شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ -  ۶ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

زمينه سازي براي ادامه اشغالگري در عراق

ایرنا

صاحبنظران عراقي در گفتگو با ايرنا؛

آمريكا براي ادامه اشغالگري در عراق زمينه سازي مي كند

گروه پژوهش و بررسي هاي خبري - چندي پيش رابرت گيتس وزير دفاع آمريكا در سفر غير منتظره به بغداد با مقامات عراقي ديدار كرد و با وجود اعلام قبلي ايالات متحده مبني بر خروج نيروهاي آمريكايي از عراق، نسبت به وضعيت اين كشور پس از خروج نظاميان آمريكايي شبهه افكني كرد.

 

وي در ديدار با نوري المالكي نخست وزير عراق با يادآوري برنامه ريزي قبلي آمريكا براي خروج از عراق در عين حال تاكيد كرد كه اين خروج در برخي حوزه ها ممكن است براي عراق مشكلاتي را ايجاد كند و از مقامات اين كشور خواست كه هر چه سريعتر نظر خود را نسبت به تمديد حضور بخشي از نيروهاي آمريكايي در اين كشور اعلام كنند.
اين اظهارات از سوي بسياري از رسانه ها چنين تعبير شد كه آمريكا بر مقامات عراقي براي اعلام نياز به حضور آمريكايي ها و تمديد ماموريت آنها فشار مي آورد.
خبرگزاري جمهوري اسلامي اين موضوع را با سه صاحبنظر عراقي به بحث گذاشته است. اين صاحبنظران معتقدند كه آمريكا درصدد است مقامات عراقي را براي اين منظور و تداوم اشغالگري تحت فشار بگذارد و در اين زمينه تشديد ناامني در مناطق مختلف عراق و تحريك گروههاي سياسي به موضع گيري شديد در مقابل دولت در دستور كار آنان قرار گرفته است. در ادامه ديدگاههاي 'فتاح الشيخ' از سران ارشد جريان صدر، 'عادل المانع' سردبير روزنامه كل العراق و 'عباس العيساوي' مدير شبكه تلويزيوني الفرات و پاسخهاي آنان به سوالات ايرنا آمده است.


** فتاح الشيخ: انفجارهاي فلوجه مشكوك بود، براي ادامه حضور آمريكا زمينه سازي مي شود
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
ايرنا: اهداف آمريكايي ها از اصرار بر ادامه حضور در عراق چيست؟ آمريكايي ها اساسا دنبال چه چيزي هستند؟
فتاح الشيخ: من گمان مي كنم كه آمريكايي ها واقعا خواستار خروج از عراق هستند اما موضوع چگونگي خروج آنان است. آنها مي خواهند از عراق بيرون بروند اما نمي خواهند اين خروج شكل شكست و ناكامي براي آنان به خود بگيرد. آمريكايي ها هرگز گمان نمي كردند كه ورود آنان به عراق به نام دموكراسي ورق را تا اين حد به ضرر خودشان برگرداند. بنابراين قصد خروج از عراق را دارند اما نه با حالت شكست خوردگي و خجلت.

ايرنا: آمريكايي ها چه گزينه هاي جايگزيني براي ادامه حضور خود در پيش خواهند گرفت؟
فتاح الشيخ: اين مسئله به تصميم مجلس بر مي گردد و راي آن در اين امر تعيين كنند خواهد بود. اما آمريكايي ها دنبال بهانه هاي امنيتي براي ادامه روند سابق هستند و از اين ابزار در مقابل افكار عمومي جهاني براي توجيه حضور خود در عراق استفاده مي كنند.

ايرنا: آيا سناريوهايي براي مقاومت در برابر اشغالگري آمريكايي ها هم وجود دارد؟
فتاح الشيخ: مقاومت مسلحانه در واقع آخرين ابزار در برابر اصرار آمريكايي ها براي ماندن در عراق است. من تاكيد مي كنم كه اين موضوع بايد در چارچوب سياسي حل و فصل شود اما اگر آمريكايي ها بخواهند با اعمال فشار بر نيروهاي سياسي و حكومت عراق ادامه حضور خود را تضمين كنند چاره اي جز بازگشت به مقاومت ضد اشغالگري مسلحانه باقي نمي ماند.

ايرنا: اگر از منظر صهيونيستها به ادامه حضور آمريكايي ها در عراق نگاه كنيم چه ما به ازايي براي اسراييل در صورت خروج آمريكايي ها از عراق مي توان متصور شد. به عبارت ديگر اوضاع اسراييل در چنين شرايطي چه سمت و سويي مي يابد؟
فتاح الشيخ: آنچه در حال حاضر در كشورهاي عربي از انقلاب هاي خاورميانه در حال انجام است همگي زمينه و مقدمه اي براي در محاصره قرار دادن اسرائيل است. اما اسرائيل تلاش مي كند اوضاع را مديريت كند از نگاه صهيونيست ها، عراق يكي از حساس ترين مناطقي است كه صلح و ثبات در ان به معناي صلح و ثبات در جهان و ناامني آن به مفهوم ناامن شدن ساير مناطق خاورميانه است.
به عبارت ديگر از طريق عراق صهيونيست ها مي توانند نامني را صادر كنند. به ويژه اينكه عراق در كنار كشورهاي بزرگي مانند ايران، عربستان، سوريه و تركيه قرار دارد. بنابراين آنها عراق را مانند مركزي براي ناآرامي مي خواهند.

ايرنا: اخيرا شاهد انفجارهايي در فلوجه عراق بوديم و اين انفجارها بلافاصله پس از سفر رابرت گيتس به عراق و توصيه به مقامات عراقي براي ادامه حضور نيروهاي آمريكايي در خاك اين كشور رخ داد. آيا مي توان گفت انفجارهاي اخير تلاشي از سوي برخي طرف ها براي ناامن نشان دادن عراق و توجيه ادامه حضور آمريكايي ها بود؟
فتاح الشيخ: اين انفجارها واقعا مشكوك بود. همزماني اين حوادث و كاركرد آن براي توجيه ادامه حضور آمريكايي ها و اينكه نشان دهند عراق همچنان دستخوش تروريسم است و از ناامني رنج مي برد شايان تامل است.

** عادل المانع: خروج آمريكا از عراق به معني از دست رفتن فرصت حضور در خليج فارس است
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
ايرنا: اهداف آمريكا از اصرار بر ادامه حضور در عراق چيست؟
عادل المانع: قطعا عدم التزام آمريكايي ها به خروج از عراق با اهداف خاصي دنبال مي شود. در فضاي تحولات و ناآرامي هاي عربي اخير، آمريكايي ها ادعا مي كنند كه احتمال دارد ناآرامي در عراق از سرگرفته شود لذا به ادامه حضور اصرار دارند، اما آنچه مسلم است اين است كه حكومت عراق و بسياري از گروه هاي سياسي مردمي عراق جديت خاصي در ايستادگي در برابر آمريكايي ها دارند. اما در خصوص نيت هاي آمريكا براي عدم اجراي توافق نامه امنيتي بايد بگويم خروج آمريكا از عراق به معناي از دست دادن فرصت حضور آمريكايي ها در منطقه خليج [فارس] خواهد بود و قطعا ناوگان پنجم نيروهاي آمريكايي در بحرين نيز از اين موضوع متاثر خواهند شد. آن سوتر اعتراضات مردمي يمن در جريان است كه عربستان سعودي و ساير كشورهاي شبه جزيره را به عنوان همپيمانان آمريكا هم تهديد مي كند. همچنين آمريكا تمايل دارد كه به تحولات اخير سوريه نيز نزديك باشد. اين منطقه جغرافيايي كاملا به هم مرتبط است و عراق در قلب اين تحولات قرار دارد. لذا آمريكا تمايل دارد كه بر حوادث منطقه از داخل عراق سوار باشد.
به عبارت ديگر حضور آمريكا در عراق خود تهديدي براي ساير كشورهاي منطقه است كه منافع آمريكا را با مخاطره روبرو كنند. اين ادامه حضور ضامن هژموني آمريكا در خاورميانه است.

ايرنا: سناريوهاي احتمالي براي ادامه حضور آمريكايي در منطقه چه خواهند بود؟
عادل المانع: گمان نمي كنم دولت آمريكا به جز ايجاد ناامني در گوشه و كنار عراق بتواند راه حل ديگري را براي توجيه ادامه حضور خود در اين كشور بيابد. تمديد توافق نامه امنيتي تنها با راي مجلس و تصميم حكومت عراق قابل تمديد است. اما اگر بخواهند خارج از توافقنامه مذكور ادامه حضور داشته باشند، اين به معناي زير پاگذاشتن توافق و شكلي از اشكال اشغال گري در عراق خواهد بود.

ايرنا: واكنش گروههاي سياسي به عدم التزام آمريكا به خروج نيروهايش از عراق را چگونه ارزيابي مي كنيد؟
عادل المانع: اين همان چيزي است كه آمريكايي ها به دنبال آن هستند. مي خواهند عراق به اين مرحله برسد و اين خود به معناي آشفتگي مجدد اوضاع امنيتي در عراق خواهد بود كه حتي مي تواند كشور را وارد جنگ داخلي كند.

ايرنا: اگر از نگاهي صهيونيستي به حضور نيروهاي آمريكايي در عراق بنگريم خروج آمريكايي از عراق چه مفهومي خواهد داشت؟
عادل المانع: طبعا منافع آمريكايي ها خارج از دايره منافع صهيونيست ها نيست. به نظر من تصميم آمريكا چيزي جز تصميم و اراده اسرائيلي نيست. سياستگذاران آمريكايي عمدتا يهودي هستند و اگر منافع آمريكا در منطقه تهديد شود اين عملا به معناي تهديد منافع صهيونيست ها نيز خواهد بود.

ايرنا: آيا مي توان رابطه اي بين انفجارات اخير فلوجه و سفر رابرت گيتس به عراق و درخواست وي از مقامات عراقي براي تمديد ادامه حضور نيروهاي امريكا در منطقه برقرار كرد؟ به نظر مي رسد برخي تلاش مي كنند اوضاع عراق را ناامن كنند تا توجيهي براي ادامه حضور آمريكايي ها بيابند. نظر شما چيست؟
عادل المانع: من در ابتداي گفتگو به اين نكته اشاره كردم كه آمريكا تلاش مي كند پروژه هاي ناامن سازي را در عراق از جمله انفجارات دنبال كند در فلوجه يا نقاط ديگر. آنچه در فلوجه رخ داد صد در صد با هماهنگي آمريكايي ها بود و هدف از ايجاد ناامني ها در نقاط مختلف عراق توجيه امنيتي ادامه حضور نيروهاي آمريكايي و مجبور كردن حكومت عراق به پذيرش ادامه حضور آمريكايي هاست.


** عباس العيساوي: ادامه حضور آمريكا در عراق به نفع سازمانهاي تروريستي است
----------------------------------------------------------------------------------------------
ايرنا: دولت آمريكا از ادامه حضور در خاك عراق چه اهدافي را دنبال مي كند؟
عباس العيساوي: توافق امضا شده بين حكومت عراق و نيروهاي آمريكايي بر خروج نيروهاي آمريكايي از عراق و واگذاري همه امور امنيتي به نيروهاي عراقي تاكيد دارد. در طول سال هاي گذشته دولت عراق اقدام به جذب تعداد زيادي از نيروهاي جوان عراقي كرد و هزينه هاي زيادي براي آموزش، آماده سازي و تمرين اين نيروها صرف كرد تا توان امنيتي، نظامي و پيگيري را در نيروهاي عراقي افزايش دهد و تقويت كند. حمايت هاي لجستيكي و اطلاعاتي نيز به كار گرفته شد تا نيروهاي امنيتي خود عراق بتوانند آمادگي به دست گرفتن امور امنيتي را پيدا كنند. اين موضوع مورد اجماع همه نيروهاي سياسي و مورد تاكيد حكومت عراق بود. اما رصد و پيگيري مواضع نيرهاي آمريكايي، دولت ايالات متحده و ژنرال ها در اين باره نشان مي دهد كه ظاهرا دولت آمريكا در مرحله فعلي نيت خارج كردن نيروهاي نظامي خود را از عراق ندارد و تلاش مي كند حضور نيروهايش را در عراق تمديد كند. اين امر به دستور كارهاي خاصي بر مي گردد كه دولت آمريكا براي ادامه حضور در منطقه حياتي و پر تحول خاورميانه دارد.
همانگونه كه مي دانيد عراق موقعيت استراتژيكي در خاورميانه دارد و آمريكايي ها مي خواهند با استفاده از اين موقعيت بتوانند هر گاه كه لازم شد امنيت منطقه را در فضاي اسلامي و عربي در راستاي منافع خود به هم بريزند.

ايرنا: سناريوهاي محتمل آينده در صورت اصرار نيروهاي آمريكايي در عراق چيست؟
عباس العيساوي: گمان مي كنم نيروهاي آمريكايي در صورت اصرار دولتمردان آمريكايي براي ادامه حضور در عراق با مشكلات شديدي روبرو خواهند شد. اين موضوع با علم به حساسيت و اجماع اخير گروه هاي سياسي داخلي براي خروج اشغالگران از عراق و تسليم امور امنيتي به فرزندان اين مرز و بوم قابل درك است. اگر دولت آمريكا طفره رود و بر دولت عراق براي ماندن نيروهايش فشار بياورد گمان مي كنم اين موضوع هزينه هاي زيادي را براي حكومت و دولت عراق و همچنين نيروهاي آمريكايي داشته باشد. گمان مي كنم اين امر نه به مصلحت دولت عراق و نه به نفع آمريكايي ها باشد.

ايرنا: آمريكايي ها چه جايگزين هايي براي اين موضوع خواهند داشت؟
عباس العيساوي: آمريكايي ها قطعا جايگزين هايي براي اين وضع دارند. يكي از اين جايگزين ها توسعه سفارت آمريكا در منطقه الخضرا است كه در بغداد از بزرگترين سفارت هاي جهان به شمار مي رود و شامل مجموعه هاي بزرگي است. گزينه ديگر اين است كه آمريكايي ها به ايجاد شركت هاي امنيتي متوسل شوند تا از طريق آنها برخي امور امنيتي را به دست بگيرند. موضوع ديگر اين است كه دولت آمريكا تلاش خواهد كرد در راه خروج نيروهايش با عدم تسليم برخي بخش هاي حساس به دولت عراق اخلال ايجاد كند. مثلا بخش هايي مانند پوشش هوايي آسمان اين كشور، شبكه هاي ديجيتالي و رايانه اي و برخي ديگر از بخش هاي مرتبط با امنيت و دفاع عراق را به نيروهاي عراقي واگذار نكند. شفافيتي در عملكرد آينده آمريكايي ها در اين خصوص وجود ندارد. من معتقدم با توجه به تحولاتي كه در منطقه در جريان است و انقلاب هاي آزادي خواهانه مردمي آمريكا نتواند روي ماندن در عراق حساب كند. اما در صورتي كه اصرار بر ماندن داشته باشند قطعا با مشكلاتي حقيقي از سوي گروه هاي سياسي روبرو خواهند شد و در اين ميان حكومت عراق هم با معضل مواجه خواهد شد و به اصطلاح بين چكش و سندان قرار خواهد گرفت.

ايرنا: اگر بخواهيم از منظر اسراييلي به موضوع خروج نيروهاي آمريكايي از عراق بنگريم اين فرآيند چه معنا و مفهومي در آينده خواهد داشت؟
عباس العيساوي: همانگونه كه مي دانيد عراق در منطقه حساس خاورميانه واقع شده و اين منطقه در حال حاضر شاهد تغييرات گسترده در حكومت ها است و ملت ها آغاز به بازگرداندن اراده ملي خود با سيطره بر حكومت ها كرده اند. اين موضوع دولت آمريكا و رژيم صهيونيستي را نگران مي كند. به ويژه اينكه مصر دچار اين تغيير شده و اين روند در بحرين و شبه جزيره عربستان در جريان است. در ليبي نيز درگيري ها بين انقلابيون و قذافي ادامه دارد. ايالات متحده آمريكا در حال حاضر روند تغييرات را با نگراني شديد رصد مي كند زيرا اين تغييرات مي تواند محاسبات و ديدگاه هاي آمريكا را در اداره خاورميانه به هم بريزد و قطعا تاثيراتي منفي بر وجود رژيم صهيونيستي در منطقه خواهد گذاشت.
آمريكايي ها نگران اين هستند كه عمليات تغيير در منطقه آسيبي را متوجه اسراييل نكند و اين هدف با حفظ پايگاه هايي در سطح منطقه امكان پذير است. چه اين پايگاه ها در دريا باشند و چه در خشكي. حتي برخي حكومت ها را در اين زمينه برخلاف اراده و خواست ملت ها حفظ مي كنند مانند آنچه در بحرين و برخي دولت هاي خليج [فارس] شاهديم.
طبيعتا امريكا به آينده اسراييل با نگراني مي نگرد و يكي از كاركرد هاي حفظ پايگاه ها در منطقه همين است كه از اين پايگاه ها در صورت تهديد اسراييل و طرفداري از ملت فلسطين از سوي ملت هاي منطقه براي سركوب مردم استفاده كند.

ايرنا: برخورد گروههاي سياسي با نيروهاي آمريكايي را در صورت عدم التزام آنان به خروج از عراق چگونه مي بينيد؟
عباس العيساوي: در حال جاضر مردم عراق با ادامه حضور نيروهاي آمريكايي در خاكشان مخالفند و در حالي كه پارلمان نيز با اين موضوع مخالفت دارد ادامه حضور نيروهاي آمريكايي معادلات سياسي را به هم خواهد ريخت و ادامه حضور آمريكايي ها به منزله اشغالگري مجدد خواهد بود كه به گروه هاي سياسي امكان و توجيه به دست گرفتن سلاح براي دفاع از مردم و آزادسازي كشورشان را خواهد داد.

ايرنا: آيا مي توان رابطه اي بين انفجارات اخير فلوجه و سفر رابرت گيتس به عراق و درخواست وي از مقامات عراقي براي تمديد ادامه حضور نيروهاي آمريكا در منطقه برقرار كرد؟ به نظر مي رسد برخي تلاش مي كنند اوضاع عراق را ناامن كنند تا توجيهي براي ادامه حضور آمريكايي ها بيابند، نظر شما چيست؟
عباس العيساوي: در عراق برخي گروه هاي سلفي مانند القاعده و سازمان هاي بعثي اقدام به كشتار مردم اين كشور به نام ادامه حضور آمريكايي ها در عراق مي كنند. به نفع اين سازمان هاي تروريستي است كه در پوشش و به بهانه ادامه حضور آمريكايي ها به كشتار مردم و اقدامات جنايتكارانه خود بپردازند. به همين ترتيب نيروهاي آمريكايي نيز با توجيه وجود چنين گروه هايي بهانه لازم را براي ادامه حضور مي يابند.
پژوهش**ج.الف**9123**1567

منبع: ایرنا، 26 فروردین 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.