شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۶ مارس ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

معاملات تسلیحاتی ۴۰۰ میلیارد دلار در سال

دویچه وله

بهره‌برداری تولیدکنندگان اسلحه از مناطق بحرانی

 کنسرن‌های اسلحه‌سازی نگران درآمد خود نیستند. برخی کشورها تسلیحات خود را کاهش داده‌اند ولی در مجموع بودجه‌‌های تسلیحاتی افزایش یافته‌اند. کشورهای ناتو، ایران و امیرنشین‌های حوزه خلیج فارس بر توان تسلیحاتی خود می‌افزایند.

 

در خاورمیانه کشورهای عضو ناتو، و در رأس آن آمریکا، قدرت نظامی خود را به نمایش می‌گذارند، همان‌گونه که جمهوری اسلامی ایران کشتی‌های جنگی خود را در خلیج عدن به رخ می‌کشد.

 

هنوز مشخص نیست که احتمالا چه کشوری قرار است به‌زودی برای شورشیان لیبی سلاح ارسال کند، ولی آنچه مسلم است اینکه رژیم قذافی پیش از این بهترین تسلیحات را از فرانسه و ایتالیا دریافت کرده بود.

 

به گزارش روزنامه اقتصادی "ویرتشافتس‌بلات" چاپ اتریش، از آغاز سال جاری، یعنی از زمانی که ناآرامی‌ها در شمال آفریقا اوج گرفت، سهام شرکت‌های تسلیحاتی و صنایع هواپیماسازی رشد ۴/ ۸ درصدی داشته است. این میزان رشد دو برابر رقمی است که پیش‌بینی شده بود.

 

اگرچه بحران مالی و افزایش بدهی‌‌ها برخی کشورها را به سوی صرفه‌جویی سوق داده است، ولی این سراشیبی در صنایع تسلیحاتی دیده نمی‌شود. بر اساس آمار "انستیتوی پژوهش‌های صلح" سوئد، هزینه‌ی نظامی در سطح جهان میان سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ به میزان حدود ۹ درصد افزایش داشته است.

 

در اروپا کشورهایی هستند که هزینه‌ی نظامی خود را کاهش داده‌اند، مانند اتریش، ایتالیا، بلژیک و نروژ؛ ولی هزینه‌ی نظامی در کشورهای اروپایی در مجموع، به انضمام روسیه و ترکیه، رشدی ۲۴ درصدی داشته است.

 

سودبرندگان اصلی تسلیحات بین‌المللی در مقام اول ایالات متحده آمریکا و سپس روسیه هستند. ولادیمیر پوتین حتا قصد دارد در آینده روند تولید سلاح را تسریع کند، از جمله اینکه قرار است از سال ۲۰۱۳ تولید موشک‌های این کشور دو برابر شود.

 

از دیگر صادرکنندگان اسلحه باید از آلمان، چین، بریتانیا و فرانسه نام برد. ایتالیا و هلند نیز در فهرست ده کشور نخست تولیدکننده و صادرکننده تسلیحات جای دارند.

 

بهترین معاملات تسلیحاتی در سال ۲۰۱۰ با کشورهای هند، پاکستان، استرالیا، کره جنوبی و سنگاپور بوده است. هند سهم ۹ درصدی در واردات تسلیحات در سطح جهان را دارد. این کشور از مشتریان قدیمی تسلیحات روسیه است.

 

آمار دقیقی از میزان معاملات تسلیحاتی در سطح جهان وجود ندارد، ولی بر اساس ارزیابی‌ها، معاملات تسلیحاتی در سال ۲۰۰۹ بالغ بر حدود ۴۰۰ میلیارد دلار بوده است. این میزان حاکی از افزایشی ۸ درصدی نسبت به سال پیش از آن است.

 

شرکت‌های غربی پیشتاز در تولید تسلیحات، عبارتند از شرکت‌های آمریکایی لاکهید مارتین، بوئینگ، نورتروپ گرامان، جنرال داینامیکس، رایتیئون، و نیز شرکت بریتانیایی "BAE Systems" و شعبه‌ی آمریکایی آن. این شرکت‌ها با کالاهای تسلیحاتی خود درآمدی حدود ۲۰۰ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده‌اند.

 

منبع: دویچه وله، 12 فروردین 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.