شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ -  ۶ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

شیوه مذاکره شده
وزارتخارجه آمریکا

سایت مجاهدین

وزارت‌خارجه آمریکا اعلام کرد:

ایالات متحده آماده کمک به عراق برای تهیه یک طرح بر اساس مذاکره، برای کمپ اپوزیسیون ایران است

 

وزارت‌خارجه آمریکا اعلام کرد: ایالات متحده آماده است به عراق کمک کند که یک طرح بر اساس مذاکره، برای کمپ اپوزیسیون ایران پیدا کند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرد، سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا با تأکید «بر مبنای مذاکره» درباره آینده کمپ اشرف، حتی متصور است که مخالفان ایرانی در کشور ثالثی که مورد شکنجه و آزار و اذیت قرار نگیرند، مستقر شوند.

مارک تونر سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا در اظهارات خود گفت، واشنگتن بار دیگر از بغداد خواسته است اجازه دهند مقامات سازمان ملل از کمپ اشرف بازدید کنند تا مشخص شود در حین حمله نیروهای عراقی چه رخ داده و چند نفر کشته شده‌اند.

وزارت‌خارجه آمریکا مشروح اظهارات سخنگوی وزارت‌خارجه را در سایت رسمی این وزارتخانه منتشر کرد:
در جلسه توجیه وزارت‌خارجه که با حضور خبرنگاران و نمایندگان خبرگزاریها و رسانه‌های مختلف برگزار می‌شود، از سخنگوی وزارت‌خارجه درباره واکنش دولت آمریکا نسبت به اظهارات مقامات حکومت مالکی درباره اخراج مجاهدین از عراق تا پایان سال
۲۰۱۱ و مهلت ۹ماهه‌ای که حکومت مالکی برای این کار قائل شده است، سؤال شد.

- مارک تونر سخنگوی وزارت‌خارجه گفت:
«می‌توانم بگویم که دولت عراق تضمینهای انسان‌دوستانه‌ای برای کمپ اشرف داده است.
از جمله این‌که هیچیک از ساکنان اشرف، به‌زور به کشوری منتقل نشوند که ممکن است در آن‌جا به‌خاطر آرمانهای سیاسی یا مذهبی خود مورد آزار و شکنجه قرار بگیرند.

-دولت عراق هم‌چنین به‌طور علنی متعهد شده است تحقیقاتی را در مورد آن‌چه دقیقاً در روز جمعه
۸آوریل در این قرارگاه اتفاق افتاده به‌عمل بیاورد. واقعه‌ای که منجر به تعدادی کشته و زخمی گردیده است و ما از تحقیقات در این باره استقبال می‌کنیم. ما هم‌چنین خواستار آن هستیم که به هیأت همیاری ملل‌متحد در عراق اجازه داده شود که از اشرف دیدار کند و این وضعیت را مورد ارزیابی قرار دهد.

سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا افزود:
-ما کماکان خواستار خویشتنداری و به‌کار نگرفتن خشونت هستیم تا پیدا کردن یک راه‌حل مناسب برای این وضعیت تسهیل شود.
- ما آماده‌ ارائه هر کمکی در این رابطه هستیم. هر کمکی که توسط دولت عراق برای تهیه و اجرای یک طرح مذاکره شده برای بررسی آینده کمپ اشرف، درخواست شود.

-در کنفرانس مطبوعاتی سخنگوی وزارت‌خارجه که بعدازظهر دیروز در واشنگتن درمقر وزارت‌خارجه آمریکا برگزار شد، خبرنگاران پرسیدند، بنابر گزارشها، ارتش آمریکا هم تصدیق کرده است که بعد از واقعه، پرسنل نظامی آمریکا به اشرف رفته‌اند اما پنتاگون می‌گوید که قصد ندارند در مورد آن‌چه نفراتشان در اشرف دیدند، صحبتی بکنند، اما کسانی که از جانب ساکنان اشرف صحبت می‌کنند می‌گویند ارتش آمریکا
۳۱ جسد را به‌چشم دیده و علاوه بر این ۳ جسد دیگر هم در بیمارستانهای عراق وجود دارد. این ۳۱نفر اغلب مورد اصابت گلوله قرار گرفته و بعضی از آنها هم توسط خودروهای سنگین زیر گرفته شده‌اند...

-سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا گفت: به همین دلیل من عدد مشخصی ارائه ندادم زیرا ما هنوز در حال تحقیق برای پیدا کردن آمار دقیق هستیم. یکی از دلایلی که می‌خواهیم به یونامی اجازه دیدار داده شود همین است. اما ما خواستار آن هستیم که عراقیها این تحقیقات را بپذیرند و معین کنند که از ابتدا تا انتها چه وقایعی اتفاق افتاده و در آن چند نفر کشته و زخمی‌شده‌اند.

-ما به‌طور واقعی نگرانی خود را در مورد آن‌چه که در آن‌جا رخ داد بیان کردیم، و خواستار آن هستیم که عراقی‌ها، نه تنها دیدارهای یونامی را مجاز سازند، بلکه هم‌چنین، یک تحقیقات شفاف را اداره و هدایت کنند.
- ما فقط می‌خواهیم شاهد یک تحقیقات تمام‌عیار از آن‌چه در آن‌جا رخ داده، باشیم.
- ما نیاز به به‌دست آوردن پاسخ‌هایی داریم، پاسخ‌های بیشتر درباره این‌که در آن‌جا چه اتفاقی افتاده است. اما روی آن‌چه در بیانیه خود گفتیم، می‌ایستیم.

-از سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا سؤال شد: وقتی شما می‌گویید، دولت عراق تضمین‌هایی داده است که آنها به عدم اخراج ساکنان اشرف متعهد هستند، بنابراین موضع دولت آمریکا اکنون این است که کمپ اشرف قرار نیست تعطیل گردد و در این نقطه‌این نفرات قرار نیست از این زمین اخراج شوند.
-سخنگوی وزارت‌خارجه آمریکا بار دیگر تکرار کرد: ما آماده کمک به دولت عراق برای تهیه و اجرای یک طرح مذاکره شده هستیم، و تأکید بر روی مذاکره‌یی است که آینده کمپ اشرف را مورد بحث قرار دهد.

- سؤال دیگر این بود که به‌نظر شما، دولت عراق در رابطه با وعده‌هایی که در مورد اشرف داده است، چه می‌کند، زیرا تا این‌جا به‌نظر می‌رسد عراقیها تمام قول‌های خود را شکسته و زیرپا گذاشته‌اند؟

-سخنگوی وزارت‌خارجه گفت: اگر کمی به گذشته درست به اواخر اشغال عراق برگردیم، نیروهای چندملیتی در عراق در چارچوب کنوانسیون ژنو با ساکنان کمپ اشرف به‌عنوان اشخاص حفاظت‌شده رفتار می‌کردند و این موضوع سیاست ما بود. اما با سپری شدن قیمومیت سازمان ملل ‌متحد بر عراق، دولت عراق مسئؤلیت تمام‌عیار حفاظت کمپ اشرف را به عهده گرفت. آنها تضمین‌های کتبی دادند که با ساکنان کمپ اشرف بگونه انسانی و طبق قانون اساسی، قوانین و التزامات بین‌المللی عراق رفتار خواهد شد، و این‌که هیچ‌کدام از ساکنان اشرف به اجبار به کشور دیگری که ممکن است در آن تحت پیگرد و آزار قرار بگیرند، منتقل نخواهند شد. و ما به فراخوان‌های خود به دولت عراق برای عمل کردن به التزامات و تعهداتشان، ادامه می‌دهیم...

-از سخنگوی وزارت‌خارجه سؤال شد، بنابراین، حالا که عراقی‌ها، رفته و به این افراد حمله کرده‌اند و دهها کشته وجود دارد، نتیجه حرفهای شما این است که ایالات متحده معتقد است ساکنان کمپ اشرف از زمین خود بیرون رانده نخواهند شد؟
-مارک تونر گفت: ما در حال گفتگو با مقامات عراقی هستیم. ما با شفافیت بسیار زیاد و به‌طور سنجیده در حال طرح نظرات خودمان می‌باشیم. حاکمیت دولت عراق یک واقعیت است ولی ما به‌طور علنی و خصوصی در حال انتقال نظریات دولت آمریکا هستیم.

-از سخنگوی وزارت‌خارجه سؤال شد: سال گذشته هم، دولت عراق تضمین‌های مشابهی مانند همین حرفها را داده بود و حالا آنها دوباره مشکلات و مسائل مشابه را تکرار می‌کنند.
-سخنگوی وزارت‌خارجه با صراحت گفت شما درست می‌گویید و به همین خاطر ما مجدداً از آنها می‌خواهیم به تعهدات و توافقات خود پایبند باشند.
-سوال: پس شما مکرراً میگوئید که دولت عراق ساکنان اشرف را به کشور سومی که حقوق آنها را محترم نشمارد، اخراج نخواهد کرد. آیا این به این مفهوم است که عراقیها می‌توانند این کمپ را تعطیل و ساکنانش را به محل دیگری در داخل عراق منتقل نمایند؟

جواب: خوب مجدداً ، فکر می‌کنم ما در حال ارائه کمک برای رسیدن به یک راه‌حل مذاکره شده در رابطه با اشرف هستیم، طرح مذاکره شده‌یی که به مسأله بپردازد.

سوال: آیا این می‌تواند، شامل گزینه استقرار آنها در ایالات متحده آمریکا باشد؟
جواب: من نمی‌خواهم وارد حدس و گمان درباره چیزهایی بشوم که ممکن است انجام بشود یا نشود ولی مطمئناً ما در حال ارائه کمکهای خود هستیم.

سوال: تا جائیکه می‌دانیم، به تمامی آنها و یا بعضی از آنها پناهندگی در اروپا پیشنهاد شده است ولی به‌رغم حملات مکرر به آنها، ساکنان اشرف آن را رد کرده‌اند؟ آیا شما اصرار و پافشاری آنها را در باقی ماندن در اشرف درک می‌کنید؟

جواب: من فکر می‌کنم آنها خودشان می‌توانند بگویند چرا خواهان باقیماندن در آن‌جا هستند ولی ما درک می‌کنیم که این یک شرایط بسیار حساسی است و آشکارا، اتفاقی که جمعه قبل صورت گرفت ناحق و غیرقابل توجیه می‌باشد. در حال حاضر آن‌چه ضروریست این است که مقامات عراقی حقوق ساکنان کمپ اشرف را محترم بشمارند، در قدمهای بعد، نیاز ما این است که تلاش کنیم تا شیوه مذاکره شده‌یی برای پرداختن به این موضوع پیدا کنیم.

سوال: آیا این می‌تواند شامل کشور سومی‌باشد که آنها در آن‌جا مورد شکنجه و بدرفتاری قرار نگیرند؟
جواب: بله امکانپذیر است. صحیح است. ولی من نمی‌خواهم جلوتر حرکت کنم که در راه‌حل بر اساس مذاکره به چه نتایجی می‌رسیم. بجز این‌که بگویم امکانپذیر است...

از سوی دیگر حکومت مالکی در حضیض نفرت و انزجار مردم عراق و افکار عمومی عربی و بین‌المللی درباره جنایت بزرگ علیه بشریت در اشرف، درحالی‌که هنوز در وحشت از بازتابهای عملکرد جنایتکارانه خود، از آمدن هر ناظر و خبرنگار مستقلی به اشرف ممانعت می‌کند، ناگزیر به اشک تمساح ریختن روی آورده و اکنون با همان شیوه‌های احمدی‌نژادی از «تعامل محبت آمیز» صحبت می‌کند.

علی دباغ طلبه‌یی که با مدرک جعلی صادره در قم، اکنون خود را به‌عنوان سخنگوی مالکی، دکتر معرفی می‌کند، شب گذشته در تلویزیون حکومتی مالکی، پیرامون رفتار با مجاهدان اشرف گفت: «نمی‌خواهیم هربار خونریزی شود... . می‌خواهیم با آنها با تمامی معانی و معیارهای انسانی رفتار کنیم و نمی‌خواهیم به آنها اذیت و آزار برسانیم. ما با آنها تعاملی محبت‌آمیز خواهیم داشت و همه آن‌چه را که رخ داده است فراموش می‌کنیم.».... .

سخنگوی مجاهدین در اسلو، دباغ رژیم ولایت‌فقیه در عراق را، از هرگونه فراموشی در این زمینه برحذر داشت تا در برابر عدالت و دادگاه جنایتکاران بین‌المللی، بتواند با بازگشودن جعبه سیاه حافظه ننگینش، از رفتار انسانی و «محبت‌آمیز» اربابان خود با مجاهدین، در زیر چرخ زرهی و در برابر تیربار و توپ بی‌ام پی و نارنجک انداز و شلیک مستقیم، دفاع کند.

مشکل در این است که وی بویی از انسانیت در هیچ‌یک از «معانی و تعابیر آن» نبرده و در طلبه خانه ملایان حاکم بر ایران، درسی جز قانون وحوش و جنگل، نخوانده است.

این هم که دباغ نظام، در تلویزیون کثیف حکومتی می‌گوید مجاهدین دارای هیچ موقعیت قانونی و پناهندگی نیستند، فراتر از درک و شعور پاسداران ولایت است و از این‌رو بهتر است به پوست کندن انسانها بسنده نموده و وارد معقولات حقوقی و کنوانسیونهای بین‌المللی نشود و آن را به حقوقدانان واگذار کند.

سخنگوی مجاهدین افزود در غیراینصورت حرفهای بزرگتر از دهان برای آقای علی دباغ فقط صفرا می‌افزاید!

25/1

 

منبع: سایت مجاهدین، 25 فروردین 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
سایت مجاهدین:[تاریخ ارسال: 15 Apr 2011]  [ارسال‌کننده: ata]  [ ataatabak@hotmail.com ]  
گل گفتئ ودر سفتي۰   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.