شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

هشدار ۲۱۶ تن از نمایندگان به احمدی‌نژاد: «مصلحی باید بماند»

دویچه وله

امروز، چهارشنبه ۳۱ فروردین، در جلسه علنی مجلش شورای اسلامی ۲۱۶ تن از نمایندگان مجلس با امضای بیانیه​ای خطاب به محمود احمدی‌نژاد خواستار "موضع​گیری صریح وی در قبال حمایت از وزیر اطلاعات شدند."


نمایندگان در این بیانیه با اشاره به "عملکرد خوب وزیر اطلاعات در طول مدت کوتاه وزارتش"، تغییر وی در وضعیت کنونی را به صلاح ندانسته‌اند.


نمایندگان امضا کننده با ابراز خشنودی از "تدبیر رهبر انقلاب برای وارد شدن در این ماجرا" اعلام کرده‌اند که از نظر مجلس، آقایمصلحی همچنان وزیر اطلاعات است.


در پایان این بیانیه از محمود احمدی‌نژاد خواسته شده است که با "موضع گیری صریح و حمایت از وزیر اطلاعات به سوء استفاده دشمنان" خاتمه دهد.


انتشار نامه‌ی رهبر جمهوری اسلامی به حیدر مصلحی


روز چهارشنبه، اندکی پس از انتشار نامه نمایندگان مجلس، پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله خامنه‌ای تصویر نامه رهبر جمهوری اسلامی ایران به وزیر اطلاعات را منتشر کرد.


در این نامه از آقای مصلحی خواسته شده "بیش از پیش در انجام ماموریت‌های مهم داخلی و خارجی وزارت اطلاعات اهتمام به خرج بدهد".
آقای خامنه‌ای در این نامه می‌افزاید که "برای شما و معاونان و مدیران محترم و همه‌ی فرزندان عزیز انقلابی‌ام در وزارت اطلاعات دعا می‌کنم."


این نخستین بار است که رهبر جمهوری اسلامی برای ادامه فعالیت یک وزیر نامه‌ای علنی خطاب به وی منتشر می‌کند.
بر طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، وزرا با پیشنهاد رییس جمهور و با تایید مجلس تعیین می‌شوند. همچنین رییس دولت می‌تواند در هر زمان که بخواهد نسبت به عزل وزرا و معاونین خود اقدام کند.


اتفاقات روزهای اخیر می‌توان  یادآور حمایت‌های آیت‌الله خمینی از نخست وزیر وقت، میرحسن موسوی باشد. در آن زمان آقای خامنه‌ای به عنوان رییس جمهور قصد تغییر نخست‌وزیر را داشت که با مخالفت رهبر وقت جمهوری اسلامی روبرو شد.


پس‌لرزه‌های ماجرای استعفا


نامه نمایندگان مجلس و انتشار علنی نامه آیت‌الله خامنه‌ای به وزیر اطلاعات تازه‌ترین واکنش‌ها به استعفایی است که از روز یکشنبه ۲۸فروردین (۱۷ اوریل) تا کنون در صحنه سیاسی ایران جنجال به‌پا کرده و به عاملی برای  اختلافات بیشتر میان آیت‌الله خامنه‌ای و محمود احمدی‌نژاد و نیز گسترش شکاف در جناح اصول‌گرا بدل شده است.


رسانه‌های نزدیک به دولت در روز مذکور خبری را منتشر کردند که به موجب آن محمود احمدی‌نژاد با استعفای حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات  موافقت کرده است.


به فاصله چند ساعت چند خبرگزاری از جمله مهر و فارس از مخالفت رهبر ایران با این اتفاق و ادامه فعالیت وزیر اطلاعات خبر دادند. خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، در ابتدا انتشار خبر مخالفت آیت‌الله خامنه‌ای را سناریوی مخالفان دولت اعلام، اما پس از نزدیک به ۱۶ ساعت، این خبر را تایید کرد.


دوشنبه ۲۹ فروردین حیدر مصلحی  در مراسم تودیع و معارفه معاون هماهنگ کننده وزارت اطلاعات شرکت کرد. برخی رسانه‌های ایران گزارش کردند علت استعفای آقای مصلحی اختلاف نظر وی با محمود احمدی‌نژاد بر سر فعالیت این معاون بوده است.


حمله کیهان به رحیم مشایی


حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان در سرمقاله روز سه‌شنبه ۳۰ فروردین این روزنامه، با عنوان«چه کسانی باید عزل شوند » به نقش "جریان انحرافی دولت در برکناری وزیر اطلاعات" پرداخته و عزل آقای مصلحی از وزارت اطلاعات که در پوشش «استعفاء» تحلیل کرده است. 


وی  در یادداشت خود اضافه می‌کند که "باند نفوذی" رحیم مشایی، افراد "کارآمد و متعهد" را از محمود احمدی‌نژاد دور کرده و جای آنها را با "بی‌خاصیت‌های گوش‌به‌فرمان" پر می‌کند.


شریعتمداری مدعی شد "رئیس باند مورد اشاره بعد از اطلاع از مخالفت رهبر معظم انقلاب با عزل آقای مصلحی، حاضر نشد این خبر در خبرگزاری ایرنا که مدتی است مانند برخی دیگر از مراکز و نهادها به طور کامل در اختیار عوامل سرسپرده او قرار گرفته است، درج شود."


این روزنامه، که نظرات رهبرجمهوری اسلامی را منتشر می‌کند، امروز نیز در قالب مطلب طنزی به این ماجرا پرداخته و در پاسخ به پرسش "یکی از سایت های تحت امر مشایی" که از عدم مشورت مصلحی قبل از استعفا  با رهبری انتقاد کرده می‌نوید: «جوابش خیلی روشن و واضح است. چون مصلحی اصلا استعفا نداده بود.»


هشدار به احمدی نژاد برای اطاعت از رهبری


دیروز و امروز خبرگزاری‌های ایران دیدگاه‌ها و نظرات افراد مختلف را در حمایت از نامه‌ی رهبر جمهوری اسلامی منتشر کرده‌اند. بخش قابل توجهی از این نظرات توسط اصولگرایان در نقد دولت و عملکرد محمود احمدی‌نژاد و خصوصا اسفندیار رحیم مشایی منتشر شده است.


ابوالقاسم خزعلی نماینده مجلس خبرگان با اشاره به حضور جریان انحرافی و نفوذی در دولت‌ گفت که «آقای احمدی‌نژاد نباید اجازه دهد که نفوذی‌ها بر وی تأثیر گذاشته و فرصت چنین برنامه‌ها و اقداماتی را داشته باشند.»
وی افزود: «وقتی رهبر معظم انقلاب دستور داده‌اند که آقای مصلحی در سمت خود باقی بماند، هیچ کس حق تخلف از نظر ایشان را ندارد.»


حسین سبحانی​نیا عضو فراکسیون روحانیون مجلس نیز از تصمیم این فراکسیون برای تنظیم نامه‌ای به احمدی‌نژاد و تاکید بر تبعیت وی از آیت‌الله خامنه‌ای خبر داد.


محمد جواد ابطحی دیگر نماینده مجلس نیز اعلام کرد که نامه رهبر جمهوری اسلامی خطاب به آقای احمدی‌نژاد در خصوص ابقای وزیر اطلاعات در یکی از بخش های خبری صداوسیما قرائت خواهد شد.

به نظر می‌رسد بخشی از منتقدان دولت نگرانند که آقای احمدی‌نژاد از نامه رهبر جمهوری اسلامی تبعیت نکند و همچنان بر عزل وزیر اطلاعات مصمم باشد. اصراری که شکاف در درون حاکمیت را گسترده‌تر خواهد کرد. همچنین اعتبار رهبر ایران نیز در میان حامیانش خدشه‌دار خواهد شد.

منبع: دویچه وله: ۳۱ فروردين ۱۳۹۰
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.