شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۶ مارس ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آلمان تا سال ۲۰۲۲ نیروگاه‌های اتمی را از مدار خارج می‌کند

دویچه وله

احزاب ائتلافی دولت آلمان بر سر نقشه ‌راه خاموش کردن نیروگاه‌های اتمی این کشور به توافق رسیدند. حداکثر تا سال ۲۰۲۲ تمام نیروگاه‌ها خاموش و از شبکه برق‌رسانی خارج می‌شوند. این تصمیم دولت واکنش‌هایی را به همراه داشته است.


 


از شامگاه یکشنبه (۲۹ مه/۸ خرداد) تا سحرگاه امروز دوشنبه (۳۰ مه/۹خرداد) مذاکره میان دو حزب ائتلافی دمکرات مسیحی و لیبرال بر سر نقشه‌ی راه خارج کردن نیروگاه‌های اتمی از مدار، در دفتر صدر اعظمی آلمان ادامه داشت. در پایان دو حزب ائتلافی به توافق رسیدند.


قرار است بخش اعظم نیروگاه‌های اتمی تا سال ۲۰۲۱ از شبکه‌ی برق‌رسانی خارج شوند. در صورت بروز شرایط خاص و مشکل‌آفرین قرار شده است که سه نیروگاه در سال ۲۰۲۲ خاموش و از شبکه خارج شوند.


این نقشه‌ی راه در سال ۲۰۱۸ یکبار دیگر به بحث گذاشته خواهد شد. در آن موقع بررسی خواهد شد که آیا خروج کامل تا سال ۲۰۲۱ امکان‌پذیر است یا اینکه باید مدت را تا ۲۰۲۲ تمدید کرد.


پس از فاجعه‌ی فوکوشیما، هفت نیروگاه قدیمی آلمان در ماه مارس به دلایل ایمنی خاموش شدند.


دعوت مرکل از احزاب اپوزیسیون


Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  


امروز دوشنبه مذاکرات ادامه خواهند یافت. در شامگاه یکشنبه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، احزاب اپوزیسیون را به دفتر صدراعظمی دعوت کرده بود تا آنها را در جریان آخرین نتایج مذاکرات قرار دهد.


زیگمار گابریل، وزیر محیط زیست پیشین آلمان و رئیس کنونی حزب سوسیال دمکرات، در مورد اجرای این نقشه‌ی راه ابراز تردید کرد. وی گفت که حزب وی برای رسیدن به توافق عمومی آماده است، ولی هنوز به بسیاری پرسش‌ها در این زمینه پاسخ داده نشده است.


یورگن تریتین، رئیس فراکسیون پارلمانی حزب سبزها، نسبت به باز گذاردن درهای اضطراری هشدار داد. وی گفت که درهای بازگشت از طرح" خروج از انرژی اتمی" را باید از هم‌اکنون بست.


انتقاد رئیس شرکت خودروسازی دایملر بنز


دیتر تسچه، رئیس هیأت مدیره‌ی شرکت دایملر، نقشه‌ی راه مصوب دولت را مورد انتقاد قرار داد. وی گفت که «ریسک‌هایی برای شاخه‌های صنعت آلمان وجود دارد»، وی در گفت‌وگو با روزنامه‌ی "بیلد" افزود که فاجعه‌ی اتمی در ژاپن باعث شده است حوزه‌ی سیاست بسیار تحت تأثیر احساسات باشد.


رئیس دایملر اظهار داشت که برای کشوری مانند آلمان پرسشی چنین بااهمیت در زمینه‌ی تأمین انرژی باید همه‌جانبه‌تر مورد بررسی قرار گیرد. وی در این مورد از مسائلی چون حفاظت از آب‌وهوا، مسائل امنیتی و هزینه‌ی انرژی نام برد.


در هر صورت مذاکرات برای تدقیق نقشه‌ی راه "خروج از انرژی اتمی" امروز دوشنبه (۳۰ مه/۹ خرداد) همچنان با حضور احزاب اپوزیسیون ادامه خواهد یافت.

منبع: دویچه وله، 9 خرداد 1390
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.