شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah   

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

از ستایش دیکسی , تا ننگ و نفرین برمرتجعین!
کورش طاهری

كوروش طاهري

تصویر یک!در کشوری مثل سوئد در اهمیت به محیط زیست ضرب المثل معروفی وجود دارد که نشان می دهد  اول کودکان ,دوم زنان ,سوم حیوانات و سرانجام چهارم, مردان ,در درجه اهمیت قرار دارند. آنجائی که در قلمرو محیط زیست حیوانات قرار دارند ,جامعه و نهادهای رسمی و غیر رسمی ,در تقدس, احترام ,ستایش,مراقبت و حفاظت, شناسائی و محترم شمردن حقوق حیوانات و نباتات و تلاش برای بهبود وضعیت زیستی و معیشتی هر موجود جانداری خارج از قلمرو انسانی ,وظایف مهمی به عهده دارند. تصویب قوانین مترقی و حافظ حقوق حیوانات,تشکیل کلاس های آموزشی برای یادگیری و همزیستی با انسان, دادن کمک هزینه نگهداری حیوانات به گروهائی از مردم برای تامین وسائی معیشتی حیوانات ,احداث و بکار گیری کلینک ها و درمانگاههای مدرن و مجهز به سیستم های نوین دامپزشگی برای درمان و بستری کردن حیوانات  همراه با پرونده های پزشگی حاوی اطلاعات و مراقبت های دقیق ,گورستان های مخصوص دفن حیوانات با دارا بودن امکانات مشابه گورستانهای انسان, داشتن پاسپورت و هویت حقیقی و حقوقی و از همه مهمتر تلاش برای تبلیغ و ترویج همزیستی انسان و حیوان در سطوح آموزشی و مقاطع اداری و نهادهای مرتبط با شهروندان در رده های سنی مختلف , از جمله اقدامات دولت های دموکراتیک و مسئول در برابر حقوق محیط زیست بشمار می رود.

دیکسی یکی از سه مارش وینی است(نوعی موش که در آمریکای لاتین زیست می کنند و در مناطق سردسیر در منازل باید نگهداری شوند) که دو یار و همراه خود را بر اثر سرطان از دست داده است. وقتی لی لی به کلینک حیوانات رفت و چند ساعت  تحت عمل جراحی بود دیکسی و پولی روزگار نداشتند و غذا نمی خوردند و بازی هم نمی کردند!  وقتی پولی هم به سرنوشت لی لی مبتلا شد و پزشگان مرض سرطان وی را حاد تشخیص دادند و برای این که زجر نکشد با آمپول بیهوشی به زندگی اش خاتمه دادند دیکسی آرام و قرار نداشت و در غم و عزا بسر می برد و لب به غذا و آب و گودیس(شکلات مخصوص حیوانات کوچک جثه)نمی داد! تا این که از طریق روانشناس و پزشگ مخصوص /راهی برای عبور از این مرحله توصیه شد و موثر هم واقع شد! مارش وین ها به مانند سایر حیوانات در سوئد تحت مراقبت و حفاظت هستند و مخصوصا کودکان  علاقمند/ اوقات خود را با آنان سپری می کنند. برای دیکسی و یارانش مانند سایر حیوانات خانگی امنیت و آرامش مهمترین موضوع زندگی است! سگ و گربه و سایر حیوانات از اعضای خانواده در کشوری مانند سوئد محسوب می شوند.

اینک دیکسی در غیاب پولی و/ لی لی با عروسک هایش زندگی می کند

تصویر دو! فرهنگ حاکم بر جامعه در کشورهائی مانند سوئد که سیستم سیاسی متاثر از کارکردهای آن است از ابتدای تولد کودکان تا پایان عمر سالمندان, حیوانات را جزئی از زندگی انسانی می داند و از همان ابتدا کودکان را ترغیب و تشویق می کند تا با همزیستی باحیوانات روحیه صلح طلبی.عدم خشونت,محبت,دفاع از حقوق,نداشتن ترس و مراقبت از حیوانات را آموزش ببینند و سرانجام در ایام پیری و سالمندی حیوانات به یاران با وفا و مونس زندگی آنان تبدیل می شوند و این حیوانات هستند که در این ایام وظیفه شادابی و مراقبت از سالمندان را به عهده می گیرند مخصوصاً حیواناتی مثل سگ و گربه،که حضور این قبیل از حیوانات یک روش درمانی موثر است که می​تواند در کنار درمان​های متداول ایام پیری, کمک شایان توجهی نیز به بهبودی سریع بیمارانی کند که با کمبود محبت و آرامش مواجه هستند!

به قول ماهاتما گاندی پیشوای بزرگ ملت هندوستان: عظمت و پیشرفت اخلاقی یک ملت را می​توان از روی نحوۀ برخورد آن با حیوانات محک زد.

تصویر سه! ۳۹ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی (بخوانید مجلس کله پوک ها/تهی مغز ها و مرتجعین)، چند هفته پیش از سال جدید خورشیدی طرحی را به مجلس  دادند که در صورت تصویب نهایی، از این پس نگهداری و تردد سگ‌ها در خیابان ممنوع می‌شود! بر اساس این طرح یک ماده به قانون مجازات اسلامی الحاق خواهد شد و برای کسانی که مبادرت به نگهداری سگ یا دیگر "حیوانات مضر" در منزل خود می‌کنند، مجازات در نظر گرفته می‌شود.نمایندگان ارائه دهنده این طرح معتقدند: "رواج سگ‌گردانی و نگهداری آن علاوه بر مضرات بسیار زیاد بهداشتی و زیان‌آور بودن برای سلامت عمومی، یک معضل فرهنگی- اجتماعی و نوعی تقلید کورکورانه از فرهنگ مبتذل غربی است. لذا جهت جلوگیری از روند فزاینده سگ‌گردانی در معابر و نگهداری از آن در آپارتمان‌ها و منازل طرح زیر تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌گردد."بر اساس این طرح، گرداندن حیوانات خطرناک یا حیواناتی که مضر برای سلامت عمومی بوده یا "نجس‌العین" هستند از قبیل سگ در اماکن و معابر عمومی و داخل وسایل نقلیه ممنوع است و مرتکب علاوه بر جزای نقدی از یک میلیون ریال تا ۵ میلیون ریال به ضبط حیوان مذکور محکوم می‌شود!

تصویر چهار! جمهوری اسلامی از ابتدای تاسیس خود پله به پله در صدد نابود کردن ایران زمین برآمد و نخست از نیروی انسانی و جوانان شروع کرد با دستگیری, زندان و اعدام جوانان و نیروی فعال و سپس نوبت به منابع طبیعی  و جنگلها رسید که نابود شوند و آنگاه که خود را ارضاء ندید به سوی دریاها / آب ها و تالاب ها رفت و این منابع را یا خشکانید و یا این که به لجن زار تبدیل کرد.نابودی آثار باستانی و مفاخر ملی و باستانی ایران جای خود دارد که توسط دار و دسته این رژیم یا از بین رفتند یا برای فروش به خارج از ایران انتقال دادند. اینک حیوانات در معرض تهاجم و نابودی رژیم ولایت فقیه قرار می گیرند و نوبت به گشودن زندان جدیدی بنام زندان حیوانات رسیده هر چند حیوانات در ایران در زندان بزرگتری بنام جمهوری اسلامی اسیر هستند. در طرح موسوم به طرح جدید ارتقای امنیت/ ما ده ای مخصوص بازداشت حیوانات نوشته شده و برای محکم کاری /مجلس تهی مغزها این ماده را به مواد تعزیری در قانون ضدانسانی و ارتجاعی قانون مجازات اسلامی  ملحق کرده اند! به قول ولتر (Voltaire) شاعر و فیلسوف فرانسوی: چقدر رقّت​آور و چقدر کمبود تفکر است اگر گفته شود حیوانات ماشین​هایی تهی ار فهم و احساس هستند... آیا طبیعت این همه رشتۀ عصبی را  درحیوان تعبیه کرده است که چیزی را درک نکند؟ آیا او عصب​هایی دارد که قابلیت رنج کشیدن را از او می​گیرند؟ به نظر من،  آنانی که برای انکار این همه دلایل طبیعی که نشان می​دهند حیوانات ماشین​های متحرک نیستند شایستۀ سرزنش هستند. گذشته از این، به نظر می​رسد که (اینان)هرگز با دقت و توجه به رفتار حیوانات نگاه نکرده​ا​ند و صداهای متفاوت نیاز، رنج، لذّت، عشق، خشم و علایق آنها را نشنیده​ا​ند. اگر آنها نمی​توانستند احساس کنند، قادر نبودند به این خوبی (این احساسات را) ابراز کنند... همانطور که موهبت زندگی به ما بخشیده شده است، به آنها نیز بخشیده شده است، همان احساسات، همان تصّورات، همان حافظه و همان خلقت.  ولتر نمی دانست زمانی فرا می رسد و مجلسی بنام  شورای اسلامی به بدترین نوع و شکل ممکن /نظریات وی را تائید می کند! ننگ و نفرین بر این کله پوک های ضد انسان/ضد طبیعت و ضد حیوان و زمین و آسمان و دریا!

منبع سایت دیدگاه

korosh_ims@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

 

  

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

 

 .

 • خوانندگان عزیزمی توانند در زیر مفاد  بیانیه جهانی حقوق حیوانات را بخوانند:

حقوق حیوانات

کسانی که عقیده دارند ایجاد درد و رنج برای حیوانات ناردست است و حیوانات نباید خورده شوند، در باغ وحش‌ها اسیر و زندانی باشند، در تحقیقات دردناک، یا هر نوع تحقیقات دیگری از آنها استفاده شود، طرفدارن حقوق حیوانات نامیده می شوند. آنها معتقدند که حیوانات دارای حقوق قانونی و اخلاقی معینی هستند که شامل حق مورد صدمه و آزار قرار داده نشدن آنها نیز می گردد.

مفاد بیانیه جهانی حقوق حیوانات

 • ماده ۱

تمامی حیوانات دارای حقوق مساوی برای زندگی کردن تحت عنوان تعادل زیستی هستند این حقوق مساوی، گونه‌های مختلف و خاصی را تحت الشعاع قرار نمی‌دهد.

 • ماده ۲

به حق زندگی تمامی حیوانات باید احترام گذاشته شود.

 • ماده ۳

۱- حیوانات نباید در معرض برخوردهای بد واعمال بیرحمانه قرار گیرند.

۲- اگر نیاز به کشتن حیوانی باشد این عمل باید آنی، بدون درد و بدون درک حیوان صورت گیرد.

۳- با جسد یک حیوان با شایستگی باید برخورد شود.

 • ماده ۴

۱- حیوانات وحشی حق زندگی و تولید مثل آزادانه در محیط طبیعی زیستگاهشان را دارند.

۲- محرومیت طولانی مدت از آزادی برای حیوانات وحشی، شکار کردن و ماهی گرفتن تجربی به عنوان سرگرمی و نیز هرگونه استفاده از حیوانات وحشی به دلایلی که حیاتی نباشد مغایر با این حق بنیادی است.

 • ماده ۵

۱- هر حیوانی که به انسان وابسته‌است باید به شایستگی نگهداری و مراقبت گردد.

۲- حیوانات وابسته به انسان تحت هیچ شرایطی نباید بطور غیر منصفانه‌ای ترک و یا کشته شوند.

۳- هر گونه ازدیاد نسل واستفاده از حیوانات باید طبق احترام به ساختار ویژه فیزیولوژی و رفتاری آن گونه باشد.

۴- در نمایشگاهها، نمایشها و فیلمهایی که حیوانات در آن شرکت دارند باید منزلت آنها محترم شمرده شود و عاری از هرخشونتی باشد.

 • ماده ۶

۱- هرگونه آزمایش زجرآوری برروی حیوانات چه بصورت فیزیکی و چه روحی تجاوز به حقوق حیوانات محسوب می‌گردد.

۲- روشهای جایگزین باید پیشرفته بوده و اصولی انجام گیرند.

 • ماده ۷

هرگونه عمل غیر ضروری که باعث مرگ حیوانی گردد یا هرگونه تصمیمی که منجربه این عمل گردد جنایت علیه زندگی تلقی می‌گردد.

 • ماده ۸

۱- هر گونه عمل مغایر با بقای گونه‌های حیوانات وحشی و یا هر گونه تصمیمی که منتهی به این امر گردد کشتار دسته جمعی تلقی می‌گردد.

۲- کشتار حیوانات وحشی، آلوده کردن و نابودی زیستگاهها یشان قتل عام محسوب می‌گردد.

 • ماده ۹

۱- شرایط قانونی ویژه حیوانات و حقوق آنان توسط قانون مشخص می‌شود.

۲- محافظت و حفظ امنیت حیوانات بر عهده سازمانهای دولتی است.

 • ماده ۱۰

مراکز تربیتی و مدارس مکلف به آموزش مطالبی مبتنی بر احترام گذاشتن، مراعات و درک حیوانات از دوران طفولیت به شهروندان خود هستند.


بیانیه جهانی حقوق حیوانات رسما در تاریخ ۱۵ اکتبر ۱۹۷۸ در شورای مرکزی یونسکو در شهر اریس اعلان گردید. مفاد این بیانیه توسط اتحادیه بین‌المللی حقوق حیوانات در سال ۱۹۸۹ مورد تجدید نظر قرار گرفت و در سال ۱۹۹۰ به رئیس مجمع عمومی یونسکو تسلیم گردید و در همان سال منتشر شد.

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.