شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ -  ۸ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اروپا آمادگی خود جهت میانجیگری برای انتقال ساکنان اشرف به کانادا را اعلام می‌کند

سایت مجاهدین

اتحادیه اروپا آمادگی خود برای میانجیگری جهت انتقال ساکنان قرارگاه اشرف وابسته به سازمان مجاهدین خلق ایران به کشور ثالث که ترجیحاً ممکن است کانادا باشد را اعلام کرد به شرط این‌که دولت عراق حملاتش به قرارگاه را متوقف کند، قرارگاهی که بغداد مانع دیدار هیأت اتحادیه از آن شد...
ایلاف فرامنطقه‌ای
۱۰اردیبهشت نوشت: استراون استیونسون عضو پارلمان اروپا و رئیس کمیته روابط با عراق، امروز در پایان سفرش به عراق گفت که وی در خلال گفتگوهایش با مسئولان عراقی در این هفته به‌شدت از ”کشتاری که آنها در ۸آوریل علیه ساکنان قرارگاه مرتکب شدند که نقض اساسی حقوق‌بشر و اهانت و تحقیر پارلمان اروپا بود، انتقاد کرده است، چرا که این پارلمان با صدور ۲قطعنامه مشخصاً درباره اشرف که مورد حمایت اکثریت بزرگی از اعضای پارلمان قرار گرفت، از دولت عراق خواسته بود به حقوق‌بشر ۳۴۰۰نفر در اشرف احترام بگذارد و به خشونت متوسل نشود“.

استیونسون در یک اطلاعیه مطبوعاتی که ایلاف به نسخه‌ای از آن دست یافت، گفت که به‌عنوان رئیس هیأت اروپایی به اطلاع مسئولان عراقی رسانده است که ”هیأت ما آماده است پس از بازگشت به بروکسل یک راه‌حل درازمدت برای پایان‌دادن به بحران اشرف با شورای وزیران اروپا و کمیسیون اروپا از جمله برای استقرار ساکنان اشرف در اروپا، آمریکا و شاید کانادا مورد بحث قرار دهد. ولی تا وقتی که سلاحها نشانه‌روی شده است، برای هیچ‌گونه مذاکره‌ای آمادگی نداریم“.
وی تاکید کرد: ”ما تنها زمانی می‌توانیم کار روی یک راه‌حل را شروع کنیم که دولت عراق نیروهایش را از اشرف بیرون بکشد، امکان دسترسی و رسیدگی پزشکی فوری برای مجروحان وخیم را تأمین بکند، به محاصره اشرف خاتمه بدهد و وضعیت را به‌حالت نرمال و آرامش در بیاورد. آن موقع است که می‌توانیم با اتحادیه اروپا، آمریکا، یونامی و دیگران وارد مذاکره بشویم“.
وی اضافه کرد که همه این اقدامات ”تماما مشروط به این است که خواسته‌های فوق برآورده شود و همزمان یک تحقیق مستقل پیرامون کشتار
۸آوریل صورت گیرد و مسئولان قتل ۳۵شهروند غیرمسلح به پای میز عدالت آورده شوند“.
وی توضیح داد: ”ما از زیباری وزیر خارجه عراق خواستیم که برای بازدید از اشرف به ما اجازه بدهد ولی او بی‌پرده گفت که این موضوع به‌هیچ‌وجه قابل بحث نیست“.
استیونسون افزود: ”این هفته ما یک مأموریت تاریخی و بی‌سابقه را در بغداد و اربیل به انجام رساندیم تا مشارکت اروپا-عراق را بحث کنیم. موضوعات کلیدی مربوط به حقوق‌بشر و حقوق زنان، بهار عربی و معنا و مفهومی که برای عراق دارد، رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری داخلی، امنیت، وضعیت عام سیاسی و اساساً مسأله اشرف در این مأموریت مورد بحث قرار گرفتند.
ما با همه سیاستمداران در عالی‌ترین سطح به‌استثناء نخست‌وزیر که در سفر کره جنوبی بود، ملاقات کردیم. ما با طالبانی رئیس‌جمهور عراق، نجیفی رئیس پارلمان و نمایندگان پارلمان، صالح المطلک معاون نخست‌وزیر، زیباری وزیر خارجه و در کردستان با بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، رئیس مجلس کردستان و نخست‌وزیر کردستان و دکتر ایاد علاوی رئیس العراقیه بزرگترین ائتلاف سیاسی در مجلس عراق، ملاقات کردیم“.
وزارت‌خارجه عراق روز چهارشنبه گذشته گفته بود که وزیر زیباری با استیونسون وضعیت قرارگاه اشرف -که مقامات عراقی آن را قرارگاه ”عراق جدید“ می‌خوانند- و برخوردهای اخیر بین نیروهای عراقی و ساکنان که منجر به
۳۵کشته و حدود ۳۰۰مجروح از آنها گردید را مورد بحث قرار دادند. وزیر بر موضع دولت عراق مبنی بر این‌که به وجود این قرارگاه تا پایان سال جاری پایان داده خواهد شد تاکید کرد و گفت که این اقدام با احترام به التزامات انسانی عراق در مورد ساکنان که اشاره به عدم تسلیم آنان به مقامات کشورشان است، صورت خواهد گرفت.

سازمان مجاهدین خلق روز سه‌شنبه نگرانی خود از امضای موافقتنامه استرداد بازداشت‌شدگان بین دو کشور ایران و عراق در روز یکشنبه گذشته را ابراز داشت و گفت این اقدام ”زمینه‌چینی برای قتل‌عام ساکنان قرارگاه“ که بالغ بر
۳۴۰۰نفر از جمله هزار زن و کودک هستند، می‌باشد.
سازمان، دبیرکل ملل‌متحد و شورای امنیت را به صدور فرامین فوری به نمایندگی ملل‌متحد در عراق برای دیدار فوری از قرارگاه اشرف و صدور قطعنامه بین‌المللی برای حفاظت از ساکنان کمپ فراخواند و وزیر دادگستری عراق را متهم کرد که با حکام ایران جهت انجام تهاجم دیگری زمینه‌سازی می‌کند.
دولت عراق به فوریت تاکید کرد که به موجب این توافقنامه، اعضای سازمان مجاهدین خلق را به مقامات کشورشان تحویل نخواهد داد، علی دباغ سخنگوی رسمی دولت گفت که عراق التزام ذاتی دارد که عناصر سازمان را به ایران تحویل ندهد یا آنها را به آن‌جا جابجا نکند. وی توضیح داد که توافقنامه‌ای که وزرای دادگستری عراق و ایران امضا کردند، استرداد مجرمان و محکومان است و در حال حاضر
۳۰۲ایرانی در زندانهای عراق و ۱۸۴عراقی در بازداشتگاههای ایران وجود دارند...

منبع: سايت مجاهدین، 12 اردیبهشت 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
سایت مجاهدین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.