سرکوبی شیعیان بحرین توسط حکومت سنی‌مذهب این کشور، کمک نظامی اعزام نمی‌کند.


صدها گروه نظامی در چارچوب توافقات شورای همکاری کشورهای عرب حوزه‌ی خلیج فارس هفته‌ی گذشته به بحرین اعزام شدند تا به دولت این کشور برای سرکوب تظاهرات کمک کنند. این تظاهرات از سوی گروه‌های شیعی هدایت می‌شود.


در اعتراض‌های شامگاه شنبه‌ی نمایندگان اسلام‌گرای پارلمان کویت که در برابر دفتر نخست‌وزیر برگزار شد، سخنگویان به شدت از سیاست‌های نخست‌وزیر، شیخ نصر محمد الاحمد آل صباح، و «دخالت‌های ایران در امور بحرین» انتقاد کردند. محمد حیف رو به تجمع‌کنندگان و خطاب به نخست‌وزیر گفت: «مردم کویت نمی‌خواهند اوامر رهبران ایران را بپذیرند و خواهان اعزام سریع گروه‌های نظامی ]کویت[ به بحرین هستند.»


جمان الحربش، دیگر نماینده‌ی اسلام‌گرای پارلمان، نیز اعتراض‌های بحرین را بخشی از «دسیسه‌های شیعیان برای کنترل بحرین» دانست و ایران را به پشتیبانی از این اقدامات متهم کرد.


فیصل المسلم، دیگر نماینده‌ی پارلمان کویت، هم با اشاره به «آشکار» بودن «دخالت ایران در بحرین» گفت: «خطر اصلی‌ای که خلیج ]فارس[ و مردم منطقه را تهدید می‌کند، از جانب ایران است.» از افزود: «ایران کنترل عراق را به دست گرفته و امروز تلاش می‌کند کنترل بحرین را به دست بگیرد و فردا هم نوبت کویت است ... ما باید برای مقابله با توطئه‌های ایران، ائتلافی با ثبات در حوزه‌ی خلیج ]فارس[ ایجاد کنیم.»


هشدار کلینتون به تهران


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده آمریکا، هم پیش‌تر به تهران در مورد «دخالت» در امور بحرین و دیگر کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس هشدار داده بود. او در عین حال از حکومت سنی بحرین خواست تا از کاربرد خشونت در قبال تظاهرکنندگان عموما شیعه‌ی این کشور بپرهیزد.


کلینتون روز شنبه و پس از نشست پاریس درباره مسائل مربوط به لیبی گفت که ایران با اقدامات خود «صلح و ثبات» در کشورهای همسایه‌ی خود را نابود می‌کند. او هم‌چنین تأکید کرد که کشورش در قبال امنیت حوزه‌ی خلیج فارس احساس مسئولیت می‌کند. کلینتون همچنین گفت: «یکی از اولویت‌های مهم ما همکاری با هم‌پیمانان، در مورد نگرانی‌های مشترک از رفتار ایران در منطقه است.» او ظاهرا پیش‌تر با برخی از نمایندگان کشورهای عربی گفت‌وگو کرده بود؛ نمایندگانی که از گسترش ناآرامی در کشورشان توسط ایران شکایت کرده بودند.


سخنگوی وزارت امور خارجه‌ی ایران هفته‌ی گذشته از سرکوب اعتراض‌ها در بحرین و یمن، و اعزام نیروهای خارجی به این کشورها برای آرام‌کردن اوضاع انتقاد کرده بود. هم‌چنین خبرگزاری رویترز روز شنبه (۲۸ اسفند) از ریاض گزارش داد که دولت عربستان سعودی به حمله به کنسولگری این کشور در مشهد به شدت واکنش نشان داده است. رویترز به نقل از پایگاه اینترنتی روزنامه‌ی "خراسان"، نوشت که حدود ۷۰۰ تظاهرکننده‌ی خشمگین روز جمعه و در اعتراض به اعزام نیروی نظامی به بحرین، شیشه‌های کنسولگری عربستان در مشهد را شکسته و پرچم بحرین را در برابر ساختمان این کنسولگری برافراشته‌اند. وزارت امور خارجه‌ی عربستان «دولت ایران را مسئول حفاظت کامل از فرستادگان دیپلماتیک» سعودی در این کشور دانسته است.


گروه‌های نظامی از عربستان، قطر و امارات متحده‌ی عربی به بحرین فرستاده شده‌اند تا در کنترل ناآرامی‌ها به دولت این کشور کمک کنند. در یکی از درگیری‌های خونین هفته‌های اخیر که روز چهارشنبه در پایتخت این کشور رخ داد، دست‌کم ۱۲ تن کشته شدند.

منبع: دویچه وله: 29 اسفند 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.