شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۵ مه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«راه حل» برای ورود به «دوران گذار»

همبستگی ملی

راه حل صلح‌آمیز و دائمی برای کمپ اشرف در عراق- طرح هیات اعزامی پارلمان اروپا به عراق - می ۲۰۱۱

صبح امروز هیات رسمی اعزامی پارلمان اروپا به عراق، در یک کنفرانس مطبوعاتی در مقر پارلمان اروپا در استراسبورگ، طرح خود را برای کمپ اشرف اعلام کرد. این راه حل که توسط هیات اعزامی پارلمان اروپا به عراق، و گروه رابطه با عراق پارلمان اروپا به تصویب رسیده است، شب گذشته از سوی استرون استیونسون رییس هیات، برای رییس جمهور و وزرای خارجه و دفاع آمریکا، روسا و وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، رهبران کشورهای عربی، دولت عراق و دبیرکل و مقامات ملل متحد ارسال شده است. 

هیات اعزامی به عراق که کنفرانس مطبوعاتی امروز را برگزار کرد، نمایندگان بزرگترین گروههای پارلمانی، شامل گروه احزاب مردم اروپا، گروه سوسیالیست، گروه لیبرالها و گروه محافظه کاران را در بر میگیرد.

مقدمه
پارلمان اروپا در ۲۴ آوریل ۲۰۰۹ و ۲۵ نوامبر ۲۰۱۰ دو قطعنامه در باره کمپ اشرف به تصویب رسانده است که در آن حقوق ساکنان اشرف را مطابق پیمانهای بین‌المللی و ازجمله کنوانسیون چهارم ژنو به رسمیت شناخته است. بعلاوه در قطعنامه‌ مورخ ۱۲ ژوئیه ۲۰۰۷ (پاراگراف ۷) و ۴ سپتامبر ۲۰۰۸ (پاراگراف K و پاراگراف ۹) حقوق ساکنان اشرف و ضرورت یک راه حل صلح‌آمیز و دائمی مورد تاکید قرار گرفته است.
چهار قطعنامه فوق توسط پارلمان اروپا تصویب و برای مقامات عراق و ایالات متحده آمریکا و سازمان ملل ارسال شدند.
در نتیجه این قعطنامه‌ها، مسئله اشرف در دستور کار هیات رسمی پارلمان اروپا در دیدارش از عراق از
۲۶ تا ۲۹ آوریل قرار گرفت. دولت عراق از دادن اجازه بازدید هیات از اشرف خودداری کرد.
ضرب‌ الاجل داده شده به ساکنان برای ترک اشرف تا پایان سال
۲۰۱۱ اگر چنانچه توام با حسن نیت و شرایط تضمین شده توسط اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل نگردد، نه تنها یک راه حل صلح‌آمیز برای این بحران را از بین می‌برد بلکه می‌تواند زمینه‌ساز خونریزی دیگری بشود.
پیش‌شرط هرگونه مذاکره
شرایط زیر به منظور شروع مذاکرات برای یک راه حل درازمدت بایستی تامین شود:
۱. خروج نیروهای عراقی از داخل اشرف
۲. پایان محاصره اشرف (شامل برداشتن ممنوعیت دسترسی به خبرنگاران، گروههای پارلمانی، وکلا و اعضای خانواده‌های ساکنان)
۳. دسترسی فوری ساکنان بخصوص مجروحان به خدمات پزشکی در بیمارستانهای عمومی و کلینکهای خصوصی عراق به هزینه خود آنها
۴. یک تحقیق مستقل توسط هیاتی از حقوق‌دانان درباره وقایع ۸ آوریل ۲۰۱۱ که در حین آن ۳۵ تن از ساکنان کشته و صدها تن مجروح شدند
۵. بازگرداندن تمامی اموال ضبط شده در ۸ آوریل به ساکنان اشرف

برای دیدن فیلم اینجا را کلیک کنید


راه حل:
۱. هیات در عین برسمیت شناختن حقوق ساکنان اشرف طبق قوانین و کنوانسیونهای بین‌المللی انتقال محتمل ساکنان در کشورهای دیگر مانند ایالات متحده آمریکا، کانادا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ و استرالیا را به عنوان راه حل درازمدت این بحران پیشنهاد می‌کند.
۲. این راه حل بایستی بدون استثناء و به‌طور جامع شامل تمامی ساکنان بشود
۳. موضوع داراییها و اموال ساکنان اشرف و سازمان مجاهدین خلق ایران در داخل عراق در مذاکرات تعیین می‌شود. و باید به یک توافق درباره پرداخت غرامت به ساکنان اشرف رسید.
۴. از روز آغاز مذاکرات برای یک راه حل جامع تا زمان انتقال تمامی ساکنان به کشورهای سوم به عنوان «دوران گذار» شناخته خواهد شد. در این مرحله مسائل زیر بایستی به دقت رعایت گردد تا راه حل به شکست نیانجامد:
الف. مقامات عراقی باید متعهد شوند که به تمامی تحریکات قضایی و محدودیتها علیه اشرف پایان دهند و به حقوق ساکنان را طبق قانون بشردوستانه بین‌المللی احترام بگذارد
ب. سازمان ملل و ایالات متحده آمریکا باید حفاظت اشرف را تضمین کنند
ج. طرفین از هرگونه تبلیغات و اهانت و اتهامی  علیه یکدیگر در طول دوران انتقال بطور کامل خودداری کنند
۵.  یک کمیته هماهنگی و اجرا به منظور اجرای راه حل جامع تشکیل میشود که شامل نمایندگانی از بارونس اشتون، ایالات متحده، سازمان ملل، پارلمان اروپا، دولت عراق، سازمان مجاهدین خلق ایران (نماینده ساکنان اشرف) و شورای ملی مقاومت ایران خواهد بود.
۶. هیات به این منظور از ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، سازمان ملل، دولت و پارلمان عراق، جامعه عرب، ساکنان اشرف، سازمان مجاهدین خلق ایران و شورای ملی مقاومت ایران می‌خواهد که این راه حل را حمایت کرده و امکانات لازم را در این جهت فراهم کنند.

در کنفرانس استراسبورگ علاوه بر آقای استرون استیونسون، رییس هیات، آقایان ماریو مائورو گزارشگر عراق پارلمان اروپا، اتارد مونتالتو و کاشین شرکت داشتند و سخنانی ایراد کردند.
آقای استیونسون ضمن گزارش مختصری از سفر هیات به عراق گفت با همه مقامات ارشد عراق جز نوری مالکی که در سفر کره جنوبی بود ملاقات کردیم. یک نگرانی اساسی در عراق اینست که توافق اربیل و دولت مشارکت ملی عملا تشکیل نشده است، سه وزیر کلیدی منصوب نشده اند و شورای سیاستهای استراتژیک تشکیل نشده و عملا قدرت بطور انحصاری در دست مالکی متمرکز شده و وضعیت امنیتی همچنان بحرانی است.
آقای استیونسون گفت موضوع مهمی که در همه ملاقاتهای ما مطرح شد، مساله اشرف بود. ما چند روز پس از کشتار
۸ آوریل به عراق رفتیم. ۳۵ تن کشته شدند صدها تن زخمی شدند، بخشی از اشرف اشغال شده است. چون مزار در دست نیروهای عراقی است هنوز اجازه نداده اند پیکرهای ۳۵ شهید به خاک سپرده شود. ما در همه ملاقاتها بشدت از این کشتار انتقاد کردیم. این یک توهین  به پارلمان اروپا بود چرا که پارلمان اروپا دو قطعنامه قوی صادر کرده است که خواستار عدم خشونت علیه اشرف بوده است.
ما از وزیر خارجه زیباری خواستیم که بگذارد از اشرف بازدید کنیم، او قاطعانه رد کرد و به وضوح جواب داد که این غیر ممکن است  و قابل طرح نیست. چیزی که باعث تاسف است.
آقای استیونسون سپس به راه حل پیشنهادی هیات اعزامی به عراق که مورد تصویب گروه رابطه با عراق پارلمان نیز قرار گرفته است اشاره کرد و گفت من به درخواست ادملکرت به پاریس رفتم و
۵ ساعت با خانم رجوی رییس جمهور برگزیده مقاومت ایران و نمایندگان ساکنان اشرف گفتگو کردم، ساکنان اشرف البته اکراه دارند که از اشرف که بیش از دو دهه است در آن مستقر هستند، جدا شوند.
البته من در عراق تاکید کردم و در اینجا هم مجددا تاکید میکنم که این گفتگو ها شروع نخواهد شد، مگر اینکه پیش شرطهای ما بر آورده شود. ما بدون تحقق این پیش شرطها با دولت عراق گفتگو نخواهیم کرد:
- نیروهای عراقی از اشرف خارج شوند
-   مجروحان دسترسی آزادانه به خدمات پزشکی داشته باشند
- محاصره دوساله لغو شود
آقای استیونسون با اشاره به تهدیدات مستمر مقامات عراقی علیه ساکنان اشرف گفت این آخرین فرصت است که ما باید تلاشهایمان را برای جلوگیری از یک خونریزی دیگر متمرکز کنیم.

آقای مائورو گزارشگر عراق پارلمان اروپا در این کنفرانس ضمن تایید سخنان آقای استیونسون گفت ما در مورد اشرف نگران هستیم، این یک موضوع انسانی است و اتحادیه اروپا باید بتواند در این موضوع دخالت کند و الا امنیت ساکنان اشرف به خطر می افتد.

آقای کاشین نماینده دیگر پارلمان اروپا نیز در سخنان خود للهبر اهمیت شروع تحقیقات مستقل، رسیدگیهای پزشکی و بازگشت اشرف به وضعیت نرمال تاکید کرد تا رسیدن به یک راه حل دراز مدت امکان پذیر شود.

خبرهای مربوطه

فیلم - کنفرانس مطبوعاتی اسیتونسون و نامه به کاترین اشتون در مورد خطر جان اشرفیان

 

 

منبع: همبستگی ملی، 20 اردیبهشت 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
همبستگی ملی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.